Okolice

Wiśniowa: Śmiguśnicy wyszli na ulice

Wiśniowa: Śmiguśnicy wyszli na ulice

Jedną z wielkanocnych tradycji Wiśniowej stała się parada śmiguśników – czyli przebierańców odwiedzających domy w nocy z niedzieli na świąteczny poniedziałek i robiących psikusy mieszkańcom

Śmiguśnicy to mężczyźni, którzy przebierają się różne postaci, zakrywając twarz maską aby nie dać się rozpoznać. Tradycja zakrywania twarzy maską nawiązuje do wędrówki Pana Jezusa do Emaus. Zazwyczaj zbierają się w większe grupy, chodząc całą noc po domach tam gdzie są panny na wydaniu. 

Przez całą noc słychać ich jukanie, czyli głośne krzyki. Śmiguśnicy podczas swoich wędrówek robią psikusy gospodarzom. W lany poniedziałek nie jeden właściciel znalazł swój sprzęt rolniczy na wiśniowskim rynku, gdzie grupy przebierańców schodzą się nad ranem aby oblewać wodą panny oraz idących do kościoła.

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wiśniowej zorganizował Gminny Konkurs Dziadów Śmiguśnych podczas których wybierano najciekawsze maski tradycyjne i współczesne. Pierwsze miejsce za maskę współczesną otrzymał Dziad „Kazek”. 

Fot. ug-wisniowa.pl

 

Powiązane tematy

Komentarze (4)

 • 24 kwi 2014

  dziady 2014 bardzo udane:) a na przyszły raz panowie policjanci nie róbcie takiego nalotu bo radiowozów było pełno jak w stanie wojennym

  13 2 Odpowiedz
 • 24 kwi 2014

  zawsze bylo ok i wesolo!!tylko policja niech nie prowokuje!!!po co ich az 6 zalóg pytam??kto za to placi?powinni pilnowac pozadku na osiedlach,wieczorami a nie w bialy dzien na rynku!!tym razem odbylo sie bez mandatow i dobrze! za moich czasow byl jeden radiowoz i wystarczal!!!robilismy z nim foty i bylo git!!...dziady były są i będą!!!!pozdro dla tych ktorzy chodzą!!!!!

  15 1 Odpowiedz
 • 25 kwi 2014

  tylko że ci przebierańcy to nieźli p........ńcy i na takich to tylko policja. Bo jak uszkadzają innym jakieś mienie to kto za to zapłaci.

  5 8 Odpowiedz

Zobacz więcej