TARG: Wystawa sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej
Na targu przy ul. Traugutta spotkali się artyści, uczestnicy warsztatów i widzowie, by podsumować pierwsze z wydarzeń zaplanowanych podczas realizacji projektu “30 kilometr. Kierunek. Przestrzeń dla Sztuki”
fot. Karina Kiczek
Wystawa, której kuratorem był Artur Wabik ożywiła przestrzeń miejskiego targowiska w czasie, kiedy jest ono jedynie pustym placem, autorami byli pracujący przez trzy dni przede wszystkim koncepcyjnie młodzi ludzie. Wspólnie z doświadczonymi artystami stworzyli oni prace – instalacje dla których kontekstem był targ.
Prace powstawały w oparciu o zdjęcia, filmy, odgłosy nagrane na targowisku, które stały się elementami, ale też daleką inspiracją. Szkieletem wystawy była istniejąca infrastruktura targu, każdy z uczestników decydował która z handlowych “budek” stanie się miejscem jego pracy i w jaki sposób najcelniej “opowie” swoją historię z nią związaną.
Istotnym elementem dla powstawania prac była informacja o nieodległym w czasie przeniesieniu targu i ulokowaniu go w innym miejscu, to też stało się inspirujące. Wśród projektów uwagę zwracała “odlatująca” balonami na Dolne Przedmieście budka autorstwa Kuby Krzyszkowskiego, portretująca kupców instalacja Kariny Kiczek, wywołująca refleksje o przemijaniu “budka muzealna” autorstwa Karoliny Korduli, Gabrieli Halek, Natalii Wróbel.
Refleksję na temat przemijających współcześnie na targach miejsc rękodzieła wzbudziła instalacja Iwony Dobrzyńskiej, której elementem były zrobione własnoręcznie przez autorkę i zaprzyjaźnione z nią Karinę Kiczek i Olę Rylewicz ptaki. O pamięci na swój sposób opowiedziały: Izabela Jeleń tworząc pracę opartą o zdjęcia i przedmioty pokazujące upływ czasu i Joanna Twardosz, która z opakowań często nieistniejących już produktów spożywczych ze swojego dzieciństwa utworzyła napis “Smak Przeszłości”.
Artur Wabik, kurator wystawy, ale jednocześnie jej uczestnik sięgnął do zapomnianych form spędzania wolnego czasu tworząc stanowisko oglądania kaset VHS. Charakter targowiska i co istotne jego wartości komunikacyjne przywołał Arkadiusz Kantor, tworząc wizualno-dźwiękową instalację połączoną jego własną interpretacją obrazu, on też zaprosił gości piątkowego spotkania by w zaczerpniętych z komiksu “dymkach” utrwalili swój głos na targu.
W miejscu placu targowego powstanie parking
Justyna Dziura używając szablonowych napisów opisała chaos panujący tu zwykle w dni targowe. Dużo optymizmu niosła budka z koszykiem rodzącym tęczę Roksany Żaby i Karoliny Leśniak i Karola Sragi. O przedmiotach opowiedziały nam Paulina Lichwicka i Weronika Kasprzyk, które obwinęły budkę przezroczystą folią uniemożliwiając dokładne ”zbadanie” produktów – przedmiotów, które zawierała.
Jakub Mateja zagrał z przestrzenią blatów tworząc iluzjonistyczną przestrzeń, w której pokazał konkretne przedmioty tworzące kompozycję będącą zapisem dnia. Estetyką kramu zainspirowała się Natalia Nowacka, tworząc abstrakcyjny obraz z przywróconych do powtórnego obiegu tkanin, będących zniszczonymi ubraniami. Interakcję podjęła Jolanta Czernecka, dając widzom możliwość wyjścia z targu z optymistycznym cytatem oderwanym z budki z “Dobrym Słowem Gratis”.
Projekt TARG zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Gminy Myślenice.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.