Miasto

Żebraczki przy kościele wcale nie były chore

Żebraczki przy kościele wcale nie były chore

W ostatnim czasie podczas mszy, przy kościele pw. Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach pojawiały się dwie kobiety proszące o pomoc. Jak się okazało Romki nie były chore...

fot. KPP Myślenice 

Kobiety udając chore prosiły o pieniądze na terenie przylegającym do parafii lub na płycie Rynku. Zainteresowali się nimi policjanci. Jak się okazało kobietom (44 lata) nic nie dolegało. Obie zostały ukarane mandatami i wróciły do jednej z gmin powiatu suskiego, gdzie mają czasowy meldunek.

SZYMON SALA, rzecznik prasowy myślenickiej policji: Kodeks wykroczeń stanowi, że ten, kto mając środki egzystencji lub będąc zdolny do pracy, żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych, albo karze nagany. Jeżeli to zachowanie ma charakter (sposób) natarczywy lub oszukańczy, sprawcy może grozić areszt lub wyższa grzywna – do 5 tys. zł.

Taka sama kara może być zastosowana wobec tego, kto skłania do żebrania małoletniego lub osobę bezradną albo pozostającą w stosunku zależności od niego lub oddaną pod jego opiekę.

Komentarze (18)

 • mirek@ 24 wrz 2012

  psują opinie innym żebrzącym ;) a tak serio to dajesz myślisz, ze pomogasz a potem okazuje się że to oszustwo

  18 3 Odpowiedz
 • Kacper Jaśkowiec 24 wrz 2012

  Miałem pewnego razu podobną sytuację. Siedziała sobie właśnie pewna Romka pod złotnikiem obok Abakusa i OrangeTP na rynku. Gdy podszedłem i dałem jej pieniążki, podziękowała i w ogóle.. Później za godzinkę, czy dwie, przechodziłem obok niej znów i widziałem, że podjeżdża do niej Straż Miejska, kobieta, gdy to ujrzała (nie chcąc dostać mandatu) nagle wyzdrowiała i zaczęła uciekać..

  13 3 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 24 wrz 2012

  Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny /NNMP/ a nie NMP.
  Tacy jak oni, żebrzący, psują odruch miłosierdzia, bo trudno rozróżnić, kto naprawdę potrzebuje. Ksiądz na kazaniu, w lipcu, powiedział, że naprawdę potrzebujący nie żebrzą na ulicy.
  I tego się trzymajmy!!!

  11 3 Odpowiedz
 • Andrzej Tomaszewski 24 wrz 2012

  A propos tych pań, to kiedyś idąc ul. Sobieskiego w górę, widziałem jak wysiadały z Mercedesa, wraz z dwoma małymi chłopcami (romskimi). Potem widziałem je, żebrające na Rynku w Myślenicach. Z zasady nie daję ani grosza. Wolę dać grającemu na jakimkolwiek instrumencie, ponieważ on, czy ona pracuje.

  13 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 wrz 2012

  ja jeszcze nie spotkałem "uczciwego" roma, zawsze gdzieś żebrają a pózniej się okazuje że po skończonej akcji podjeżdża merc i zabiera taką panią!! a propo obcokrajowców w mieście to ostatnio nie widziałem tych gości z fujarkami na rynku!! tak ładnie grał z playbacku!

  12 4 Odpowiedz

Zobacz więcej