Powiat Myślenicki najzdrowszy w Polsce

W katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym spotkali się samorządowcy z gmin, powiatów oraz województw wyróżnionych w prestiżowym konkursie organizowanym przez Portal Samorządowy oraz czasopismo branżowe „Rynek Zdrowia”. Jednym z dziesięciu laureatów był Powiat Myślenicki, który otrzymał nagrodę w wyjątkowej kategorii

– Nasz program profilaktyki i promocji zdrowia został uznany za najlepszy przez Internautów. Wygraliśmy z o wiele większymi i bogatszymi jednostkami bo od lat działamy intensywnie nie tylko na rzecz powiatowego szpitala ale także realizujemy wieloletnie programy zdrowotne dla dzieci i dorosłych mieszkańców Powiatu – komentuje Starosta Józef Tomal. – Cieszę się, że ludzie doceniają naszą pracę na rzecz poprawy zdrowia.

Powiat Myślenicki został nominowany do plebiscytu internetowego za realizację przede wszystkim trzech wieloletnich programów profilaktyki i ochrony zdrowia:

Program profilaktyki próchnicy – realizowany od roku 2010, dzięki któremu w poszczególnych szkołach na terenie powiatu znajdują się gabinety dentystyczne. Cały program do dzisiaj kosztował prawie 350 tys. złotych. Pierwotnie finansowany był z funduszy norweskich, szwajcarskich i unijnych obecnie koszty programu Powiat pokrywa z własnego budżetu, a część świadczeń finansuje NFZ. Na jego realizację pozyskano od 2010 roku ok. 2 miliony złotych.

Edukacyjny program powiatu myślenickiego z zakresu bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy – czyli Szkoła Młodych Ratowników. To inicjatywa, która pozwoliła podnieść wiedzę i nabyć umiejętności z zakresu pierwszej pomocy kilku tysiącom mieszkańców powiatu – głównie młodzieży. W ramach SMR działa wolontariat. Praktyka pokazała, że to ważny projekt, ponieważ bezpieczeństwo w powiecie wzrosło – a autorzy programu – Wydział Promocji i Ochrony Zdrowia – otrzymują kolejne informacje o tym, że wolontariusz albo absolwent SMR skutecznie udzielił komuś pomocy.

Program szczepień przeciw meningokokom typu C wywołującym sepsę – to wieloletni program szczepień skierowany do dzieci - mieszkańców poszczególnych gmin powiatu myślenickiego, które zdecydowały się wziąć w nim udział (Wiśniowa, Dobczyce, Tokarnia). Program prowadzi Powiat Myślenicki, finansowany jest z jego środków własnych, budżetów gmin oraz przy udziale POZ, które realizują projekt na zasadzie nieodpłatnej współpracy.
Zdaniem Wicestarosty Tomasza Susia odebrana w Katowicach statuetka jest jednym z najważniejszych wyróżnień Powiatu.

– To pokazuje, że pomimo ograniczonych środków, potrafimy realizować dobre, ważne i przede wszystkim pożyteczne programy. Dzisiaj skala próchnicy wśród dzieci w Powiecie Myślenickim przypomina tę z krajów skandynawskich. Jest to nasz powód do dumy. Jesteśmy w gronie 10 najlepszych samorządów w Polsce!

Laureatem nagrody jest również Województwo Małopolskie, które zostało utytułowane za prowadzenie programu profilaktycznego dotyczącego zagrożeń w sieci, który adresowany jest m.in. do szkół podstawowych oraz programu zdrowotnego w zakresie prewencji i wykrywania chorób układu krążenia w populacji mieszkańców woj. Małopolskiego.

Lista wszystkich laureatów

 

Materiał powstał we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Myślenicach

Powiązane tematy

Czytaj także