Sport

Szymon Jopek i Mariusz Pustuła wśród najtwardszych strażaków w Europie

Szymon Jopek i Mariusz Pustuła wśród najtwardszych strażaków w Europie

Reprezentanci Myślenic wzięli udział w zawodach TFA Poland 2013 - jednych z najbardziej wymagających testów sprawnościowych dla strażaków


fot. PSP Myślenice 

W zawodach wzięło udział 300 zawodników z 11 państw. Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach reprezentowali sekc. Mariusz Pustuła i mł. asp. Szymon Jopek, którzy zajęli kolejno 29 i 30 miejsce. Zmagania odbywały się w Toruniu i składały się z dwóch konkurencji: FCC Firefighter Combat Challenge oraz TFA Toughest Firefighter Alive. W pierwszym dniu zawodnicy rywalizowali w konkurencji FCC, a do drugiego etapu mogło przejść tylko 180 zawodników. 

Pokonując tor przeszkód strażacy musieli m.in. w pełnym ubraniu ochronnym z aparatem powietrznym na plecach i maską na twarzy wbiec na 4 piętro trzymając na ramieniu 19 kilogramowy wąż. Będąc na górze wciągali kolejnego węża, a następnie zbiegali w dół, aby przesunąć za pomocą pięciokilogramowego młota sztabę o wadze 75kg na odległość 145cm. Potem slalom, rozciągnięcie węża i trafienie wodą do celu. Na zakończenie ewakuacja manekina (80 kg przez odcinek 30 metrów) aż do mety. 

Najlepsi konkurencję wykonywali w czasie 1 min. 35 sek. Zawodnikom z Myślenic zajęło to 2 min. 14 sek., a wynik ten dał im awans do drugiego etapu zawodów czyli TFA.

 Przykładowe pokonanie toru przeszkód w konkurencji sztafet.

Konkurencja TFA Toughest Firefighter Alive odbywała się na toruńskiej starówce. Trasa składała się z czterech etapów. Pokonując je, zawodnicy musieli m.in. podłączyć i rozciągnąć 8 odcinków węży na odległość 80 metrów, zwinąć kolejne, wykonać 100 uderzeń 5kilogramowym młotem, przebiec w tunelu z dwoma karnistrami (każdy po 15 kg), czy pokonać 50 m z manekinem o wadze 70 kg zarzuconym na plecy. Na zakończenie czekała ich wspinaczka na 3 metrową ścianę, przystawienie dwóch drabin o długości prawie 5 metrów, bieg na 4. piętro i z powrotem z karnistrami ważącymi po 15 kg. Trasa kończyła się 300 metrowym sprintem z wężami i wspinaczka na szczyt wieży ratuszowej, gdzie znajdowała się meta. 

Strażacy z Myślenic wzięli udział w tego rodzaju zawodach po raz pierwszy. Udało się im pokonać 270 zawodników. Ostatecznie Mariusz Pustuła zajął 29, a Szymon Jopek 30 miejsce.

Powiązane tematy

Komentarze (7)

Zobacz więcej