logo-web9
Miasto

Starostwo i instytucje pozarządowe współpracują na rzecz promocji zdrowia [WIDEO]

Ruszył projekt „Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców powiatu myślenickiego" w ramach którego wypracowany zostanie model działania w zakresie propagowania zdrowia. Szczegóły dotyczące tego przedsięwzięcia przedstawili partnerzy podczas konferencji prasowej

Projekt jest inicjatywą Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS, a realizowany będzie wraz ze Starostwem Powiatowym w Myślenicach i Bjerringbro Gymnastic Forening w Bjerringbro w Danii. Zaproszono do niego przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji działających na rzecz promocji i ochrony zdrowia w powiecie myślenickim. Głównym ich zadaniem we współpracy z samorządem, będzie wypracowanie wspólnego modelu działania w zakresie szeroko pojętej promocji zdrowia w naszym powiecie.

IZABELA JANCZAK, koordynator projektu: - Projekt polega na budowaniu sieci współpracy pomiędzy trzecim sektorem, mieszkańcami i samorządem. Nie ma współpracy bez dialogu. Pierwszy punkt projektu - organizacja grupy z całego powiatu został zrealizowany. Teraz chcemy doprowadzić do dialogu. Dialogu, który posłuży wzajemnemu poznaniu się i współpracy, po to by konsultować problemy i działać wspólnie. Organizacje widzą w instytucjach władzy partnera trudnego, nieprzychylnego, często boją się formalności. Z kolei samorządowcy mają świadomość, że organizacje są, ale nie doceniają ich roli jako partnera w realizacji zadań publicznych. Chcemy włączyć organizacje pozarządowe do realizacji zadań społecznych we współpracy z samorządem w naszym powiecie.

Wśród mieszkańców zostanie przeprowadzona diagnoza społeczna. Zakłada ona udział min. 400 osób w badaniach dotyczących oceny działań i weryfikacji potrzeb na rzecz zdrowia w powiecie myślenickim. Wyniki z przeprowadzonych badań, zostaną opublikowane na stronie projektu.

Mieszkańcy, będą mogli także uczestniczyć w działaniach projektowych podczas Dnia Zdrowia (czerwiec 2013), gdzie udzielane będą bezpłatne konsultacje na temat systemu zdrowia i praw pacjenta.

Zespół projektowy, będzie spotykał się cyklicznie przez 10 miesięcy, by dokonać analizy dotychczasowych działań w obszarze zdrowia. Podsumowanie diagnozy społecznej będzie wytyczną, którą będą kierowali członkowie zespołu, podczas pracy nad programem Społecznego Porozumienia na rzecz Zdrowia. Ma ono na celu wypracowanie lepszych rozwiązań w zakresie promocji i ochrony zdrowia w oparciu o potrzeby mieszkańców i zagraniczne praktyki. W ramach projektu zespół będzie miał możliwość przyjrzenia się modelom współpracy: organizacji i instytucji z sektorem publicznym funkcjonującym w Danii. Efekty prac zostaną włączone do Programu Ochrony Zdrowia dla powiatu myślenickiego.

EWA CHROMNIAK, animator projektu: - Zespół będzie się zastanawiał i oceniał potrzeby w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób cywilizacyjnych w oparciu o wynik badań, własne doświadczenie i wiedzę, projektował działania, które powinny być uwzględnione w polityce samorządu. W ten sposób powstanie Obywatelskie Porozumienie na rzecz Zdrowia.

Przedstawiciele organizacji NGO, będą uczestniczyć w Akademii Rzecznictwa, aby zdobyć wiedzę w zakresie współpracy z samorządem i prowadzenia konsultacji społecznych. Ma to na celu wzmocnienie ich kompetencji, aby w przyszłych działaniach mogły skuteczniej reprezentować interes publiczny w kontaktach z samorządem.

Ponadto zostanie zrealizowany reportaż dokumentujący działania projektowe oraz filmy prezentujące i promujące aktywność społeczną w organizacjach pozarządowych. Projekt realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

AGNIESZKA WARGOWSKA-DUDEK, spec. ds. promocji Projektu, Prezes Fundacji (ARTS): - To na czym nam zależy w obecnym projekcie, to dostarczyć informacje o organizacjach działających w naszym regionie. Dlatego aby rozpoznawalność i wiedza na temat działań organizacji wzrastała zrealizujemy 10 filmów o organizacjach działających w powiecie. Różnych jak same organizacje - pod względem celów statutowych, struktury organizacyjnej i zarządczej, ich zasięgu i terytorium. Od najbardziej rozwiniętych strukturalnie po lokalne działające na rzecz malej społeczności.

W projecie udział biorą: ** Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Wsparcia Społecznego BUSOLA, ** Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół", ** Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Myślenicach, ** Spółdzielnia Socjalna Raciechowice, ** „Bądźmy Razem” Stowarzyszenie Hospicyjne w Wiśniowej, ** ZPO w Lipniku - Związek Harcerstwa Polskiego, ** Fundacja „Radosne Dziecko” Myślenicki Klub Fantastyki, ** LGD Turystyczna Podkowa, ** Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Trzemeśni, ** Zakopiańskie Stowarzyszenie Kultury i Rekreacji, ** Starostwo Powiatowe w Myślenicach (Wicestarosta, Kierownik wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia, Pełnomocnik ds. NGO), ** Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, ** Poradnia Leczenia Uzależnień, ** Gmina Wiśniowa, ** Gmina Dobczyce, ** Gmina Sułkowice, ** Zespół Szkół Ogólnokształcących i zawodowych im. Bohaterów Monte Casino w Lubniu, ** Uczniowski Klub Sportowy „DOBCZYCE”, ** Szkoła Podstawowa im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Stadnikach, ** Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Tokarni, ** SP w Krzczonowie, ** Uczniowski Klub Sportowy „DOBCZYCE.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!