logo-web9
Myślenice

Myślenice. Tak obchodziliśmy 106. rocznicę odzyskania niepodległości

Główne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości miały miejsce na płycie myślenickiego Rynku, gdzie burmistrz wygłosił okoliczne przemówienie, a delegacje składały wieńce.

"Z okazji dzisiejszego święta życzę wszystkim z całego serca, abyście zawsze cenili swoją narodowość, którą odziedziczyliście po przodkach i w swoim życiu podejmowali wyłącznie mądre wybory. Wybierajmy dobrze, wybierajmy Niepodległość. Niech żyje Polska!" – mówił Jarosław Szlachetka (PiS)

artykuł aktualizowany

Obchody 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Myślenicach, rozpoczęły się od złożenia kwiatów na Kopcu Józefa Piłsudskiego w Osieczanach.

Podczas nich Stanisław Gubała - opiekun kopca został uhonorowany za długoletnią pracę i oddanie. To człowiek, który od 24 lat zajmuje się obiektem, wykonuje jego renowację, odnawia kamienne postumenty, tablice i dba o czystość. Przez burmistrza określony został mianem "strażnika pamięci".

W międzyczasie z Myślenic przez Osieczany, Wiśniową i Łęki w ramach rajdu patriotycznego przejechały zabytkowe pojazdy, których właściciele przyozdobili je m.in. w biało – czerwone barwy.

O godzinie 11:11 na ulicach miasta odbył się Bieg Niepodległości na dystansie 6,8 km. Do udziału w zmaganiach zgłosiło się ponad 130 osób. Pierwszy na mecie z czasem 23 minuty 19 sekund zameldował się Michał Górka, wyprzedzając o dwie sekundy Adriana Wieciechę i o 27 sekund Marcina Sałacha.

Wśród kobiet najszybsza była Katarzyna Firek, która pokonała trasę w 31 minut i 24 sekundy. Druga do mety dobiegła Magdalena Palacz (32 min. 09 sek.), a trzecia Barbara Bizoń-Banowska.

Po mszy w intencji Ojczyzny w kościele p.w. NNMP w Myślenicach, poczty sztandarowe oraz delegacje z wieńcami tworzone przez lokalnych działaczy, samorządowców i mieszkańców - przeszły na płytę główną Rynku.

Tu miały miejsce główne uroczystości tegorocznego święta z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta i Gminy Myślenice pod batutą Julii Ulman. Na wstępie burmistrz powitał odgrywaną  przez Andrzeja Franczyka postać  marszałka Józefa Piłsudskiego, któremu przekazał symboliczne klucze do miasta. Następnie dowódca uroczystości Waldemar Pachoń złożył meldunek  do gotowości oddziałów do obchodów Święta Niepodległości. 

Zanim delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty, burmistrz wygłosił okolicznościowe przemówienie:

Jarosław Szlachetka (PiS), burmistrz MiG Myślenice: Szanowni Myśleniczanie, szanowni goście. Stajemy na myślenickim Rynku, w sercu naszego miasta, aby wspólnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości.

W dniu 11 listopada 1918 r. Polska odzyskała Niepodległość. Wiemy to ze szkoły, powtarzamy to co roku, czasem jednak zatracamy znaczenie tych słów. Podczas tegorocznych obchodów zastanówmy się więc, czym dla nas jest Polska i jak rozumiemy naszą Niepodległość.

Jarosław Marek Rymkiewicz powiedział jakiś czas temu, że to nie my wybieramy polskość, o ona nas wybiera. Większość z nas żyje w wolnej Polsce i posługuje się polską mową po prostu z racji urodzenia w kraju nad Wisłą. To nasi dziadkowie, rodzice i nauczyciele zdecydowali za nas, że wyrośliśmy w duchu polskiej kultury, a polskość w nas tkwi i jest z nami związana.

Od nas jednak samych zależy, co my z tą swoją narodowością zrobimy. Czy będziemy ją w sobie pielęgnować, czy może ją zaniedbamy zatracając się w wygodzie i wielokulturowości świata. Czy będziemy zabiegać o Niepodległość własnej Ojczyzny?

Z Niepodległością jest bowiem zupełnie odwrotnie niż z polskością. Niepodległość nie została nam dana. To nasi ojcowie ją wybrali w roku 1918, 1939, 1945 i w końcu w roku 1989. To my sami ją wybieramy każdego dnia, płacąc w Polsce podatki, rozwijając polską kulturę, szanując polską symbolikę narodową, aktywnie uczestnicząc w społeczeństwie obywatelskim, uczestnicząc w wyborach i przyczyniając się do rozwoju zarówno całego kraju, jak i naszej Małej Ojczyzny.

Szanowni Państwo, z okazji dzisiejszego święta życzę wszystkim z całego serca, abyście zawsze cenili swoją narodowość, którą odziedziczyliście po przodkach i w swoim życiu podejmowali wyłącznie mądre wybory. Wybierajmy dobrze, wybierajmy Niepodległość. niech żyje Polska!

Po złożeniu wieńców pod Pomnikiem Niepodległości, z Rynku w kierunku Myślenickiego Ośrodka kultury i Sportu przeszedł uroczysty pochód na czele z "Marszałkiem Józefem Piłsudskim".

W Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu pt. "Myślenice dla Niepodległej" odbyła się słowno muzyczna podróż z udziałem Polish Art Philharmonic, ZPiT "Ziemia Myślenicka", Chóru Hura, Zespołu wokalnego "Cantata", Teatru w Stodole Doroty Ruśkowskiej i Zbigniewa Morawskiego. Uczestnicy mogli też wziąć udział w biesiadzie góralskiej z Kapelą Ciupaga oraz spróbować dań regionalnych.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!