To chodząca encyklopedia Górali Kliszczackich. Tadeusz Kozak został odznaczony tytułem „Zasłużony dla Powiatu Myślenickiego”
- 19 grudnia 2024
Podczas dziewiątej sesji rady powiatu Tytuł Honorowy „Zasłużony dla Powiatu Myślenickiego” wręczono Tadeuszowi Kozakowi, który przez całe swoje życie stoi na straży tradycji, kultury i historii. Mówi się o nim, że jest chodzącą encyklopedią kultury Górali Kliszczackich
Tadeusz Kozak urodził się 4 września 1935 roku w Pcimiu. Jest nie tylko twórcą i liderem kultury kliszczackiej, ale również ambasadorem Górali Kliszczackich, którzy na stałe zapisali się w historii polskiego folkloru.
W 1970 r. wspólnie z Cecylią Fudalej założył zespół „Pcimianie”, który przez 50 lat działalności stał się symbolem kultury regionu, a także nieodłącznym elementem tożsamości powiatu myślenickiego. To z Jego inicjatywy rozpoczęła się tradycja kolędowania, która z roku na rok zyskuje na znaczeniu, stając się wizytówką nie tylko Pcimia, ale całego powiatu.
Jako kierownik zespołu „Pcimianie” prowadził go przez liczne przeglądy artystyczne, festiwale i koncerty oraz dbał o przekazywanie tradycji kliszczackich kolejnym pokoleniom. Zespół odnosił liczne sukcesy, w tym zdobywając główną nagrodę na przeglądzie grup kolędniczych w Bukownie Tatrzańskiej. Od zawsze angażuje się w koncerty charytatywne, służąc nie tylko swoją twórczością, ale i sercem na rzecz potrzebujących. Jego działania w zakresie edukacji i kultury były zawsze skierowane na rozwój młodych ludzi, by inspirować ich do poszerzania swojej wiedzy i realizowania swoich pasji.
Pan Tadeusz stworzył przestrzeń w której młodzież może rozwijać swoje talenty oraz zdobywać nowe umiejętności. To również autor wielu sztuk teatralnych i przedstawień oddających tradycję, obyczaje i kulturę Górali Kliszczackich. Jego prace pozwalają zrozumieć i poznać naszą tożsamość, zwyczaje oraz historię. Dzięki jego zaangażowaniu kultura kliszczacka „wyszła na zewnątrz”, stając się znaną i docenianą nie tylko w regionie, ale i poza jego granicami.
To pasjonat gwary, ubioru i obrzędów, a zarazem nieocenione źródło wiedzy dla badaczy folkloru. Jego doświadczenie pozwala wielu osobom zgłębić tajemnice lokalnej kultury. Jest także członkiem Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Pcimiu, nieustannie przekazując swoją wiedzę młodszym pokoleniom, dba o to, aby tradycje były pielęgnowane i rozwijane.
Komentarze