Umowa podpisana. Wisła Kraków zostaje w Myślenicach do 2034 roku
Przez najbliższe 10 lat Wisła Kraków będzie szkolić swoich zawodników na obiektach spółki Sport Myślenice. Umowę przedłużającą dzierżawę terenu podpisał prezes klubu Jarosław Królewski i prezes gminnej spółki Michał Funek
Długotrwałe negocjacje myślenickiej spółki z Wisłą Kraków zakończyły się podpisaniem umowy, które miało miejsce 28 października w centrum treningowym na Zarabiu.
Na mocy dokumentu krakowski klub będzie dzierżawił teren przy ulicy Zdrojowej do 30 września 2034 roku. Na porozumieniu podpisy złożył prezes spółki Sport Myślenice Michał Funek oraz prezes Wisły Kraków Jarosław Królewski w asyście burmistrza Jarosława Szlachetki (PiS).
Jak informuje gmina; Wisła w dalszym ciągu będzie użytkować obiekt treningowy wraz z dwoma pełnowymiarowymi boiskami, całą infrastrukturą, budynkiem klubowym oraz parkingiem. Zgodnie z dokumentem klub zobowiązuje się też do świadczenia usług marketingowych na rzecz gminy Myślenice w trakcie meczów domowych rozgrywanych zarówno na stadionie miejskim im. Henryka Reymonta, jak i na terenie gminy Myślenice.
Biała gwiazda sprowadziła się do Myślenic w czerwcu 2013 roku i od tego czasu stacjonuje przy ulicy Zdrojowej 9. Na obiektach należących do myślenickiej spółki trenują piłkarze pierwszego zespołu oraz rezerwy, a dodatkowo prowadzone są tam zajęcia treningowe młodzieżowych zespołów U-17 i U-19 rywalizujących na szczeblu Centralnej Ligi Juniorów. Młodzi zawodnicy Wisły na sztucznym boisku rozgrywają też swoje ligowe „mecze domowe”, w których podejmują przedstawicieli akademii piłkarskich w Polsce.
Kilka godzin wcześniej…
Kilka godzin przed podpisaniem umowy, podczas 6. sesji rady miejskiej, która odbyła się 28 października, autopoprawką burmistrza pod obrady trafił projekt uchwały „w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości położonej w Myślenicach obręb 4 przy ul. Zdrojowej”.
Jak wyjaśniał burmistrz; ma ona związek z zamiarem przystąpienie przez prezesa gminnej spółki Sport Myślenice umowy długoterminowej dzierżawy z Wisłą Kraków.
- Uchwała ma za zadanie uporządkować sprawy związane z licznymi podziałami nieruchomości. Porządkuje te kwestie i umożliwia podpisanie przez zarząd spółki umowy na okres 10 lat. Chcemy doprowadzić do tego, aby Wisła Kraków związała się z Myślenicami na kolejną dekadę. Jest to dla nas pożądane i zasadne ze względów prestiżowych i promocyjnych. Dzięki temu spółka będzie mogła spokojnie spłacać kredyt, który został zaciągnięty na budowę bazy treningowej w 2009 r. Dzisiaj gdyby coś się podziało z Wisłą Kraków, to spółka pozostałaby na okres 3-4 lat bez źródeł finansowania na spłatę kolejnych rat. Dzięki podpisaniu umowy możemy zabezpieczyć dalsze funkcjonowanie spółki
– we wprowadzeniu do uchwały przekonywał Jarosław Szlachetka (PiS).
Bogusław Podmokły (WDG) dopytywał, czy podjęcie uchwały jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na zawarcie umowy bez przetargu. - W jakim trybie i kiedy otrzymamy informacje dotyczące warunków umowy? Przed jej podpisaniem, czy po? – dociekał.
„Obawiam się, że niestety po” – odpowiadał burmistrz. Tłumaczył to trwającymi negocjacjami i niejawnością pomiędzy spółką a Wisłą Kraków. - Tak, jak to miało miejsce w zapisach poprzedniej umowy między spółką a Tele-Foniką Kable S.A. Jeżeli umowa nie będzie mieć zapisu klauzuli poufności, to jej warunki zostaną przedstawione opinii publicznej – mówił.
Przewodniczący rady Mirosław Fita (KW JSz/PiS) pytał, czy burmistrz zna zapisy umowy z krakowskim klubem i czy są one korzystne dla miasta i gminy Myślenice?
- Korzystne jest to, aby Wisła Kraków związała się z Myślenicami na dłużej. Jestem przekonany, że prezes Funek działa w interesie spółki Sport Myślenice, w oparciu o przepisach kodeksu spółek handlowych. Jeśli Wisła Kraków opuści Myślenice, to spółka Sport zostanie z problemem spłaty kredytu zaciągniętego na budowę bazy i z ogromnym problemem związanym z utrzymanie ośrodka treningowego Wisły, czyli dwóch boisk i zaplecza. To ogromnie ważna sprawa, aby tę umowę spółka Sport Myślenice mogła podpisać na kolejne 10 lat i być może związać bazę treningową Wisły z Myślenicami na stałe. Dzięki temu okresowi klub będzie mógł zdobywać środki na modernizację i być może rozbudowę bazy – przekonywał burmistrz Szlachetka.
Radni pytali m.in. czy nowa umowa będzie z punktu widzenia gminy lepsza, porównywalna, czy gorsza w stosunku do poprzedniej? (Bogusław Podmokły – WDG). Burmistrz odpowiedział, że „będzie gwarantowała stabilność funkcjonowania spółki. Będzie dawała Myślenicom związek z klubem pierwszoligowym, a sportowe talenty z Myślenic będą miały bliżej do piłki na znacznie wyższym poziomie bez przymusu wyjazdów do Krakowa”.
Ostatecznie radni przegłosowali uchwałę 18 głosami za, przy 1 wstrzymującym się i 2 nieobecnych.
Rozpatrzenie i podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości położonej w Myślenicach obręb 4 przy ul. Zdrojowej:
ZA (18): Cachel Jerzy, Czepiel Jacek, Dyląg Halina, Fita Mirosław, Gorzelany-Dziadkowiec Magdalena, Górka Tadeusz, Grzybek Andrzej, Kutrzeba Izabela, Miszczak Małgorzata, Motyka Agnieszka, Motyka Piotr, Ostrowski Maciej, Podmokły Bogusław, Ryś Mieczysław, Szczotkowska Krystyna, Szymanowska Anna, Wierzba Czesław, Wójtowicz Tomasz; WSTRZYMUJĘ SIĘ (1): Wincenciak-Walas Ewa; NIEOBECNI (2): Malinowski Wojciech, Styczeń Adam.