Sułkowice: Kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił nowy ołtarz
W ramach 50-lecia parafii w Sułkowicach konsekracji nowego ołtarza dokonał ks. kardynał Stanisław Dziwisz
Przygotowania objęły gruntowny remont świątyni oraz budowa nowego ołtarza głównego. Prace prowadzone były przez ks. proboszcza wraz z parafianami pod kierunkiem architektów, którzy dbali o to, by zachować pierwotny zamysł architektoniczny kościoła neoromańskiego. Historia powstania świątyni oraz jej renowacji zawarta została w książce - cegiełce wydanej przez parafię, a dochód z niej jest przeznaczony na pokrycie pozostałych jeszcze do spłacenia kosztów remontu.
Parafia przygotowywała się do tego wydarzenia duchowo poprzez spotkania modlitewne (łącznie z "Modlitewnym Jerycho"), misje święte w ubiegłym roku oraz renowację misji świętych tuż przed uroczystościami konsekracji, którą prowadził ks. Mateusz Hosaja - prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W parafii trwa peregrynacja obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa do rodzin. Organizowane też były pielgrzymki wiernych do miejsc kultu.
Podczas liturgii śpiewał chór Apassionata, grała sułkowicka orkiestra dęta, a każda z grup duszpasterskich działających przy kościele dołożyła starań, aby wzbogacić oprawę tej uroczystości.
Ostatnia konsekracja w tym miejscu odbyła się w 1964
Podczas uroczystości przypomniano też historię budowy świątyni, sięgającą czasów XX-lecia międzywojennego i daru przekazanego dla sułkowickiego kościoła przez rodaka ks. Andrzeja Łojka. Pierwszy komitet budowy powstał w roku 1937 i zaczęto prace przy fundamentach, przerwane jednak przez wybuch wojny na wiele lat. Po wojnie powrócono do idei budowy nowego kościoła, a w 1949 roku poświęcono i wmurowano kamień węgielny. Budowa trwała do 1961 roku. Wtedy to kościół został poświęcony przez ks. biskupa Karola Wojtyłę. Odprawiane już w nim były nabożeństwa i Msze św., ale przez 4 lata trwały jeszcze prace wykończeniowe. 8 listopada 1964 roku konsekracji świątyni dokonał ks. biskup Julian Groblicki.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.