Miasto

Czy w Myślenicach jest miejsce na pomnik żołnierzy wyklętych?

Czy w Myślenicach jest miejsce na pomnik żołnierzy wyklętych?

W jednym z tematów na forum zastanawiacie się, czy Myślenice powinny uczcić bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego. Jak i czy w ogóle oddawać im cześć?

 

- Żołnierze Wyklęci to żołnierze polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego walczący przez lata z reżimem komunistycznym. Ludzie skazani przez komunistów na zapomnienie, na nie-istnienie w społecznej świadomości. Przez dziesięciolecia zniesławiani, opluwani - wykluczeni z narodowej pamięci - podczas obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Bogdanówce na początku marca mówił Ziemowit Kalinowski - autor książki "Bohaterowie wyklęci ziemi myślenickiej 1945-1956".

Dyskusję na temat uczczenia pamięci po żołnierzach wyklętych wywołał na forum jeden z naszych czytelników, pytając czy w Myślenicach jest miejsce na pomnik dla żołnierzy wyklętych lub Rotmistrza Pileckiego. 

W dyskusji zastanawiacie się czy pomnik to najlepszy pomysł na oddanie czci żołnierzom wyklętym i szukacie sposobów na stałe zapisanie wspomnień o dokonaniach tych osób w pamięci mieszkańców. 

Oto kilka z wpisów: 

Lambzer: Pomysł znakomity, ale czy naprawdę sądzisz że pomnik jest tym, co najlepiej jest w stanie uczcić czyjąś pamięć? (…)Najlepszym podziękowaniem z naszej strony będzie żywa pamięć o nich i o ich czynach. Stawianie pomników tego nie zapewni. Ktoś przejdzie obok, popatrzy, pójdzie dalej, zobaczy wystawę sklepową, zapomni... Jak naprawdę trafić do ludzi i do ich pamięci?

def_ibrylator : Pięknie by było, jakby w szkołach uczyli o lokalnych bohaterach. Tylko rzeczywistość jest zgoła inna. Prędzej ludzie zainteresują się danym człowiekiem poprzez pomnik, niż usłyszą o nim i poczytają z własnej woli. Pomnik żołnierzy wyklętych nie jest złym pomysłem, ale jego wykonanie musi być niebanalne - musi ruszyć w ludziach myślenie i chęć "drążenia" tematu dalej. Sam pomnik mógłby uruchomić w lokalnych szkołach i przedszkolach chęć wytłumaczenia młodym o co chodzi i o kogo. 

Endrju: Co do pomnika... może nazwanie jednego z myślenickich rond bez imienia nie byłoby złym pomysłem. Chociaż jeśli chodzi o sam pomnik, nie mam nic przeciwko. Bardziej skłaniałbym się do imienia rotm. Pileckiego, niż żołnierzy wyklętych (IMO prędzej ktoś zacznie szukać konkretnej osoby).

 

 

Powiązane tematy

Komentarze (16)

 • mysleniczaninzdziada 25 kwi 2014

  oczywiscie ze tak! skoro zaczelismy nazywac ronda marszalkami wojewodztwa czy bylym prezydentem ktory nie mial nic wspolnego z myslenicami tym bardziej powinnismy uhonorowac naszych lokalnych bohaterów!!! zostały dwa ronda do zagospodarowanie wiec dlaczego tego nie zrobic?

  20 4 Odpowiedz
 • Def Ibrylator 25 kwi 2014

  Dziękuję redakcji za przytoczenie moich słów, ale jak już tak robicie, to fajnie byłoby przytoczyć całość, a nie niepełny wywód. A zabrakło najważniejszego elementu:

  Def_Ibrylator napisał/a:

  "Tylko trzeba by bardzo uważać, aby pomnika nie upolitycznić. Jak to miało miejsce z niesławnym rondem Kaczyńskiego."

  17 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 kwi 2014

  Broń Boże nie upolityczniać ani nie mówi dlaczego byli "wyklęci" i kto ich mordował.Po prostu zginęli za Wolną Polskę a jeszcze najlepiej na odsłonięcie byłoby zaprosić kombatantów z AL,KBW i byłych funkcjonariuszy UB oraz działaczy PPR,broń Boże nie kogoś z PiS bo to byłoby upolitycznienie.
  Tak na marginesie co znaczy słowo-polityczny-jeżeli ma to ma być negatywna cecha to co sądzić o politykach?

  13 1 Odpowiedz
 • 25 kwi 2014

  Jeśli znajdą się prywatni sponsorzy, to jaki problem aby wskazać miejsce ?

  Byle by z podatków nie było finansowane bo są ważniejsze sprawy niż pomniki.

  12 7 Odpowiedz
 • Mak 27 kwi 2014

  Władze i mieszkańcy Ziemi Myślenickiej w dowód pamieci o walce o wolnośc i niepodleglośc w latach 1939-1956 naszego kraju powinni wybudować okazały pomnik,który powinien stanć przed budynkiem przy ul.Kazimierza W.
  nr.5/bud.starostwa była siedziba UB/Pomnik powinien nawiązywać wymową i treścia do walk wojny polsko niemieckiej1939,działalności Polskiego Państwa Podziemnego w czasie okupacji niemieckiej,walk oddziałów partyzanckich AK Zgrupowania "Kamiennik"i krakowskiego "Zelbetu"oraz olbrzymich strat ludności cywilnej.w samych Myslenicach i na calej ziemi myślenickiej.W symbolice i treści pomnik powinien nawiązywać równiz do walki o wolnośc i niepodległośc w okresie niewoli sowieckiej i rządów reżimu komunisycznego oraz działalności oddziałów partyzanckich tego okresu.Umieszczone tablice nie odzwierciadlają całkowicie tematu a wiele z nich powstało w okresie PRL-u i tworza zafałszowany obraz.Następne pokolenia naszych rodaków nie potrafią prawidlowo ocenić wydarzeń historycznych które mialy miejsce w naszym kraju.
  Władze i mieszkańcy Ziemi Myślenickiej nie zatrcajcie pamięci o zdarzeniach i ludziach którzy oddali życie za sprawę naszej wolności i niepodległości w której my żyjemy.
  Odwet

  7 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...