Miasto

Myślenice: W Rynku stanie figura Kardynała Karola Wojtyły

Myślenice: W Rynku stanie figura Kardynała Karola Wojtyły
Proponowana lokalizacja pomnika

Rozstrzygnięto konkurs na projekt rzeźby ks. Kardynała Karola Wojtyły. Figura stanie na myślenickim Rynku

Konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na projekt rzeźby ks. Kardynała Karola Wojtyły ogłosił Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu w Myślenicach. Za najlepszy uznano pracę dr hab. Józefa Wąsacza. Jak czytamy na stronie MOKiS „Prezentacja wszystkich projektów zostanie uzgodniona (czas i miejsce) w terminie późniejszym o czym poinformujemy na naszej stronie”. 

Zgodnie z wytycznymi konkursu, pomnik ma przypominać mieszkańcom księdza Karola Wojtyłę jako człowieka gór. Papieża Polaka z Myślenicami łączy koronacja obrazu Matki Boskiej Myślenickiej, stąd też wielokrotnie miał wyruszać na swoje górskie wędrówki.

„Ks.K. Karol Wojtyła - ubrany jak zwykły turysta, przemierzał okoliczne szlaki, napotykając na swojej drodze mieszkańców gór, których niezwykle szanował" – czytamy w regulaminie konkursu. Taka, dwumetrowa figura z brązu autorstwa Józefa Wąsacza z Politechniki Krakowskiej uzyskała najwięcej głosów jury konkursu.

Pomnik ma zostać sfinansowany z datków mieszkańców. Zostanie odsłonięty pod koniec kwietnia 2016 roku, w drugą rocznice kanonizacja Jana Pawła II.

 

Powiązane tematy

Myślenice: Samochody nie wjadą na Rynek?
Miasto 29

Myślenice: Samochody nie wjadą na Rynek?

Zmiana organizacji ruchu na płycie myślenickiego Rynku. Wjadą tu tylko auta dostawcze i to w określonych godzinach. Ma to być miejsce dla pieszych i rowerzystów

Komentarze

 • mysleniczaninzdziada 21 wrz 2015

  to nasz papiez i powinien stac na samiutkim srodecku rynku!!! Amen!

  28 39 Odpowiedz
 • mirek@ 21 wrz 2015

  skoro poswiecil nam obraz to jego pomnik powinien stac na terenie kosciola, a jesli chodzil po naszych gorach to pastawcie ta figure w gorach... rynek? nie widze najmniejszego powodu

  49 39 Odpowiedz
 • 21 wrz 2015

  http://demotywatory.pl/4327091/25-najgorszych-pomnikow-papieza
  ciekawe jaki papież stanie w Myślenicach?

  29 5 Odpowiedz
 • 21 wrz 2015

  JAN PAWEŁ II mówił " nie stawiajcie mi pomników " pieniadze lepiej przeznaczyc na potrzebujacych.

  121 8 Odpowiedz
  • 27 wrz 2015

   W KOŚCIELE PARAFIALNYM NAD WEJŚCIEM DO KAPLICY NMP PANI MYŚLENICKIEJ MAMY PIĘKNY OBRAZ KARDYNAŁA WOJTYŁY.... myślę że TO wystarczy.

   USZANUJMY WOLĘ ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II !!!

   7 2 Odpowiedz
 • 21 wrz 2015

  Papież nigdy nie powiedział, żeby nie stawiać mu pomników - to kolejny przykład powielania niesprawdzonych informacji. Więcej na ten temat tutaj:
  http://graf-zero.blogspot.com/2014/06/czego-papiez-nigdy-nie-powiedzia.html

  9 39 Odpowiedz
 • 21 wrz 2015

  A jak myslisz co by bardziej pochwalil Papież?

  36 5 Odpowiedz
 • 21 wrz 2015

  Papież pochwaliłby przekazywanie pieniędzy potrzebującym. Nie można było od razu zadać takiego pytania? Cytowanie rzekomych wypowiedzi róznych osób to niestety wciąż stosowany, skuteczny chwyt retoryczny.

  24 7 Odpowiedz
 • 21 wrz 2015

  Miej jego pomnik w sercu niekoniecznie musi byc on na rynku. Poprzez przekazanie pieniedzy potrzebujacym zbudujesz swoj pomnik w sercu.
  Pozdrawiam

  41 6 Odpowiedz
 • Robert 21 wrz 2015

  MOKiS ? A co ma MOKiS do rynku? To centrum miasta i wypadałoby zapytać mieszkańców co myślą o takim pomyśle, a pieniądze lepiej przeznaczyć na dofinansowanie np. zajęć sportowych dla dzieci. W okolicznych wioskach zajęcia są darmowe, a u nas za wszystko trzeba płacić grubymi pieniędzmi! No, ale na pomniki są pieniądze... Na zagrażające bezpieczeństwu zegary odliczające czas też. Ja się pytam, czy w tym mieście jest jakaś osoba odpowiedzialna za zagospodarowanie terenu i jakiś ład architektoniczny?

  37 14 Odpowiedz
 • 21 wrz 2015

  Głosuję na Papieża z Ptakiem:

  zdjecie

  29 13 Odpowiedz
 • 21 wrz 2015

  Pomnik, jasne, że tak, tylko za normalne pieniądze, a nie dziesiątki tysięcy.

  13 15 Odpowiedz
 • 21 wrz 2015

  Dlaczego na rynku? Jest teren kościoła i tam go stawiajcie.

  24 10 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 29 wrz 2015

   A dlaczego tylko przy kościele?
   Dlaczego na rynku Tobie aż tak bardzo pomnik by przeszkadzał?

   Przypominam, ze wg Konstytucji jak również wg Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i
   Podstawowych Wolności - każdy obywatel (pod pewnymi warunkami) ma prawo do publicznego wyznawania swojej wiary.

   2 4 Odpowiedz
 • 21 wrz 2015

  Nie wiem co komu da pomnik? Szczególnie, że sam Papież tego nie chciał. Ale wystawianie pomników chyba leży w naturze Polaków. Postawmy najlepiej jeden koło drugiego. Może lepiej te pieniądze przeznaczyć na potrzebujących a nie na kolejny paskudny kamień. I również uważam, że o tym powinni decydować Myśleniczanie, bo to nasze miasto i nasz Rynek.

  19 9 Odpowiedz
 • 21 wrz 2015

  '' Nie budujcie mi pomników. Zróbcie coś dobrego dla ludzi...'' - Uszanujmy wole zmarłego ŚWIĘTEGO...

  20 4 Odpowiedz
 • pj177 21 wrz 2015

  Niech LESZKA jeszcze postawią i będzie komplet

  31 13 Odpowiedz
 • OKOKI 21 wrz 2015

  Lepiej postawcie pomnik Mahometa to się może wkrótce przydać.

  28 11 Odpowiedz
 • 22 wrz 2015

  co za kraj. Najwięcej obłudy, jeden drugiemu by nóż wbił w plecy, gdyby to karane nie było, ale najgłośniej za pomnikami i krzyżami wołają..Chyba trzeba poszukać tych pontonów nad morzem śródziemnym i zrobić ewakuację..

  24 6 Odpowiedz
 • Inżynier Monk 22 wrz 2015

  W Polsce najmniej rzeźb jest poświęconych Jezusowi, On także jest chyba najrzadziej przywoływany w modlitwach...
  Co za religia...

  19 4 Odpowiedz
 • ppp ppp 22 wrz 2015

  TRAGEDIA Co za idiota wpadł na ten kretyński pomysł.

  21 9 Odpowiedz
  • 29 wrz 2015

   To nie idiota, za tym stoi grupa interesiarzy. Idzie powoli do tego, że bez pieniędzy odmówią pogrzebania zmarłego. Podchodzę do kościelnego - dwiesta, organista - dwiesta. Tu nie ma sentymentów, jakiś wzniosłych rzeczy - pieniądz się liczy.
   I budują nowe świątynie...

   Ps. w drugim rogu postawić pomnik Macieja, tak na zaś.

   6 4 Odpowiedz
 • 22 wrz 2015

  Przecież Jan Paweł II umierając wyraźnie powiedział, że nie chce żadnych pomników na swoją cześć!!! Czy nie lepiej byłoby spożytkować te pieniądze na coś innego, bardziej społecznego ku Jego czci???

  17 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 wrz 2015

  Najlepiej przeznaczyć te pieniądze na uchodźców z krajów muzułmańskich,ich religia promuje miłość bliźniego i tolerajncę dla innowierców.

  13 11 Odpowiedz
 • Artur 23 wrz 2015

  Tak mnie teraz naszło. Może postawimy na rynku pomnik Lewandowskiego? :D

  12 5 Odpowiedz
 • 24 wrz 2015

  Widać, że burmistrz Ostrowski ponownie chce nosić baldachim w czasie precesji.

  9 7 Odpowiedz
 • Robert 26 wrz 2015

  Jezus też nie mówił, a nawet wyraźnie odcinał się od takich dóbr doczesnych, ale to i tak nie przeszkadza kościołowi budować coraz większych posągów. W końcu nic tak nie nakręca ruchu turystyki sakralnej (i pieniędzy turystów) niż porządny pomnik! U nas w PL chyba bardziej czci się w kościołach papieża, więc heja budujta kto większy i kto więcej...W końcu wyraźnie nie zabronił. Głosujmy! Pomnik papieża na każdej ulicy! Nie miał nic przeciwko, co udowodniono powyżej.

  5 1 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 27 wrz 2015

   A dlaczego żołnierze gdy Go ukrzyżowali rzucali losy o Jego suknię?

   2 1 Odpowiedz
 • 27 wrz 2015

  Nie, nie, nie!
  czy na Rynku jest za dużo zieleni, żeby jeszcze cos wycinać pod pomnik?
  naprawdę nie ma lepszej lokalizacji? (jesli juz musi powstac... )

  3 2 Odpowiedz
 • 29 wrz 2015

  Wydajemy na zbytki, a jacy jesteśmy... za coś takiego właśnie Jezus ganił faryzeuszów. Taka jest ludzka natura: im większa w środku pustka, tym bardziej stroimy się w piórka.

  3 2 Odpowiedz
 • 30 wrz 2015

  przepraszam pewnie zaraz zostanę zbluzgana za to co napisze :-) Zgadza się JP II był Wielkim człowiekiem ale czy to już nie przesada. Rynek to miejsce publiczne na które może przyjść każdy zarówno chrześcijanin jak i ateista. Uważam że w takim miejscu nie powinien stać pomnik papieża. Miejsca takich pomników są przy kościołach, przy sanktuariach a nie na rynku. Ciekawe czy równie chętnie będziemy stawiać inne pomniki dla inncyh wyznań nie !!! bo nam katolikom wydaje się że wszystko nam wolno. W Polsce mamy wolność wyznania i uważam że nie powinno się mieszać życia społecznego z wyznaniem. Takie jest moje zdanie.

  5 3 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 30 wrz 2015

   Gdyby muzułmanie chcieli postawić pomnik na myślenickim rynku to co wtedy? Na pewno byłoby mi smutno i przykro, ale cóż mógłbym zrobić wówczas? Może rozmawiać z nimi, może jakoś pokojowo protestować i o ile fundusze na budowę pomnika pochodziły by od muzułmanów mieszkających na stałe na ziemi myślenickiej tylko tyle.

   ogłoszenia parafialne napisał/a:

   Organizatorzy budowy pomnika upamiętniającego postać kardynała Karola Wojtyły na myślenickim Rynku będą zbierać datki na ten cel przy naszym kościele w niedzielę 4 października.

   1 3 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 30 wrz 2015

  Konstytucja gwarantuje nam wolność wyznania i prawo do także publicznego wyznawania wiary. Zarówno katolickiej jak i muzułmańskiej. Takie jest prawo. Napisałaś:

  Mania_ napisał/a:

  Rynek to miejsce publiczne na które może przyjść każdy zarówno chrześcijanin jak i ateista.

  To nie przypadek, że dałaś tu przykład ateisty, a nie muzułmanina! Obecne w Europie pod pretekstem poszanowania innych wyznań spychanie praktyk religijnych do świątyń nie jest dbaniem o wolność wyznania, ale propagowaniem ateizmu. To właśnie jest brak wolności wyznania, bo w ten sposób idziemy w takim kierunku, w którym jedyną dozwolonym wyznawaniem wiary w życiu publicznym będzie wiara w nieistnienie Boga.

  1 2 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 30 wrz 2015

  Co do wolności wyznania jest jeszcze jeden bardzo ważny zapis w konstytucji, mówiący że każdy może zmienić swoje wyznanie. Gdyby polscy świeccy katolicy starali się na poważnie traktować swoją wiarę, a muzułmanom nie groziła by kara śmierci za zmianę wiary, to jestem przekonany, że na terenie Polski więcej osób przechodziło by z muzułmanizmu na chrześcijaństwo niż na odwrót.

  2 Odpowiedz
 • 2 paź 2015

  [cytat=sh_ma] Napisałaś: To nie przypadek, że dałaś tu przykład ateisty, a nie muzułmanina!
  tak chciałam napisać ateista i tak napisałam. Nie myślałam tutaj o Muzułmanach bo nie o nich tutaj mowa. I nie mieszajmy spraw, bo to nie o to chodzi żeby się spierać. Też nie podoba a mi się to co dzieje się na świecie. Ale poruszamy tutaj temat Myślenic. Ja wiem jak skończy się postawienie takiego pomnika. Na chwilę chrześcijanie będą zadowoleni i fajnie. Dogodzili nam katolikom. Ale podam tutaj przykład z innych miejscowości. Wystarczy pojechać do Kalwarii i zobaczyć co się dzieje wieczorem pod pomnikiem. Młodzi "pielgrzymi" siedzą i piją pod pomnikiem piwo i słychać jak "głośno" po "łacińsku" wyznają swoją wiarę. W niedziele przykładny katolik, który w głośno się modli i śpiewa, tak żeby go wszyscy widzieli i ok. Ale poza kościołem jego zachowanie niczym nie przypomina chrześcijanina. Sytuacje te maja miejsce przy kościele. A co dopiero będzie kiedy taki pomnik stanie w publicznym miejscu.A potem narzekamy że ktoś zniszczył, że ktoś zbezcześcił. Ale dlaczego zmuszamy wszystkich żeby czcili i podziwiali nasze znaki wiary, ale sami nie respektujemy tego że ktoś ma inną wiarę, lub tego że ktoś jest niewierzący.
  Mam przyjaciół którzy są ateistami. Wiele razy rozmawialiśmy na temat wiary. Wiem że czują sie skrępowani kiedy przychodzą do miejsca publicznego i wszędzie spotykają znaki chrześcijan. Co więcej czasem zdarza się że są wręcz zmuszani do naszej wiary np. W jednej z myślenickich szkół Pani dyrektor robiła problem, bo rodzicie nie podpisali zgody na uczestnictwo w zajęciach religii. Po długich bojach i zmuszaniu dziecka do uczestnictwa w Tych lekcjach, rodzice przenieśli dziecko do szkoły w Krakowie. Niestety przykre jest kiedy się to słyszy, bo sama jestem katolikiem i jestem nim dobrowolnie a nie z przymusu. Wierzę bo chcę a nie dlatego że mi kazano.

  2 2 Odpowiedz
 • 3 paź 2015

  Na pomnik jest ale na parkingi już nie!

  1 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 3 paź 2015

  Bo na pomnik komuś chce się jeszcze zbierać datki, a na parking jeszcze nie ma chętnych. Może omnibusie rozpoczniesz akcję społeczna zbierania pieniędzy na parking na myślenickim rynku?

  Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 3 paź 2015

  Pracowałem z muzułmaninami . Jeden nawet mówił bardzo dobrze po Polsku, choć nie był Polakiem (syn dyplomaty niegdyś pracującego w Polsce. Chodziłem też do klasy z nie wierzącym w Boga. I powiem krótko: Moje doświadczenia nakazują nie podzielać twojego podejścia do sprawy Mania_ Ten pomnik będzie bardzo przeszkadzał tylko fanatykom religijnym - także tym fanatycznie wierzącym w nie istnienie Boga. Przeciętnemu muzułmaninowi, a tym bardziej osobie nie wierzącej nie będzie on specjalnie przeszkadzał.

  2 1 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 4 paź 2015

  Witam,
  skoro pomnik dla kardynała, "człowieka gór", to dlaczego nie przy jakimś szlaku turystycznym? Z plecaczkiem i pastorałem wskazywał by drogę zbłąkanej owieczce. . .

  1 Odpowiedz
 • 7 paź 2015

  Ludzie opanujmy się , byśmy stawiając pomniki papieżowi na same dno piekła nie poszli. W świetle ostatniego popisu księdza Charamsy , który tak wysoko awansował w Kościele będąc zboczeńcem i uprawiając stosunki analne ze swoim Eduardo , nasz papież nie zasługuje na żadne pomniki. Zbieramy teraz owoce Jego polityki personalnej albo zaniedbania polityki kadrowej , jak kto woli. Nie wspominając już o zmarłym arcybiskupie z Dominikany oraz Gilu spod Krakowa , który dobrowolnie poddał się karze a wcześniej nie przyznawał się , jak faryzeusz.

  2 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 11 paź 2015

  A któż to jest święty? Gdzie odbyła się pierwsza kanonizacja? Mówią, że na golgocie, a jeżeli tak, to kto był pierwszym kanonizowanym świętym w historii Kościoła? Aby to zrozumieć trzeba czasem pokłonić się nad Pismem Świętym i Lectio Divina.

  Na marginesie przez całe dziesięć lat pracy w jednej firmie chyba ani razu nie rozmawiałem osobiście z głównym prezesem, a jeżeli tak, to jedynie na imprezie firmowej. Ze wszystkich pięciu dotychczasowych umów o pracę w tej jednej firmie tylko na jednej widnieje podpis głównego prezesa - w dodatku dopiero na przedostatniej.

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Spektakularna metamorfoza w Projekt Zdrowie. Pani Małgosia schudła 22 kilogramy!
Miasto 0

Spektakularna metamorfoza w Projekt Zdrowie. Pani Małgosia schudła 22 kilogramy!

Schudnij trwale, skutecznie i przede wszystkim bez efektu jo-jo. Aby już na wiosnę zobaczyć pierwsze efekty wprowadzenia zdrowego stylu, najlepiej zacząć już teraz!  Każdy z nas dobrze wie, jak wielką rolę pełni dla naszego zdrowia i samopoczucia racjonalnie zbilansowana dieta. Problem polega na tym, że nie wszyscy potrafimy tą wiedzę wprowadzić...

Pacjent w Myślenicach z ujemnym wynikiem. Lekarze czekają na wynik obywatelki Francji
Koronawirus 28

Pacjent w Myślenicach z ujemnym wynikiem. Lekarze czekają na wynik obywatelki Francji

U 45-letniego pacjenta, który przebywał na oddziale zakaźnym myślenickiego szpitala nie wykryto koronawirusa. Lekarze czekają na wynik badania obywatelki Francji, która trafiła na oddział zakaźny z ośrodka wypoczynkowego w Mszanie Górnej koło Limanowej artykuł aktualizowany Badania na obecność koronawirusa u 45-latka ze Skawiny wykluczyły jego o...

Na chodniku przy szpitalu nie zaparkujesz. Wjazdu blokują słupki
Myślenice 58

Na chodniku przy szpitalu nie zaparkujesz. Wjazdu blokują słupki

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że na dwóch końcach ul. Szpitalnej gmina postawiła parkomaty. Kierowcy ignorowali urządzenia, pozostawiając samochody na chodniku - po drugiej stronie ulicy. Od teraz to niemożliwe, bo wjazd na niego blokują słupki W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o parkomatach jakie stanęły po obu stronach ul. Szpitalnej. To dalszy ci...

Dwa zderzenia pod estakadą. Ucierpiały trzy osoby
Myślenice 3

Dwa zderzenia pod estakadą. Ucierpiały trzy osoby

Dwa dni z rzędu na skrzyżowaniu ul. Słowackiego z Zakopianką pod estakadą doszło do dwóch zderzeń w których ucierpiały trzy osoby W dniach 7 i 8 marca doszło do dwóch zderzeń w obrębie skrzyżowania ul. Słowackiego z Zakopianką. W pierwszej kolizji uszkodzone samochody częściowo blokowały przejazd wyłączając jeden pas ruchu. Strażacy zabezpieczyli...

Ratownicy zbierają na sprzęt. Mają połowę. Brakuje im jeszcze 10 tys. zł
Myślenice 21

Ratownicy zbierają na sprzęt. Mają połowę. Brakuje im jeszcze 10 tys. zł

Ratownicy wychodzą do wezwania bez względu na sytuację i panujące warunki atmosferyczne. Aby poszukiwania przebiegały sprawnie, potrzebny jest rozwój, a ten gwarantuje odpowiedni sprzęt. Myślenicką Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą z Psami można wesprzeć poprzez internetową zbiórkę Idąc na poszukiwania zaginionej osoby często czują niepewność, którą...