Miasto

Tylko najtwardszy strażak przetrwa: Naszym się udało

Tylko najtwardszy strażak przetrwa: Naszym się udało

Mariusz Pustuła, Szymon Jopek wraz z Rafałem Berezą, jako jedyni Polacy stanęli na podium w zawodach na Najtwardszego Strażaka. Zajęli drugie miejsce

Zawody dla strażaków TFA & FCC POLAND 2014 napoziomie Europejskim odbyły się w Toruniu. W turnieju wzięło udział 270 zawodników z 9 krajów takich jak: Polska, Niemcy, Austria, Wielka Brytania, Czechy, Słowenia, Francja, Litwa i Słowacja.

Renoma zawodów ściąga do tego miasta strażaków, którzy chcą spróbować sił w morderczych zawodach. Nie mogło na nich zabraknąć Mariusza Pustuły i Szymona Jopka strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach.

Strażaku Podejmij Wyzwanie

Zawody FCC, czyli Firefighter Combat Challenge (w tłumaczeniu „Strażaku Podejmij Wyzwanie”) wymagają nieludzkiej siły i dużej sprawności. Konkurencja polega na wbiegnięciu zawodnika po specjalnej wieży na wysokość 4 piętra, niosącego na ramieniu pakiet węży o wadze 20kg, które należy umieścić w skrzyni na szczycie wieży. Następnie za pomocą liny, strażak musi wciągnąć pakiet węży również ważący 20kg. Gdy już to zrobi, zbiega z wieży i przy pomocy młota ważącego 4 kg, przesuwa 70kg sztabkę uderzając w nią. 

Po odłożeniu młota strażak biegnie slalom mijając przeszkody i przeciąga napełnioną linie wężową na odległość 30 m. Strumieniem wody strąca cel, by podjąć następne wyzwanie, czyli ewakuację 80 kg manekina, idąc z nim 30 m do tyłu. To wszystko wykonuje się w pełnym umundurowaniu, a strażak podczas konkurencji oddycha za pomocą aparatu oddechowego i maski. 

Szymon Jopek z czasem 1min.55sek. zajął 18 miejsce, a Mariusz Pustuła z czasem 2min01sek. zajął 37 miejsce na 147 zawodników. Zawodnicy startowali również w kategorii Tandem, czyli tor pokonywali we dwoje, zajmując 12 miejsce na 109 tandemów. 

 

 

Najtwardszy Strażak Przetrwa

Następnym dniem zmagań były zawody TFA czyli ToughestFirefighterAlive (w tłumaczeniu „Najtwardszy Strażak Przetrwa”). Razem z Rafałem Berezą z KP PSP Krasnystaw, strażacy z Myślenic stworzyli drużynę Team Południe. 

TFA składa się z 4 konkurencji następujących po sobie. Pierwsza konkurencja to rozwinięcie 8 węży W75 na odległość ok. 80m. i zwinięciu 2 węży w krąg pojedynczy. Druga zaczyna się od 100 uderzeń 5kg młotem w przeznaczonym do tego stelażu, przebiegnięciu z beczkami z wodą przez tunel, ewakuacji manekina ważącego 70kg na plecach przez 50m i wspięciu się na 3 m ścianę za pomocą liny. Trzecia, to postawienie dwóch drabin nasadkowych, wbiegnięcie na 4 piętro wieży z dwoma beczkami wody (po 15litrów, w każdej), wciągnięciu pakietu węży 20kg na wieżę, zniesieniu beczek na dół, a na koniec zakręcenie pyszczka prądownicy. Czwarta konkurencja to bieg 300m z dwoma wężami strażackimi, i wybieg na toruńską wieżę ratuszową. 

Aby liczyć się w walce o medale trzeba wylać spore ilości potu i wykazać się wolą walki z najlepszymi z całej Europy. Pierwszy zaczął Mariusz Pustuła. Po 4 konkurencji jego czas zatrzymał się na 8min.05 sek. co dało mu 15 lokatę. Niedługo po nim wystartował Szymon Jopek. Stoper zatrzymał się na czasie 7min.36sek, co dało 8 pozycję w zawodach. Ostatnim startującym z drużyny Team Południe był Rafał Bereza, który z czasem 7min.06sek. ukończył zawody TFA na 3 miejscu. 

Klasyfikację drużynową zawodów TFA stanowiły trzy czasy najlepszych zawodników z jednej drużyny. Po dodaniu czasów okazało się, że zawodnicy z naszego powiatu zajęli 2 miejsce. Na dodatek okazało się, że nasi reprezentanci jako jedyni Polacy stanęli na podium w tej kategorii dzieląc je z drużynami z Czech. 

Teraz zawodnicy z PSP z Myślenic przygotowują się do Europejskiej Olimpiady Strażaków i Policjantów w Brukseli.

 

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej