Okolice

Lubień: Na Zakopiance powstanie dwukilometrowy tunel

W ramach drogi S7 prowadzącej do Zakopanego pod Małym Luboniem powstanie 2 kilometrowy tunel. GDDKiA ogłosiła przetarg na budowę drogi i tunelu

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie ogłosiła trzy przetargi na budowę drogi ekspresowej S7 pomiędzy Lubniem i Rabką Zdrojem: odcinek S7 Lubień-Naprawa, Naprawa – Skomielna Biała  wraz z budową tunelu i Skomielna Biała – Chabówka. Tym samym przybliża się oczekiwana przez wielu kierowców podróżujących Zakopianką,  perspektywa bezpieczniejszego i sprawniejszego podróżowania na Podhale, w Tatry i na południe Europy.

Na wybudowanie pododcinków po obu stronach tuneli firma wyłoniona w przetargu będzie mieć dwa lata, natomiast sam tunel ma być drążony przez pięć lat. Jeśli potwierdzi się optymistyczny scenariusz dla S7, kolejne jej fragmenty (za Lubniem i przed Rabką) powstaną do 2017 lub 2018 r., a tunel w 2020 r. 

Inżynierowie, by dostosować drogę S7 na odcinku Lubień – Rabka do warunków terenowych połowę trasy głównej czyli  8 km zaprojektowali po wiaduktach, estakadach i mostach oraz w tunelu. Dwukomorowy tunel  o długości  2,058 km pod Małym Luboniem, z awaryjnymi przejściami między komorami, dwoma portalami oraz pełną infrastrukturą  z wyposażeniem drążony będzie w niejednorodnych skałach fliszu karpackiego, poprzecinanych uskokami. W najwyższym punkcie od dna tunelu do wierzchołka góry będzie 107 m. 

Oprócz tunelu zaprojektowano 38 obiektów mostowych, w tym 10 mostów na ciekach wodnych, pozostałe to wiadukty i łącznice. Dwa węzły drogowe: „Skomielna” i „Zabornia”, trzy MOP-Y (miejsca obsługi podróżnych) w Lubniu, Krzeczowie i Zbójeckiej Górze oraz 25 km dróg dojazdowych obsługujących przyległe tereny. Najdłuższy wiadukt będzie miał około 992 metry długości.

Na odcinku S7 Lubień-Naprawa wykonać trzeba m.in.: dwujezdniową drogę klasy S długości ok. 7,6 km, wzmocnienie podłoża gruntowego dla uzyskania właściwych warunków posadowienia dróg, obiektów inżynierskich, zapewnienie stateczności nasypów i skarp i zabezpieczenie skarp głębokich wykopów, MOP Lubień  i MOP Krzeczów. 

Powiązane tematy

Komentarze

 • 5 sty 2015

  Super, szkoda tylko że jak zawsze koszty będą 2 krotnie wyższe niż przy budowie podobnych dróg w innych krajach.

  10 13 Odpowiedz
 • mateusz nowakowski 5 sty 2015

  michall skąd wiesz? Masz jakąś wycenę czy co że tak prorokujesz?

  10 5 Odpowiedz
 • 5 sty 2015

  To wy nie wiecie że w ten rok to rok wyborów prezydenta i parlamentu???
  Zwykła kiełbasa wyborcza. Będą to obrabiać do wyborów. Warszawka będzie uradowana. Na koniec okaże się że kasy na to nie będzie. A poza tym mieszkańcy się nie zgodzą.

  9 8 Odpowiedz
  • 6 sty 2015

   A Ty nie możesz się doczekać wyborów. Tylko wybory Ci w głowie. Wybory prezydenckie przerżniecie, nawet inwestycji nie trzeba, a PiS już nigdy Polską rządził nie będzie. Zejdź na ziemię i trzeźwo oceń sytuację. Komorowski wygra w cuglach. Wszędzie tylko polityka. Ja się cieszę, że piękna widokowo trasa i coś się dzieje.

   5 11 Odpowiedz
 • 6 sty 2015

  Wygląda imponująco, szkoda że tyle przyjdzie czekać, no i oby nie sprawdziły się czarne scenariusze kolegów pesymistów. Jak dożyję ukończenia tego projektu to będę przeszczęśliwy mogąc tą drogą jeździć...

  4 1 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 6 sty 2015

  Wszystko pięknie,ale nic z tego nie będzie,ponieważ w miejscu gdzie ma być tunel zimują dwa jeże , bardzo rzadki chroniony gatunek mrówki oraz Gniewosz plamisty.

  9 3 Odpowiedz
 • 13 sty 2015

  Ja bym najpierw chciał zobaczyć przebudowany odcinek Kraków - Myślenice. Potem niech się zabierają za następne. Dysponuje ktoś statystykami ile ludzi zginęło na Zakopiance (odcinek Kraków - Myślenice) w roku 2014 ? Wydaje mi się, że sporo. Pytanie ile było takich wypadków na odcinku Myślenice - Lubień ???

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków
Turystyka 1

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków

Mimo, że do Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich jeszcze miesiąc, to prowadzące na Suchą Polanę szlaki zostały odnowione przez PTTK Lubomir W bieżącym roku mija 75 rocznica krwawych wydarzeń i ciężkich walk partyzanckich w rejonie Łysiny. Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego „Lubomir” w Myślenicach po raz 29...

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?
Pcim 102

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?

Proboszcz parafii w Pcimiu podczas niedzielnej homilii miał odnieść się do malunku, jaki powstał na murze oporowym wzdłuż starej Zakopianki. Ksiądz miał sugerować, że nawiązuje do ruchów LGBT – jego twórcy przekonują, że „symbolizuje wieś…” Mural został wykonany na murze oporowym przy tzw. „starej Zakopiance”. Powstał z inicjatywy mieszkańców gmin...

Dachowanie na Zakopiance zakończyło się w rowie. Jedna osoba trafiła do szpitala
Jawornik 3

Dachowanie na Zakopiance zakończyło się w rowie. Jedna osoba trafiła do szpitala

Po dachowaniu samochód osobowy zatrzymał się w przydrożnym rowie. Jego pasażerowie wyszli o własnych siłach, ale jedna osoba została przewieziona do szpitala Do wypadku doszło przed godz. 11 na drodze krajowej nr 7 w Jaworniku. Kiedy strażacy zjawili się na miejscu, samochód leżał w rowie, a jedna osoba była ranna. Trzy osoby podróżujące pojazdem...

Burza z gradem przeszła nad powiatem. Efekt? Pożar domu i zalane piwnice
Okolice 0

Burza z gradem przeszła nad powiatem. Efekt? Pożar domu i zalane piwnice

W nocy nad powiatem myślenickim przeszła burza z gradem, a miejscami wiatr osiągał 100 km/h. W Niezdowie piorun spowodował pożar domu, a w Myślenicach woda zalała piwnice Wczoraj ostrzegaliśmy o burzy z gradem jaka miała przejść przez powiat myślenicki. Na terenie powiatu myślenickiego straż pożarna interweniowała w związku ze złymi warunkami atmo...