Okolice

Dobczyce: Plama oleju na zalewie

Dobczyce: Plama oleju na zalewie

Wyobraźcie sobie, że podczas prac remontowo-budowlanych na moście doszło do pęknięcia  nawierzchni i pracująca tam koparka spadła wraz z operatorem do zalewu dobczyckiego. Koparka miała w baku 100 litrów paliwa i co najmniej 200 litrów płynu hydraulicznego. Efekt? Plama oleju na powierzchni

Na szczęście to tylko ćwiczenia jakie 30 września przeprowadzili strażacy z PSP w Myślenicach. Dyżurny, który odebrał zgłoszenie zgodnie z procedurami zadysponował na miejsce zdarzenia siły i środki ratownicze PSP w Myślenicach oraz  zaalarmował i skierował w miejsce działań OSP Dobczyce wraz z sekcją ratownictwa wodnego. Dodatkowo powiadomił o zaistniałym wypadku pogotowie ratunkowe , policję, MPWiK, RZGW.

Po dotarciu zastępów PSP na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu sytuacji kierownik działań ratowniczych potwierdza informację o zaistniałym wypadku. Chwilę później poleca zadysponować na miejsce akcji dodatkowe specjalistyczne siły i środki umożliwiające wydobycie z akwenu uwięzionej w zatopionym pojeździe osoby oraz ograniczenie, zabezpieczenie i zebranie plamy substancji ropopochodnej powstałej w wyniku rozszczelnienia się zbiornika z paliwem, która przemieszcza się w kierunku ujęcia wody.

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa PSP w Myślenicach przy współudziale MPWiK, RZGW oraz Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Myślenicach. Celem było sprawdzenie skuteczności alarmowania sił i środków koordynacja i współdziałanie służb ratowniczych biorących bezpośredni udział w tego typu zdarzeniach.
Jak przyznaje rzecznik prasowy PSP Marian Rokosz – system działa bez zarzutów.

Komentarze

Zobacz więcej