Obywatelskie Porozumienie na rzecz Zdrowia: Spotkanie zespołu
Aktywni mieszkańcy organizują się poprzez zakładanie stowarzyszeń i fundacji. Podczas spotkań zespołów takich jak ten do opracowania Obywatelskiego Porozumienia na rzecz zdrowia, uczą się jak wykorzystać swój potencjał, aby wspólne działania stanowiły realną pomoc a nie sprowadzały się jedynie do działań "papierowych"
Spotkanie zespołu opracowującego Obywatelskie Porozumienie na rzecz Zdrowia odbyło się 14 listopada. Aktywni obywatele organizują się zakładając stowarzyszenia i fundacje. Takich organizacji w powiecie w sferze profilaktyki i ochrony zdrowia jest sporo. Polskie prawo daje coraz więcej możliwości współpracy samorządów lokalnych z organizacjami. Jednak trzeba się nauczyć z nich korzystać tak, żeby stanowiły realną pomoc a nie sprowadzały się jedynie do działań „papierowych”. Takie narzędzia to np. konsultacje społeczne, zespoły konsutlacyjno-doradcze.
AGNIESZKA WARGOWSKA-DUDEK, Fundacja ARTS: Dzięki tym rozwiązaniom organizacje pozarządowe mogą mieć realny wpływ na założenia polityk publicznych. Stąd pomysł powołania Zespołu ds. opracowania Obywatelskiego Porozumienia na rzecz Zdrowia. Zespół ocenia potrzeby w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób cywilizacyjnych w oparciu badania epidemiologiczne i społeczne, własne doświadczenie i wiedzę. Omawia także działania, które powinny być uwzględnione w polityce samorządu. W ten sposób w czerwcu 2013 roku powstanie Obywatelskie Porozumienie na rzecz Zdrowia. Dzięki reprezentacji różnych środowisk poznajemy różne opinie, perspektywy i wspólnie wypracujemy rozwiązania. W ten sposób poznajemy się i – mamy nadzieję- nauczymy dialogu.
Dzięki wspólnym spotkaniom i wspólnej pracy przedstawiciele instytucji samorządowych poznają bogactwo działań i potencjał organizacji pozarządowych i odwrotnie przedstawiciele NGO dowiedzą się z jakimi ograniczeniami borykają się urzędnicy. - Im lepiej się zrozumiemy, tym lepsza będzie współpraca - dodaje Agnieszka Wargowska-Dudek.
Zespół tworzą przedstawiciele organizacji pozarządowych i środowisk związanych z promocją i ochroną zdrowia:
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Wsparcia Społecznego Busola, Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Polskie Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym - Koło w Myślenicach, Spółdzielnia Socjalna Raciechowice, Bądźmy Razem - Stowarzyszenie Hospicyjne w Wiśniowej, ZPO w Lipniku - Związek Harcerstwa Polskiego, Fundacja Radosne Dziecko w Stróży, Myślenicki Klub Fantastyki, LGD Turystyczna Podkowa, Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Trzemeśni, Zakopiańskie Stowarzyszenie Kultury i Rekreacji, Starostwo Powiatowe w Myślenicach (Wicestarosta, Kierownik Wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia, Pełnomocnik ds. NGO), Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Poradnia Leczenia Uzależnień, Gmina Wiśniowa, Gmina Dobczyce, Gmina Sułkowice. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Casino w Lubniu, Uczniowski Klub Sportowy „DOBCZYCE”, Szkoła Podstawowa w Stadnikach, Gimnazjum w Tokarni,
Szkoła Podstawowa w Krzczonowie, Uczniowski Klub Sportowy „Dobczyce", OSP Raciechowice, Stowarzyszenie B-20 Raciechowice
Projekt realizuje Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS z Partnerami: Starostwo Powiatowe w Myślenicach, -Bjerringbro Gymnastic Forening w Bjerringbro Dania
Projekt „Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego” współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.