Kultura

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2015

W czwartek 2 lipca rusza II edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Na rynku w Myślenicach powstała główna scena 

Do Myślenic, Suchej Beskidzkiej, Miechowa i innych Małopolskich miejscowości zawita blisko 350 artystów z całego świata. Tegoroczna edycja Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszy koncert już 2 lipca na Rynku w Myśleniach. 

Festiwal potrwa 10 dni. Weźmie w nim udział 12 grup, w tym, aż 9 z zagranicy. Zespoły te zostały wybrane spośród wielu zgłoszeń z całego świata. Wśród wykonawców zobaczymy m.in. grupy z Meksyku, Tajwanu, Cypru, Indonezji, czy Północnej Osetii.

- Zainaugurowana w zeszłym roku impreza już na stałe wpisała się w kalendarz największych wydarzeń folklorystycznych w Polsce. Dlatego, by nie zawieść naszych widzów, zabierzemy ich w niezwykłą podróż dookoła świata – od Ameryki Północnej, przez Azję, aż po nieocenioną Europę. Startujemy w najbliższy czwartek. Przez kilka dni będziemy codziennie koncertować na Rynku w Myślenicach, a potem praktycznie w całej Małopolsce. Program jest bardzo bogaty, dlatego zachęcam do odwiedzenia naszej strony www.festival.myslenice.pl – mówi Piotr Szewczyk, Dyrektor Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem.

Wszystkich wykonawców będzie można zobaczyć na scenie głównej Festiwalu, umieszczonej na Rynku w Myślenicach – tam też odbędzie się ceremonia otwarcia i zamknięcia Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem 2015. Wykonawców z całego świata można będzie zobaczyć również w Miechowie, Suchej Beskidzkiej, Jordanowie, Dobczycach, Wolbromiu, Andrychowie, Tarnowie i Nowym Targu.

Ideą festiwalu jest promocja dziedzictwa kulturowego regionu, przy jednoczesnym ukazaniu różnorodności kultur etnicznych z całego świata. 

Na co warto się wybrać? Zobacz spis wydarzeń w kalendarzu

 

Powiązane tematy

Komentarze

 • Def Ibrylator 1 lip 2015

  Przepraszam za tą wiadomość, ostatnio stałem się strasznie stetryczały, naburmuszony, drętwy i wkurzający, ale czy na prawdę w XXI wieku wypada robić tak ważne artykuły przyozdobione zdjęciem z komórki (albo raczej kalkulatora) ? Niech redakcja postara się zadbać bardziej o stronę wizualną. Przecież macie w ekipie 2 fotoreporterów (?).

  20 9 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 1 lip 2015

  na pewno się wybiorę, rok temu również byłem i mi się podobało

  18 4 Odpowiedz
 • Def Ibrylator 1 lip 2015

  Ahhh... Szanowna redakcjo. Znacznie lepsze zdjęcie :)

  5 10 Odpowiedz
 • 1 lip 2015

  Ale będzie impreza! Najwspanialsze wydarzenie od lat. Przycupnę na jakimś kwietniczku i pooglądam.

  14 5 Odpowiedz
 • 1 lip 2015

  RUSKA KULTURA KOŁCHOŻNIKÓW= OBCIACH

  8 7 Odpowiedz
 • 1 lip 2015

  A kto za to płaci?Wiem,powiecie nieważne, ważne że jest ruch w interesie. W sumie to racja Grecja zbankrutowała i dalej fajnie jest, tylko drukarnię pieniędzy trzeba na die zmiany uruchomić.

  3 10 Odpowiedz
  • 2 lip 2015

   Ten wydatek przynajmniej jest korzystny dla wielu osób w przeciwieństwie do innych, bezsensownych, które nasza władza popełnia.

   Nie skupiajmy się tylko na pieniądzach. Cieszmy się, że w mieście się dzieje, przybędą turyści i będzie można miło spędzić czas.

   8 6 Odpowiedz
 • 2 lip 2015

  Mam w głowie tak niestosowny komentarz, że aż go lepiej nie napiszę :) Nie chcę obrażać katolików bez poczucia humoru od rana.. :))

  4 6 Odpowiedz
 • 2 lip 2015

  Moim zdaniem miasto powinno nasze pieniądze wydac na cos innego niż takie cos . Rok temu bylem i młodzież oglądający ten teatrzyk mozna bylo policzyć na palcach , starszych ludzi bylo co prawda dość dużo . Są wakacje dzieciaki jak i młodzież zapewne przesiedzą je w domu przed komputerem lub bezsensownie będą włóczyć sie po mieście. Dużo lepiej by bylo gdyby nasze miasto pieniądze przeznaczyło na zorganizowanie jakiś zawodów np. Liga piłki nożnej lub siatkowej. Napewno przykuło by to uwagę nie jednego starszego bądź młodszego obywatela naszego miasta. Folklor - wrzucanie pieniędzy w bloto .

  8 29 Odpowiedz
 • Robert 2 lip 2015

  Ten cały festiwal to kółko wzajemnej adoracji wiadomo kogo... Szkoda na to pieniędzy. Słaba atrakcja dla wszystkich może poza uczestnikami i organizatorami.

  5 8 Odpowiedz
 • 2 lip 2015

  Moim zdaniem całkiem fajna sprawa. Przyjemne z pożytecznym. :)

  9 2 Odpowiedz
 • 3 lip 2015

  Idea takich spotkań jak najbardziej jest słuszna i warta uwagi każdy znajdzie tam coś dla siebie , jak nie posłuchać innej nieoklepanej muzyki z radia to przynajmniej pooglądać osoby które pięknie się dla nas ubrały w swoje regionalne stroje .

  Ja jedynie mam jeden duży minus dla obsługi telewizyjnej .
  To znaczy dla obu kamerzystów obsługujących kamery tej z prawej na wysięgniku - operator chciał coś pokazać ale przypuszczam że kamera którą sterował była albo wyjątkowo marna bo obraz za każdym razem z niej był bardzo ciemny i zaraz jego obraz na telebimach przełączali na ten z kamery która była z lewej strony sceny .
  A znowu operator tej lewej kamery był wyjątkowo nieudolny , gość nie ma pojęcia o filmowaniu . Na scenie podczas występu 10 -15 osób cały czas ustawioną miał kamerę na środek na jedną , dwie osoby i to jeszcze nie raz obcinając część osób ( bo nie obserwował tego co nagrywa ) , zamiast oddalić obraz pokazać szerszy plan większą ilość występujących osób w ładnych kolorowych strojach to po co lepiej stać i nic nie robić . Mistrzostwem świata w jego wykonaniu było nawet nie nadążanie za osobą zapowiadającą która pomału szła przez scenę i pokazywać ścianę lub plecy tej osoby .

  10 3 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 5 lip 2015

  Skoro to najważniejsze wydarzenie w Małopolsce to dlaczego organizatorzy nie zadbali o transmisje telewizyjną ? Każdy by chętnie zobaczył ,bo raczej na żywo w tym skwarze oglądać nie szło.

  5 Odpowiedz

Zobacz więcej

Tadek. Epizody "wyzwolenia"
Historia Lekkostrawna 0

Tadek. Epizody "wyzwolenia"

Jeśli spojrzymy na Myślenice z góry, dostrzeżemy anatomię miasta. Rynek to serce tłoczące ludzi i pojazdy tętnicami dróg. Ulica Kazimierza Wielkiego to aorta, połączone z nią asfaltowe żyłki prowadzą do domków o krwiście czerwonych dachach. To tkanka miasta. Dolne Przedmieście tętni życiem Cofnijmy się w czasie i odwiedźmy Myślenice o czterokrotni...

Ziemia nie leżała odłogiem
Archiwalne Myślenice 3

Ziemia nie leżała odłogiem

Panorama miasta na pocztówce będącej w obiegu w latach 50. ubiegłego wieku. Widoczne na pierwszym planie drzewo to jabłoń, która rosła pomiędzy "studzienką" a "lipką" posadowioną w najwyższym, środkowym wzniesieniu Góry Plebańskiej Przed zabudowaniami Śródmieścia widoczne są rozległe pola uprawne, w miejscu których w latach późniejszych wybudowano...

Piotr Szewczyk poprowadzi MOKiS do 2024 roku
Myślenice 14

Piotr Szewczyk poprowadzi MOKiS do 2024 roku

Po roku pełnienia funkcji dyrektora MOKiS, Piotr Szewczyk został powołany na to stanowisko do 2024 roku. Jakie cele stawia się przed nowym dyrektorem? Burmistrz Jarosław Szlachetka wydał zarządzenie w sprawie powołania dyrektora Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu w Myślenicach. Na tym stanowisku do 26 kwietnia 2024 roku obsadził Piotra Szewczy...

Reaktywują teatr, a mieszkańcy wybierają jego nazwę
Dobczyce 5

Reaktywują teatr, a mieszkańcy wybierają jego nazwę

Po kilkudziesięciu latach przerwy Dobczyce reaktywują teatr. Ten jako premierowy spektakl wystawi „Zemstę” Aleksandra Fredry. Ale pod jaką nazwą? W gminnej ankiecie mieszkańcy stawiają na „Teatr pod Zamkiem” Po kilkudziesięciu latach niebytu gmina z pomocą Magdaleny Sokołowskiej-Gawrońskiej reaktywuje amatorski teatr w Dobczycach. Obecnie reżyserk...

Dzieje przodków wydane w formie albumu
Sułkowice 0

Dzieje przodków wydane w formie albumu

Za sprawą Towarzystwa Przyjaciół Sułkowic „Kowadło” wydano książkę zawierającą sylwetki mieszkańców, którzy walczyli o wolną Polskę „Tam gdzie cisy i jarzębina. Drogi do wolności – dzieje przodków walczących o wolność Polski we wspomnieniach i archiwaliach” to tytuł najnowszej publikacji, którą zaprezentowano podczas spotkania organizowanego przez...