Miasto

Znajdujesz portfel: Oddajesz go właścicielowi z zawartością, czy pusty?

Znajdujesz portfel: Oddajesz go właścicielowi z zawartością, czy pusty?

Policjanci zatrzymali mężczyzn, którzy zabrali pieniądze ze znalezionego portfela, a następnie go porzucili. Grozi im do 5 lat więzienia

Przy ul. Hipolita Cegielskiego w Myślenicach, w okolicach urzędu skarbowego na parkingu mężczyźnie przy wysiadaniu z samochodu wypadł portfel. Nie zauważył tego w przeciwieństwie do dwóch młodych mężczyzn.

Kiedy kierowca wrócił do samochodu zorientował się, że brakuje mu portfela z pieniędzmi i dokumentami. Po chwili podeszła do niego kobieta, która widziała jak portfel przeszukali i odrzucili na to samo miejsce dwaj młodzi mężczyźni parkujący obok VW Golfem.

Kobieta oddała właścicielowi portfel z dokumentami, ale brakowało w nim 300 zł. Podała również numer rejestracyjny samochodu, którym poruszali się młodzi mężczyźni.

- Poszkodowany po kilkunastu minutach opowiedział o zajściu policjantom w myślenickiej komendzie. Teraz ruch należał do policjantów. Szybko ustalono, że złodzieje mogą znajdować się na terenie gminy Dobczyce – opowiada Szymon Sala, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Niebawem w ręce policjantów z tamtejszego komisariatu wpadło dwóch mężczyzn w wieku 33 i 28 lat. Usłyszeli zarzuty karne popełnienia przestępstwa kradzieży. Przyznali się do tego, że przetrząsnęli znaleziony portfel, zabrali z niego pieniądze i podzielili się nimi.

Grozi im kara pozbawienia wolności do 5 lat.

 

 

Komentarze

 • mirek@ 25 wrz 2012

  niezly test moralnosci, ciekawe ile osob zaznaczajacych "oddaje z zawartością" zrobiłaby tak w realu :)

  17 4 Odpowiedz
 • 25 wrz 2012

  Niestety Ty tez bys ukradł. tylko tamte głąby nie zwrocily uwagi czy ktos ich obserwuje... i to jeszcze w takim miejscu. 99% tego forum by ukradło kasę. Bo niestety sumienia nie ma w tych czasach nikt.

  12 8 Odpowiedz
  • mirek@ 25 wrz 2012

   mysle ze nie tylko ludzi z tego forum, a 99% wszystkich ludzi. jednak jest to dobre pytania na moralnosc :) Rozumiem, ze TY Tez bys ukradl?

   9 1 Odpowiedz
 • 25 wrz 2012

  Jak kraść, to miliony, jak kochać to księżniczki;-)

  Chory jest nasz kraj, do 5lat za kradzież , a ile za pobicie niemowlaka, też do 5 lat. nędzne trzy stówki i tyle zamieszania, trzeba będzie opłacić adwokata, sędziego, pięćdziesiąt innych osób. Czy próg niskiej szkodliwości społecznej nie został podniesiony?

  18 2 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 25 wrz 2012

  na razie 72% twierdzi ze oddalaby pieniedze, trudno mi w to uwierzyc :) ale poczekajmy jest dop. 36 glosow

  3 1 Odpowiedz
 • 25 wrz 2012

  Ja kiedyś znalazłem portfel i 280 zł. Oddałem.
  Nie muszę wypełniać żadnej ankiety.

  10 1 Odpowiedz
 • 25 wrz 2012

  Przecież napisałem że NIE MUSZĘ. Dlaczego po mnie powtarzasz?
  A teraz wyjaśnię dlaczego NIE WYPEŁNIĘ ankiety: bo to strata czasu z uwagi na jej zerową wiarygodność.

  6 1 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 25 wrz 2012

   a nie szkoda ci czasu na nic nie wnoszące komentarze o niewielkiej wiarygodnosci? bo jaka wiarygodnosc ma twoj post mowiacy o tym ze kiedys oddales znalezione pieniadze? :)

   4 5 Odpowiedz
 • 25 wrz 2012

  Taką samą jak każdy Twój post na tym forum i każdego innego użytkownika. Jest jednak różnica między wypowiedzią jakościową a ilościową. Ilościowa to statystyka a jakościowa to wkład poszczególnej osoby.
  Moja wiarygodność jest o tyle wyższa niż wiarygodność ankiety, że jeśli tylko zechcesz możesz sprawdzić moją wirtualna osobowość (czytając więcej niż jeden post) i wyrobić sobie własny pogląd czy mogę kłamać czy mówię prawdę. Możesz wyrobić sobie swoje zdanie na temat mojej wypowiedzi. W przypadku ankiety nic nie możesz.
  To jest różnica, aż mi głupio że muszę takie rzeczy tłumaczyć starym userom...

  9 4 Odpowiedz
 • 25 wrz 2012

  Ja miałem już ze 3 takie przypadki. Zawsze kontaktowałem się z właścicielem portfela i otrzymywałem tzw "znaleźne"

  3 Odpowiedz
 • 25 wrz 2012

  Zastanówmy się przez chwilę. Tym dwóm mężczyznom za kradzież 300 zł grozi 5 lat pozbawienia wolności, proporcjonalnie więc, ile według sprawiedliwego prawa polskiego grozi na przykład za kradzież lokat klientów Amber Gold? Czyżby prezesom AG i "klice" groziło najmniej DOŻYWOCIE?

  19 Odpowiedz
 • 25 wrz 2012
  mirekm napisał/a:

  khaike napisał/a:Ja miałem już ze 3 takie przypadki. Zawsze kontaktowałem się z właścicielem portfela i otrzymywałem tzw "znaleźne"oplacalo sie? sowite bylo znalezne?

  Można powiedzieć że 10% tego co było w środku ale oprócz satysfakcji z pomocy komuś są też nowe znajomości nad morzem i w górach a co za tym tańsza kwatera w sezonie więc korzyść wręcz potrójna :)

  5 Odpowiedz
 • paulinka 25 wrz 2012

  to teraz wyobrazcie sobie ze znajdujecie torbe w ktorej jest 100 tys zl. oddajecie? 10% znaleznego to 10tys - cala kwota 100. Co robicie? Nadal uwazacie ze tyle ludzi by oddalo?

  3 9 Odpowiedz
 • ania 25 wrz 2012

  na targowisku w Skawinie znalazlam portfel, akurat przechodzila policja, więc go podniosłam i zanioslam stróżom prawa, przy mnie otwarli były dokumenty i 0 zł, patrzyli na mnie jak na złodzieja. Godzinę spisywali protokół, a moje dziecko darło się w niebogłosy.
  Nie pomogły tłumaczenia, że ja już muszę iść bo godzina karmienia minęła już jakiś czas temu i dzieć wyje bo głodny.
  Po takiej akcji ominęła bym portfel szerokim łukiem udając, że go nie widzę. Cudzego nie chcę, swoje pilnuję

  15 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 25 wrz 2012

  Raz koło policjanta w sklepie zobaczyłam na posadzce kasę. Myślałam, że jemu wypadło, więc wskazałam pieniądze. Podniósł, schował do tylnej kieszeni i powiedział: "to i tak nie moje tylko państwowe".
  Ja myślałam, że z mandatów trzeba się rozliczyć ...
  Tzw znaleźnego nie dostałam, nie mówiąc o słowie "Dziękuję".

  Odpowiedz
 • 25 wrz 2012

  Sprawdzam dokumenty/papiery, jeśli np. wynika z nich że dana osoba jest majętna, zabieram pieniądze bez mrugnięcia okiem, bez moralniaka.:) Jeśli się nie da tego sprawdzić....

  2 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 wrz 2012

  Sankcje na nie oddanie portfela są...pod karą grzywny lub ew. więzienia, a za znalezienie portfela i uczciwe oddanie go.. sa na to jakieś sankcje nagradzające znalazcę?

  A co zrobić fantem gdy żona kradnie pieniądze z portfela męża ...twierdząc, że ten ma rodzinę i trudno się mówi... ;-)
  Czy to nie jest przestępstwo...? ;-P

  1 2 Odpowiedz
 • 25 wrz 2012

  Kilka lat temu zgubiłem portfel wysiadając z samochodu kilka kilometrów od mojego domu. Zorientowałem się o tym dopiero po powrocie do niego. Jakież było moje zdziwienie gdy po 15 minutach pod dom podjeżdża samochód i koleś(zaznaczam młody) pyta mnie czy przypadkiem nie zgubiłem portfela :) nie no tego to bym się nie spodziewał... są jednak uczciwi ludzie. Od ręki dałem gościowi 100zł, zasypałem podziękowaniami. Nie chodziło o kasę w portfelu ale o wszystkie dokumenty.

  6 1 Odpowiedz
 • 25 wrz 2012

  Znajomy przyniósł do domu został posądzony o kradzież sprawa skończyła się w sądzie, ja znalazłem sam dowód od tego czasu mam koleżankę z którą czasem piszę... Ogólnie najlepiej i najbezpieczniej wysłać pocztą w kopercie wziąć z portfela na wysyłkę a jak są same dokumenty to wrzucić do obojętnie jakiej skrzynki pocztowej wtedy listonosz dostarcza do domu....

  5 Odpowiedz
 • 26 wrz 2012

  ja kiedyś znalazłem portfel, ale był pusty, tzn. sam dowód. tak więc włożyłem do niego 300 zł i oddałem go na policję, by zwrócili własność właścicielowi. po kilku dniach okazało się, że to jednak mój portfel, a po zwróceniu go przez policję zauważyłem, że brakuje 400 zł...

  ALKOHOL TO ZŁO W BUTELKACH!

  9 Odpowiedz
 • Maniek Lewarowski 26 wrz 2012

  Znalezione nie kradzione!!Szmal w kieszeń a portfel do Raby albo wrogowi podrzuć do mieszkania.Koziarowianie za głupote trza zapłacić.

  1 2 Odpowiedz
  • 27 wrz 2012

   Życzę Ci tego, aby nie zdarzyło się to z Twoim portfelem.
   A swoja drogą znalezienie portfela z dużą forsą to rzeczywiście test na moralność ale zarazem jest to "ekstremalna" sytuacja i ja sam osobiście nie wiem, jak bym się wtedy zachował. Ot, ludzka słabość.

   1 Odpowiedz
 • 3 paź 2012

  Oddałabym, albo ma się jakieś zasady, albo ich się nie ma.

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej