logo-web9
Miasto

Domowi terroryści

13 października 2008Ze statystyk prowadzonych przez policję wynika, że do przemocy domowej w naszym powiecie najczęściej dochodzi na wsi, szczególnie w miejscowościach w najbliższym sąsiedztwie Myślenic. Wśród liczby pokrzywdzonych w wyniku przemocy domowej stale wzrasta odsetek mężczyzn – ofiar

W ciągu pierwszego półrocza bieżącego roku policjanci w Myślenicach, Dobczycach i Sułkowicach przeprowadzili 589 interwencji domowych, z czego w 256 przypadkach wszczęto procedurę „Niebieskiej Karty”. Porównując te dane z ubiegłym rokiem, można stwierdzić, że generalnie liczba zarejestrowanych zjawisk związanych z przemocą domową utrzymuje się na podobnym poziomie. W pierwszym półroczu 2007 roku – 581 interwencji domowych, 226 z procedurą NK.

Utrzymującą się przez kilka lat tendencją jest to, że do zjawisk przemocy w rodzinie znacznie częściej dochodzi w domowych gospodarstwach wiejskich (177 przypadków w tym roku) niż miastach (Myślenice, Dobczyce, Sułkowice) – tu: 79. Statystycznie zjawisko przemocy najbardziej nasila się w gminie Myślenice (miejscowości wokół Myślenic). Wśród liczby pokrzywdzonych w wyniku przemocy domowej stale wzrasta odsetek mężczyzn – ofiar (w analizowanym okresie 45, kobiet-218 ) .

Interweniujący policjanci do prowadzonej dokumentacji każdorazowo wpisują jako pokrzywdzonych zjawiskiem przemocy obecnych na miejscu małoletnich (nawet, gdy znajdują się np. w osobnym pomieszczeniu i nie uczestniczą w awanturze); od stycznia 2008 roku dzieci takich zarejestrowano 260 (od 0 – 18 lat). W tym okresie zatrzymanymi przez policję sprawcami przemocy byli wyłącznie mężczyźni ( 58 ) .

Rośnie także liczba agresywnych zachowań związanych z przemocą w domu popełnianych pod wpływem alkoholu (wzrost o 17 osób w porównaniu z I półroczem 2007 r.), co najbardziej niepokoi z 2 do 14 wzrósł udział w tych zdarzeniach nietrzeźwych kobiet – sprawców. W 6 przypadkach interweniowania w miejscu zamieszkania policjanci stwierdzając obrażenia u pokrzywdzonego lub sprawcy wzywali pomoc medyczną.

Trzykrotnie policjanci oddawali dzieci pod opiekę osoby spokrewnionej lub przewozili dzieci do szpitala. Znacznie wzrosła – ze 117 w I półroczu 2007, do 200 obecnie – liczba powiadomień kierowanych przez policję do gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych (117), ośrodków pomocy społecznej (6) czy innych instytucji pomocowych (77).
Policja jest nadal uczestnikiem (partnerem) w lokalnych koalicjach przeciwdziałania przemocy domowej (m. in. w gminach Pcim, Lubień), współpracuje na bieżąco z myślenickim PCPR praz funkcjonującym w jego strukturach Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej, gminnymi komisjami rozwiązywania problemów alkoholowych.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!