Myślenice. Ulicami miasta przeszedł Marsz Różowej Wstążki 2024
Ulicami Myślenic przeszedł Marsz Różowej Wstążki 2024 promujący konieczność badań profilaktycznych i wsparcia społecznego dla chorujących na nowotwory
Różowy Marsz wyruszył spod myślenickiego szpitala do Rynku, w którym starostwo powiatowe przygotowało ofertę badań i konsultacji profilaktycznych oraz mnóstwo atrakcji dla całych rodzin.
Jego organizatorzy podkreślają, że świadomość na temat chorób onkologicznych i profilaktyka jest kluczowa. Powiatowy Marsz Różowej Wstążki 2024 jest jednym z kilku działań powiatu myślenickiego w ramach różowego października, w którym dba się o profilaktykę nowotworów i wspieranie chorych i ich rodzin.
Kobiety uczestniczące w marszu mogły skorzystać z instruktażu samobadania piersi i oraz otrzymać karnety na bezpłatne badania usg piersi (30-44 lata) oraz bezpłatną mammografię (75 lat i wyżej). Przypominamy, że dla kobiet pomiędzy 45-74 rokiem życia mammografia jest bezpłatna w ramach narodowego programu (Certus i Specjalmed).
Dla wszystkich obecnych na wydarzeniu dostępne były badania poziomu cukru, RR krwi, BMI, porady dietetyka, badanie słuchu, badanie znamion, konsultacje lekarzy specjalistów w tym onkologa, konsultacje doradców z NFZ, sanepid i inne.
- Marsz Różowej Wstążki to jedno z działań starostwa powiatowego na rzecz profilaktyki raka piersi ale i innych nowotworów. Prowadzone są warsztaty samobadania piersi dla dziewcząt w szkołach ponadpodstawowych, sfinansowaliśmy do tej pory już kilkaset badań usg piersi, odbyło się pierwsze spotkanie grupy wsparcia dla kobiet z rakiem piersi i ich rodzin z wykładem onkodietetycznym, a będą kolejne spotkania tej grupy, którą nazwaliśmy onko-kompas – mówi Małgorzata Bajer, Kierownik Wydziału Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w starostwie powiatowym.
Marsz i pozostałe działania w ramach Różowego Października z powiatem myślenickim ma na celu uświadamianie, że jest w naszych społecznościach wiele osób, które albo właśnie usłyszały diagnozę raka, w tym raka piersi, albo są w trakcie leczenia albo zostały wyleczone. Świadomość na temat chorób onkologicznych i profilaktyka jest kluczowa. Ogromny postęp medycyny przy wczesnych wykryciach sprawia, że choroby onkologiczne stają się chorobami przewlekłymi, z którymi można prowadzić bardzo dobrej jakości życie, tak jak w dobrze leczonym nadciśnieniu, cukrzycy czy astmie.
- O tym chcemy mówić i wspierać chorych, bo relacje społeczne są bardzo ważne w procesie leczenia i zdrowienia. Dlatego zależy nam, żeby jak najwięcej osób przyszło na Marsz i w ten sposób okazało wsparcie i empatię chorym na raka i ich rodzinom w naszym powiecie - dodaje Małgorzata Bajer.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.