Miasto

Myślenice: W Rynku stanie figura Kardynała Karola Wojtyły

Myślenice: W Rynku stanie figura Kardynała Karola Wojtyły
Proponowana lokalizacja pomnika

Rozstrzygnięto konkurs na projekt rzeźby ks. Kardynała Karola Wojtyły. Figura stanie na myślenickim Rynku

Konkurs architektoniczno-rzeźbiarski na projekt rzeźby ks. Kardynała Karola Wojtyły ogłosił Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu w Myślenicach. Za najlepszy uznano pracę dr hab. Józefa Wąsacza. Jak czytamy na stronie MOKiS „Prezentacja wszystkich projektów zostanie uzgodniona (czas i miejsce) w terminie późniejszym o czym poinformujemy na naszej stronie”. 

Zgodnie z wytycznymi konkursu, pomnik ma przypominać mieszkańcom księdza Karola Wojtyłę jako człowieka gór. Papieża Polaka z Myślenicami łączy koronacja obrazu Matki Boskiej Myślenickiej, stąd też wielokrotnie miał wyruszać na swoje górskie wędrówki.

„Ks.K. Karol Wojtyła - ubrany jak zwykły turysta, przemierzał okoliczne szlaki, napotykając na swojej drodze mieszkańców gór, których niezwykle szanował" – czytamy w regulaminie konkursu. Taka, dwumetrowa figura z brązu autorstwa Józefa Wąsacza z Politechniki Krakowskiej uzyskała najwięcej głosów jury konkursu.

Pomnik ma zostać sfinansowany z datków mieszkańców. Zostanie odsłonięty pod koniec kwietnia 2016 roku, w drugą rocznice kanonizacja Jana Pawła II.

 

Powiązane tematy

Myślenice: Samochody nie wjadą na Rynek?
Miasto 29

Myślenice: Samochody nie wjadą na Rynek?

Zmiana organizacji ruchu na płycie myślenickiego Rynku. Wjadą tu tylko auta dostawcze i to w określonych godzinach. Ma to być miejsce dla pieszych i rowerzystów

Komentarze (42)

 • 21 wrz 2015

  JAN PAWEŁ II mówił " nie stawiajcie mi pomników " pieniadze lepiej przeznaczyc na potrzebujacych.

  121 8 Odpowiedz
 • 21 wrz 2015

  Miej jego pomnik w sercu niekoniecznie musi byc on na rynku. Poprzez przekazanie pieniedzy potrzebujacym zbudujesz swoj pomnik w sercu.
  Pozdrawiam

  41 6 Odpowiedz
 • 21 wrz 2015

  A jak myslisz co by bardziej pochwalil Papież?

  36 5 Odpowiedz
 • Robert 21 wrz 2015

  MOKiS ? A co ma MOKiS do rynku? To centrum miasta i wypadałoby zapytać mieszkańców co myślą o takim pomyśle, a pieniądze lepiej przeznaczyć na dofinansowanie np. zajęć sportowych dla dzieci. W okolicznych wioskach zajęcia są darmowe, a u nas za wszystko trzeba płacić grubymi pieniędzmi! No, ale na pomniki są pieniądze... Na zagrażające bezpieczeństwu zegary odliczające czas też. Ja się pytam, czy w tym mieście jest jakaś osoba odpowiedzialna za zagospodarowanie terenu i jakiś ład architektoniczny?

  37 14 Odpowiedz
 • mirek@ 21 wrz 2015

  skoro poswiecil nam obraz to jego pomnik powinien stac na terenie kosciola, a jesli chodzil po naszych gorach to pastawcie ta figure w gorach... rynek? nie widze najmniejszego powodu

  49 39 Odpowiedz

Zobacz więcej