Siedemnastu sołtysów rozpoczęło kadencję 2024-29
Siedemnastu nowych sołtysów i stu trzydziestu dwóch członków rad sołeckich z Gminy Myślenice odebrało z rąk burmistrza oraz przewodniczącego rady miejskiej gratulacje z okazji objęcia nowych funkcji
Powierzone przez lokalną społeczność obowiązki nowi sołtysi i członkowie rad sołeckich będą wypełniać do roku 2029.
W gminie Myślenice funkcjonuje 17 odrębnych sołectw. Największe z nich to m.in. Jawornik, Głogoczów i Krzyszkowice. Najmniejsze zaś jest sołectwo Chełm.
Podczas spotkania w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu, oprócz odbioru gratulacji sołtysi i członkowie rad sołeckich mieli okazję wysłuchać specjalnej prezentacji na temat kompetencji i obowiązków jakie spoczywają na sołtysach.
- Praca sołtysa, to odpowiedzialna i wymagająca zaangażowania funkcja. Sołtys reprezentuje interesy mieszkańców wobec samorządu gminnego. Powinien zatem znać potrzeby mieszkańców swojej miejscowości, a także na bieżąco reagować na różne sytuacje wymagające interwencji – mówił Jarosław Szlachetka (PiS).
Funkcja sołtysa istnieje w Polsce od XIII wieku. Jednak jej rola i znaczenie przez 800 lat ulegały wielu zmianom. Dzisiejszy sołtys pełni funkcję organu wykonawczego sołectwa, które jest jednostką pomocniczą gminy. Jednak ani on, ani sołectwo nie posiadają osobowości prawnej, nie są odrębnymi podmiotami w hierarchii samorządu terytorialnego, a jedynie „podszczeblem” samorządu gminnego.
Sołtysami w kadencji 2024-29 zostali:
BĘCZARKA: Piotr Orzechowski
BORZĘTA: Stanisław Szczepan Cichoń
BULINA: Monika Wincenciak
BYSINA: Katarzyna Czepiel
DROGINIA: Jakub Swachta
GŁOGOCZÓW: Bogusław Stankiewicz
JAWORNIK: Piotr Paweł Norek
JASIENICA: Mieczysław Ryś
KRZYSZKOWICE: Lidia Ożóg
ŁĘKI: Stanisław Topa
OSIECZANY: Krzysztof Sawicki
POLANKA: Joanna Kęs
PORĘBA: Rafał Sławomir Zelek
TRZEMEŚNIA: Anna Oleksy
ZASAŃ: Janina Łabędź
ZAWADA: Irena Chlebda
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.