Miasto

Żebraczki przy kościele wcale nie były chore

W ostatnim czasie podczas mszy, przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach pojawiały się dwie kobiety proszące o pomoc. Jak się okazało Romki nie były chore...

fot. KPP Myślenice 

Kobiety udając chore prosiły o pieniądze na terenie przylegającym do parafii lub na płycie Rynku. Zainteresowali się nimi policjanci. Jak się okazało kobietom (44 lata) nic nie dolegało. Obie zostały ukarane mandatami i wróciły do jednej z gmin powiatu suskiego, gdzie mają czasowy meldunek.

SZYMON SALA, rzecznik prasowy myślenickiej policji: Kodeks wykroczeń stanowi, że ten, kto mając środki egzystencji lub będąc zdolny do pracy, żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych, albo karze nagany. Jeżeli to zachowanie ma charakter (sposób) natarczywy lub oszukańczy, sprawcy może grozić areszt lub wyższa grzywna – do 5 tys. zł.

Taka sama kara może być zastosowana wobec tego, kto skłania do żebrania małoletniego lub osobę bezradną albo pozostającą w stosunku zależności od niego lub oddaną pod jego opiekę.

Komentarze

 • mirek@ 24 wrz 2012

  psują opinie innym żebrzącym ;) a tak serio to dajesz myślisz, ze pomogasz a potem okazuje się że to oszustwo

  18 3 Odpowiedz
 • Kacper Jaśkowiec 24 wrz 2012

  Miałem pewnego razu podobną sytuację. Siedziała sobie właśnie pewna Romka pod złotnikiem obok Abakusa i OrangeTP na rynku. Gdy podszedłem i dałem jej pieniążki, podziękowała i w ogóle.. Później za godzinkę, czy dwie, przechodziłem obok niej znów i widziałem, że podjeżdża do niej Straż Miejska, kobieta, gdy to ujrzała (nie chcąc dostać mandatu) nagle wyzdrowiała i zaczęła uciekać..

  13 3 Odpowiedz
 • 24 wrz 2012

  To samo jest z kolesiem , który chodzi podczas każdej mszy z kubeczkiem "o kulach" . Też mu nic nie dolega w rzeczywistości. No ale ludzie mu daja no to chodzi czemu nie, grosz za darmo wpadnie do kieszeni.

  13 7 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 24 wrz 2012

  doprowadzaja do tego ze nawet czlowiek gest pomocy musi tlamsic w sobie. powinno sie pomagac tylko mysleniczanom

  8 6 Odpowiedz
 • Mietek 24 wrz 2012

  ja jeszcze nie spotkałem "uczciwego" roma, zawsze gdzieś żebrają a pózniej się okazuje że po skończonej akcji podjeżdża merc i zabiera taką panią!! a propo obcokrajowców w mieście to ostatnio nie widziałem tych gości z fujarkami na rynku!! tak ładnie grał z playbacku!

  12 4 Odpowiedz
 • Andrzej Tomaszewski 24 wrz 2012

  A propos tych pań, to kiedyś idąc ul. Sobieskiego w górę, widziałem jak wysiadały z Mercedesa, wraz z dwoma małymi chłopcami (romskimi). Potem widziałem je, żebrające na Rynku w Myślenicach. Z zasady nie daję ani grosza. Wolę dać grającemu na jakimkolwiek instrumencie, ponieważ on, czy ona pracuje.

  13 6 Odpowiedz
  • Mietek 24 wrz 2012

   może wieczorem pracuje inaczej? tak czy siak nie wytępią tego jeśli ludzie nadal będą dawać kasę takim naciągaczom!!!!

   6 5 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 24 wrz 2012

  Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny /NNMP/ a nie NMP.
  Tacy jak oni, żebrzący, psują odruch miłosierdzia, bo trudno rozróżnić, kto naprawdę potrzebuje. Ksiądz na kazaniu, w lipcu, powiedział, że naprawdę potrzebujący nie żebrzą na ulicy.
  I tego się trzymajmy!!!

  11 3 Odpowiedz
  • 25 wrz 2012

   Nie słucham księdza
   "...Nie czytam Naszego Dzienika,nie słucham Radia Maryja,najwięcej oszczędza ten kto nie daje na księdza
   Nic ci nie zapłacę
   Nic ci nie dam na tace..."
   WiEpRzE M-ce

   Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 wrz 2012

  ja nigdy takim osobom nigdy nic nie daję bo ja nie wiem na co te pieniądze są przeznaczane najczęściej chyba na aklochol i co innego jak ksiądz zapowie w kościele albo że jakaś fundacja się tym zajmuje

  4 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 wrz 2012

  To sami naciągacze!Mieliśmy niedawno spotkanie ze Strażą Graniczną i pytali czy w ostatnim czasie pojawili się m.in.romowie na naszym terenie i ostrzegali,żeby nie nabierać się na ich choroby i sztuczki,bo to zwykli oszuści!

  2 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 wrz 2012

  Ostatnio taki jeden-przedstawiał się w sklepach,że jest drobnym hurtownikiem-prosił o zamienienie banknotów 20zł-ok.500-1000zł na grubsze,po transakcji okazywało się,ze w kasie brakuje ok.połowy sumy.Z tym kulawym też miałam doczynienia;jak mu nie dałam pieniędzy,bo nie mam,to mnie tak sklął,że głowa boli,i już był zdrowy,do następnego domu.

  3 1 Odpowiedz
 • Trol Trol 24 wrz 2012

  ROM BEZ RĄK ?? - godny zaufania

  7 1 Odpowiedz
 • 24 wrz 2012

  do łopaty!!

  1 2 Odpowiedz
 • 25 wrz 2012

  Balice-Kraków-Rom cierpiacy na noge......czerwone swiatło,szybko wraca do zdrowia.....podobno dobrze płatna robota.. :)

  4 Odpowiedz
 • Marcin Zawrotniak 25 wrz 2012

  Tak mi się przypomniał film pewien :)
  http://www.youtube.com/watch?v=2oZeHtBWBjU

  4 1 Odpowiedz
 • ania 25 wrz 2012

  czuję odrazę, ze względu na te biedne dzieci, siedzące na betonie albo w trawie, goniące bez opieki. Okropność.
  Romom nie pomagam. Nie lubię być oszukiwana.
  Nie pomagam również tym dziwnym ludziom, którzy chodzą po myślenickich firmach i sprzedają "cegiełki" na chore dzieci w postaci milusich obrazków, nigdzie tego nie ewidencjonując.
  Raz do roku wspomagamy pokaźną kwotą, pewien krakowski dom dziecka. Przynajmniej wiem, gdzie i na co idą moje ciężko zarobione pieniądze.
  Polecam każdemu, zamiast pokaźnych wrzutek na kościelną tace

  6 1 Odpowiedz
 • Raphaell 26 wrz 2012

  ...a co powiecie nt.mężczyzn (przyjezdnych),którzy "handlują"..obrazkami w rynku?!..dla mnie to...zmora xxI wieku?!:D..

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości na myślenickim Rynku
Myślenice 19

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości na myślenickim Rynku

Główne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości miały miejsce na płycie myślenickiego Runku, gdzie burmistrz przekazał klucze do miasta Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu Sto pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w Myślenicach rozpoczęła się od Rajdu Patriotycznego organizowanego przez Stowarzyszenie Moto Sport Myś...

ALARMUJECIE: Ktoś wybudował TO przy "Lipce" na Plebańskiej Górze. Co to jest?
Myślenice 81

ALARMUJECIE: Ktoś wybudował TO przy "Lipce" na Plebańskiej Górze. Co to jest?

Na Plebańskiej Górze, w miejscu gdzie przez lata rosła legendarna "Lipka" przez wielu kojarzona z tą w herbie miasta, powstała niezidentyfikowana budowla. "Co to jest?" - pytacie  Na redakcja@miasto-info.pl otrzymujemy coraz więcej pytań dotyczących budowli na Plebańskiej Górze. "Podczas spaceru pod Lipke natknąłem się na takie coś...  Bylem załam...

Rośnie sprzedaż „małpek” z mocnym alkoholem. Samorządy apelują o wprowadzenie ograniczeń
Społeczeństwo 26

Rośnie sprzedaż „małpek” z mocnym alkoholem. Samorządy apelują o wprowadzenie ograniczeń

Władze lokalne z całego kraju naciskają na Ministerstwo Zdrowia, aby ograniczyć sprzedaż alkoholu w małych butelkach. "Małpki" stają się coraz bardziej popularne, a Polacy sięgają po nie coraz częściej Jak podaje „Dziennika Gazeta Prawna”, od co najmniej kilku miesięcy samorządowcy naciskają na stronę rządową, aby zająć się problmemem w sposób sys...

Ręce na kierownicę, albo mandat. Policjant sprawdzi też przebieg auta
Drogi 14

Ręce na kierownicę, albo mandat. Policjant sprawdzi też przebieg auta

Od czwartku 7 listopada policjanci będą mogli przeprowadzać kontrolę niemal w każdym miejscu – nawet na zakazie, czy chodniku. Co więcej, zmiany w przepisach dają im możliwość wystawiania 500 złotowego mandatu za… nietrzymanie rąk na kierownicy. To wszystko w czasie kontroli, podczas której sprawdzą też przebieg waszego auta Do tej pory policjanci...

Płaskie czy skośne? Jakie powinny być dachy nowych budynków powstających w mieście?
Myślenice 31

Płaskie czy skośne? Jakie powinny być dachy nowych budynków powstających w mieście?

Dać inwestorom i mieszkańcom nowe możliwości i dopuścić do stawiania budynków z płaskimi dachami, czy zachować regionalny charakter zabudowy? To dylemat nad którym zastanawiano się podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej W trakcie XVII sesji Rady Miejskiej radni podejmowali uchwałę dotyczącą zmian w Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla Myślen...

Jacek Dewódzki: Nie bierzcie. Zniszczycie tym sobie życie i zdrowie
Edukacja 4

Jacek Dewódzki: Nie bierzcie. Zniszczycie tym sobie życie i zdrowie

Zwykle spotkania profilaktyczne kojarzą nam się z jedną formą – uczniowie siedzą i słuchają, a nauczyciel czy policjant przekazuje ważne informacje. Jednak coraz częściej wokaliści i inne znane osoby starają się ostrzec młodych przed nałogami  Tak było w Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego, którą odwiedził były wokalista zespołu Dżem – Jacek...