logo-web9
Okolice

Bogdanówka: Pamiętali o Żołnierzach Wyklętych

- Żołnierze Wyklęci to żołnierze polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego walczący przez lata z reżimem komunistycznym - podczas uroczystości mówił Ziemowit Kalinowski

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zorganizowanych przez Szkołę Podstawową w Bogdanówce w ka¬¬pli¬cy pw. „św. Jana Chrzciciela” odprawiona  została  msza w intencji: „Poległych w walce o wolną Polskę z niemieckim i sowieckim okupantem w latach 1939-1955” oraz zamordowanych w Katyniu w 1940r. Mszę odprawił brat Marek Chmielewski. Przy dźwiękach góralskiej muzyki przemaszerowano do budynku szkoły, gdzie pod tablicą pamiątkową Jadwigi Apostoł- Staniszewskiej delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów.

Historyk Ziemowit Kalinowski oraz pracownik IPN z Kra¬kowa Anna Zechenter przybliżyli przybyłym gościom i mieszkańcom tematykę Żołnierzy Wyklętych i Zbrodni Katyńskiej. - Żołnierze Wyklęci to żołnierze polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego walczący przez lata z reżimem komunistycznym. Ludzie skazani przez komunistów na zapomnienie, na nie-istnienie w społecznej świadomości. Przez dziesięciolecia zniesławiani, opluwani - wykluczeni z narodowej pamięci - podkreślił w swojej wypowiedzi Ziemowit Kalinowski.

- Pamięć i modlitewne wspomnienie o ludziach, którzy wymarzyli sobie prawdziwie wolną Polskę, walczyli o nią, choć dość szybko zrozumieli, że nie mają większych szans, wreszcie za tę Polskę oddali swoje życie to nasza ważna powinność - mówiła Danuta Ostój, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bogdanówce. 

Uczestnicy uroczystości mieli okazję wysłuchać recytacji wierszy w wykonaniu nagrodzonych uczniów w I Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotyczno-Historycznej im. Jadwigi Apostoł- Staniszewskiej. Zostały także wręczone nagrody uczniom biorącym udział w II Gminnym Konkursie Plastycznym pt. „Walki partyzantów w latach 1939- 1955 o wolność Polski”.

W kąciku patriotyczno- historycznym została poświęcona płaskorzeźba Matki Bożej Katyńskiej, wykonana przez Andrzeja Słoninę, oraz „Ziemia Katyńska”, przywieziona na tę okoliczność przez Przewodniczącego Rady Gminy Tokarnia- Stanisława Filipka.

Andrzej Słonina, fot. Stanisław Winter

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!