logo-web9
Okolice

REPORTAŻ: Hospicja domowe z bliska [WIDEO]

Opieka hospicyjna nad chorym w warunkach domowych, wśród bliskich i kochających ludzi - to szczególny rodzaj pomocy. Można się o tym przekonać oglądając reportaż opowiadający o codziennej pracy opiekunów Stowarzyszenia Hospicyjnego "Bądźmy Razem" w Wiśniowej


Opieka nad chorymi to ciężka praca o czym zdaje sobie sprawę niewiele osób.   

W obliczu choroby nowotworowej czy innej ciężkiej choroby pojawia się wiele potrzeb. Niejednokrotnie rodziny dotknięte chorobą borykają się z trudnościami finansowymi. Aby im pomóc, powstają stowarzyszenia takie jak "Bądźmy Razem" z Wiśniowej.

EWA DUDZIK-URBANIAK, prezes Stowarzyszenia Hospicyjnego "Bądźmy razem" w Wiśniowej: Staramy się ułatwić życie chorym i ich rodzinom, uczynić je lepszym, np. spełniając życzenie chorych dzieci, organizując imieniny, urodziny, umożliwiając wyjazd na wakacje, zapraszając na spotkania integracyjne. Pozyskujemy środki z różnych źródeł, aby móc dofinansować rehabilitację, zakup leków, dojazdy na leczenie, zakupić sprzęt do wypożyczalni, która służy chorym z całego regionu. Spotykamy z osobami, które przeżywają żałobę po utracie bliskich. Każdy z nas może stać się częścią tego dzieła pomocy. 

Rocznie opieką hospicyjną w domach otaczanych jest ok. dwadzieścioro dzieci i stu dorosłych. Chorzy potrzebują nie tylko opieki medycznej i leków, ale także wsparcia, rozmowy, zrozumienia, rehabilitacji i opieki psychologicznej.

Taką opiekę na terenie naszego regionu świadczy m.in. od 2009 roku Hospicjum Domowe Królowej Apostołów z Wiśniowej. Powstało jako jedno z pierwszych na terenie powiatu myślenickiego i jest wspierane przez Stowarzyszenie Hospicyjne "Bądźmy razem" z Wiśniowej, szczególnie poprzez zbieranie funduszy na dodatkową pomoc chorym, pomoc w zakupie specjalistycznego sprzętu oraz angażowanie się w pracę wolontaryjną.

DANUTA KOWAL, kierownik Hospicjum Domowego Królowej Apostołów w Wiśniowej: Jako jedna duża rodzina hospicyjna pomagamy i wspieramy naszych chorych oraz ich bliskich w trudnym okresie walki z ciężką chorobą i odchodzenia z tego świata. Nasze hospicjum otacza opieką dzieci z terenu małopolski, a dorosłych z powiatu myślenickiego i sąsiednich. Prowadzi również opiekę w ramach poradni paliatywnej i tlenoterapii domowej. Świadczenia udzielane są w ramach umowy z NFZ - bezpłatnie.

Stowarzyszenie "Bądźmy razem" tworzą 24 osoby, których głównym celem jest wspieranie osób ciężko chorych - podopiecznych Hospicjum Domowego Królowej Apostołów i wspieranie rozwoju opieki hospicyjnej w regionie.

Filmy zostały zrealizowane w ramach projektu „Budowanie sieci współpracy na rzecz promocji zdrowia mieszkańców Powiatu Myślenickiego” realizowanego przez Fundację Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS z partnerami: Powiat Myślenicki i Bjerringbro Gymnastic Forening w Danii.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!