Miasto

WYBORY PARLAMENTARNE 2015: Na listach 10 kandydatów z powiatu myślenickiego

Posłów de Sejmu i Senatu będziemy wybierać w niedzielę 25 października. Z terenu powiatu myślenickiego startuje 10 kandydatów

W tym dniu zdecydujemy, kto przez najbliższe cztery lata zasiadać będzie w ławach Sejmu i Senatu. Wybieramy 460 posłów i 100 senatorów. Do urn mogą pójść wszyscy obywatele Polski, którzy ukończyli 18 rok życia. 

Wybory do Sejmu odbywają się w systemie proporcjonalnym co oznacza, że głos w wyborach parlamentarnych przypada zarówno liście partyjnej i konkretnemu kandydatowi. Jednomandatowe okręgi wyborcze obowiązują w wyborach do Senatu.

W kraju zarejestrowano 8 komitetów wyborczych, którym w drodze losowania przyznano numery na listach. lista nr 1: PiS, lista nr 2: PO, lista nr 3: Partia Razem, lista nr 4: KORWiN, lista nr 5: PSL, lista nr 6: Zjednoczona Lewica, lista nr 7: Kukiz’15, lista nr 8: Nowoczesna. W poszczególnych regionach, jeśli zarejestrowano tam listy, mogą występować dodatkowe komitety. 

W wyborach do Sejmu powiat myślenicki znajduje się w okręgu numer 12. O mandat posła ubiega się w nim 119 mężczyzn (średni wiek 41 lat) i 68 kobiet (średni wiek 46 lat). 

Do Sejmu z terenu Ziemi Myślenickiej kandydują:

Lista nr 1: Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość: Jarosław Szlachetka (Myślenice), Anna Rapacz (Lubień), Jolanta Majka (Zegartowice)
Lista nr 2: Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP: Piotr Szewczyk (Myślenice), Hanna Padlikowska-Leśniak (Myślenice),
Lista nr 3: Komitet Wyborczy Partia Razem: brak
Lista nr 4: Komitet Wyborczy KORWiN: Michał Ślusarczyk (Dobczyce), Melania Kowal (Wiśniowa), 
Lista nr 5: Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe: Ewa Hyjek (Myślenice),
Lista nr 6: Koalicyjny Komitet Wyborczy Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni: Alicja Ziobro (Myślenice),
Lista nr 7: Komitet Wyborczy Wyborców "Kukiz'15":
Lista nr 8: Komitet Wyborczy Nowoczesna Ryszarda Petru: Radosław Ambroży (Myślenice), 

Do Senatu w naszym okręgu kandydują:
Stanisław Bisztyga - Myślenice (Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP)
Dariusz Chmiel Wadowice "Obywatelski Komitet Wyborczy Wyborców Polskie Rodziny Razem"
Andrzej Pająk - Zawoja (Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość) 

 

Parlamentarzyści otrzymują co miesiąc 9,5 tys. złotych uposażenia oraz 2,5 tys. złotych diety. 

 

Powiązane tematy

Myślenice: O polityce prorodzinnej i programie 500plus z posłem Szlachetką
Miasto 41

Myślenice: O polityce prorodzinnej i programie 500plus z posłem Szlachetką

W Domu Katolickim mieszkańcy miel możliwość spotkania się z posłem Jarosławem Szlachetką, który mówił o polityce prorodzinnej w Polsce oraz 100 dniach rządu Do sali Domu Katolickiego na spotkanie z myślenickim parlamentarzystą przybyło ok. 80 osób. Tematem spotkania była polityka prorodzinna w Polsce oraz podsumowanie 100 dni Rządu RP. W pierws...

Komentarze

 • 10 paź 2015

  Cenzura jak za komuny. Przykre że kasujecie posty które dają ludziom możliwość poznania postulatów a nie tylko nazwisk.

  27 14 Odpowiedz
  • 10 paź 2015

   Po raz kolejny zachęcamy do wykupienia przestrzeni reklamowej, która pozwoli na przedstawienie w pełni Pana programu lub na przekierowanie do niego.

   17 21 Odpowiedz
   • mirek@ 10 paź 2015

    Dokładnie! Wszyscy ci internetwoi kandydaci są niepoważni. Robią kampanie w postach, spamują wszędzie, wklejają jakieś linki i skąd ja mam wiedzieć do czego one prowadzą? Jak takich traktować powaznie, skoro nawet nie potrafią zainwestować w reklame, czy chociażby stronę internetową na której się przedstawią... Nie traktujecie wobrocow powaznie to i my was nie potraktujemy serio bo bylejakosci w rzadzie juz jest sporo a wynik nie bedize imponujacy ...

    14 12 Odpowiedz
 • 10 paź 2015

  Rzetelność przekazu na poziomie dna, rozumiem że chcecie w ten sposób poinformować swoich czytelników że ważniejsze są dla was przychody z reklam niż prawdziwy przekaz informacji ?

  Kto zechce znajdzie moją stronę na facebooku tam opisałem postulaty partyjne tam też będę mógł udzielić odpowiedzi na ewentualne pytania.

  15 22 Odpowiedz
 • 10 paź 2015

  chyba logiczne, że dla prywatnego serwisu najważniejsze są przychody z reklam? :) jeśli chodzi o rzetelność, to serwis tylko poinformował, kto z powiatu myślenickiego startuje w wyborach. Nie promuje nikogo :). Następnym razem nie płacz, tylko wykup sobie reklamę. Jak Cię nie stać, to by znaczyło, że do sejmu idziesz się nażreć, a to źle wróży :)

  26 6 Odpowiedz
  • 10 paź 2015

   Twierdzisz że ludzie z komitetów sejmowych pokrywają reklamy z własnych pieniędzy ? Żebyś się nie zdziwił to kasa z waszych podatków.

   8 13 Odpowiedz
   • 10 paź 2015

    ale co miasto-info.pl ma do tego jak finansowane są kampanie wyborcze? aha i kandydaci sami finansują swoje kampanie. z tego co pamiętam to trzeba mieć 3% aby liczyć na zwrot kosztów :)

    7 3 Odpowiedz
 • 10 paź 2015

  A tak w ogóle najlepsze jest to, że tutaj jak zwykle w sondażach wygrywają partie mniej popularne, a wyniki znowu będą u nas blisko 80% na PiS.. :) Nie ma co patrzeć na kandydatów i czekać aż coś załatwią, ,,umiesz liczyć, licz na siebie". I oni robią dokładnie to samo kosztem naiwności innych. Howgh

  10 1 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 11 paź 2015

  Sondaż internetowy jeszcze długo albo nigdy nie będzie wiarygodnym. Tutaj jest zapewne przewaga ludzi młodych, więcej samotnych lub rozwiedzionych niż żyjących z dużym stażem, pewnie mniejszy odsetek niezamożnych itd.

  Jeżeli popatrzyć na podział na 29 obwodowych komisji wyborczych w gminie Myślenice można zauważyć jeden ciekawy szczegół: Jawornik jest podzielony na dwie komisje: do numeru domu 300 i od numeru domu 301. Ponieważ numer domu praktycznie zależy głównie od daty zakończenia budowy to mamy taki skutek, że do numeru 300 jest zapewne więcej ludzi starszych i rodowitych mieszkańców, a od numeru 301 więcej ludzi młodych i napływowych. Choć to jedna miejscowość widać znaczne różnice w wynikach wyborów między obiema komisjami

  5 1 Odpowiedz
 • 11 paź 2015

  Ludzie starsi którzy siedzą sobie na emeryturze, i zasadniczo ich emerytura nie jest zagrożona, powinni sobie odpuścić głosowanie. Młodzi z jakiegoś powodu uciekają z Polski, młodzi wiedzą dlaczego uciekają, więc trzeba im dać szansę dojść do władzy bo inaczej wyjedzie większość a na emerytury ludzi starszych nie będzie miał kto robić.

  6 12 Odpowiedz
  • 11 paź 2015

   Wiesz co chłopie, nie ośmieszaj się już więcej.....

   13 6 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 11 paź 2015

   Gdyby ich emerytury nie były zagrożone to by nam pieniędzy nie ************ z II filaru. Emerytury są zagrożone i wiadomo to od co najmniej ostatniego powszechnego spisu ludności sprzed kilkunastu lat. Tylko jakoś trudno o polityka który odważył by się o tym mówić.

   Dzisiaj emerytów zniechęcamy do wyborów, a jutro kogo? Katolików, muzułmanów, biedaków pod pretekstem niezaradności, czy kogo jeszcze?

   7 1 Odpowiedz
   • 11 paź 2015

    Proszę zastanowić się za przyczynami tego że w obecnym systemie jest zagrożenie wypłacalności emerytur
    Ja widzę kilka przyczyn, takich jak:
    Wysokie koszty utrzymania aparatu systemowego zwanego ZUSem, na pałace jest dla ludzi nie ma.
    Wysokie koszty pracy, powodują one że ludzie słabo zarabiają nie mają na inwestycje przez to też gospodarka się nie rozwija w tempie jaki miała by gdyby ludziom pieniądze zostawić
    Niskie zarobki brak perspektyw w Polsce powodują emigrację 2,3 mln naszych rodaków wyjechało za chlebem, władza zamiast uczynić kraj przyjaznym dla człowieka chce naszych rodaków zastąpić islamistami.

    To jest skutek a nie problem, aby nie było problemu trzeba uleczyć przyczynę a nie objawy.

    4 6 Odpowiedz
 • 11 paź 2015

  Prawybory w Chojnicach
  zdjecie

  Ośmieszać to się ośmieszają ludzie którzy myślą że jak będą głosować raz na Pis raz na PO to coś się zmieni, nie nie zmieni się.

  6 7 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 11 paź 2015

  Dla Boga wszystko jest możliwe i w modlitwie nam zostaje mieć nadzieję. Po ludzku nie ma już nadziei w uzdrowienie systemu emerytalnego - ba w uratowanie Polski. Zbyt wielu Polaków po czterdziestce ma tylko po jednym dziecku. Skutkiem tego jest zachwianie systemu emerytalnego oraz to że Polska po prostu umiera. Po ludzku trudno o nadzieję, ze za sto lat na obecnych ziemiach polskich większość mieszkańców będzie miało korzenie polskie. Pytanie zatem brzmi: dlaczego tylu Polaków decydowało się i nadal decyduje tylko na jedno dziecko? Znalezienie źródła tej tendencji w dzietności dopiero będzie odpowiedzią na pytanie dlaczego system emerytalny ma się coraz gorzej. Oczywiście większość odpowie, że przez wysokie koszty i niskie zarobki. Nie sposób temu stwierdzeniu zaprzeczyć. Ja jednak uważam, ze to nadal nie jest źródło problemu....

  Odpowiedz
 • 11 paź 2015

  Jakie ratowanie systemu emerytalnego jak za kilkadziesiąt lat mało kto będzie miał prawo do emerytury.Większość siedzi na śmieciówkach reszta w Anglii i innych krajach starej Unii więc kto w tym kraju będzie miał prawo do emerytury????Nie róbcie ludziom wody z mózgu,poczytajcie pisma z ZUSu jakie będziecie brać emerytury za kilkadziesiąt lat.

  4 1 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 11 paź 2015

  Można iść dalej i zapytać dlaczego są tak wysokie koszty a tak niskie zarobki? Zapewne jest wiele powodów. Jednym z nich jest naleciałości komunizmu objawicielce się miedzy innymi brakiem elementarnej uczciwości. Dla ilu z was czytających tego posta ktoś kto nie chce ściągać na sprawdzianach i nie daje odpisywać zadań w szkole jest kimś dziwnym żeby nie powiedzieć nie normalnym? Przypuszczam że dla ponad 90%.

  Kto w drobnych rzeczach jest nieuczciwy ten i w dużych będzie nieuczciwy, a kto drobnych jest uczciwy ten i w dużych będzie nieuczciwy. Nie dziwmy się że w Polsce jest tyle układów układzików korupcji i wyzyskiwania.

  Pieniądze też nierzadko nie tłumaczą tego ze ktoś ma tylko jedno dziecko. Ileż to razy właśnie zamożni ludzie maja jedno dziecko i drugiego psa lub kota? Dlaczego tak się dzieje? Przypuszczam ze w przypadku zamożniejszych zwykle jest jeden z dwóch powodów:
  - problemy z poczęciem dziecka (porównaj dzisiejszy list biskupów)
  - bo dawno nie mieliśmy wojny i prawdziwej wielkiej biedy i często nam się w dupie po przewracało.

  2 2 Odpowiedz
 • 13 paź 2015

  Zastanawia mnie jeden fakt, jak to jest że władze Myślenic wspólnie z obecnym posłem Markiem Ł. robią wszystko, aby przeszkodzić w kandydaturze Jarosławowi Szlachetce, dyskryminując chłopaka i stawiając mu kłody na każdym etapie. Jednocześnie Pan Burmistrz zezwala na promowanie kandydatów nie z naszego okręgu, lecz np. z okręgu wadowickiego jak Pani Filipiak. Kobieta która przegrała z kretesem, osoba która sama nie mogła się zdecydować w której partii pozostać. Dlaczego jest tak, że robi się wszystko aby powiat myślenicki nie miał własnego posła? czy tak to powinno wyglądać? A co do Pana Marka Ł. niech się zastanowi dlaczego nie znalazł się na listach, niech tutaj nie obwinia innych tylko sam przemyśli własną postawę i odpowie sobie na pytanie....dlaczego Prezes nie wystawił jego kandydatury...

  6 5 Odpowiedz
  • 15 paź 2015

   ps. niektórym należy przypomnieć jak smakują jabłka...........................................

   4 1 Odpowiedz
 • 13 paź 2015

  Prawda jest taka, że jeśli podane informacje w sprawie kandydatury J. Szlachetki nie są prawdziwe to Szlachetka ma 48 h sąd wyborczy, Czemu się nie broni skoro taki niewinny?
  A nikogo zdrowo rozsadkowego nie powinien dziwić fakt, że nie należy popierać kandydatury człowieka który wszędzie się pcha byleby dojść do władzy, zrobi wszystko, żeby gdzieś się zaczepić, wszędzie wystartuje. Jeszcze nigdy myślenicki PIS nie miał takiego karierowicza w swoich szeregach i stąd te konflikty, ludzie przestają z nim współpracować, odchodzą radni gminni, powiatowi, zarząd terenowy wydaje opinie o niepoparciu jego kandydatury ze względu m.in. na popełnienie przestępstwa przez JSzlachetkę. A sam Szlachetka wyrzuca po kolei niewygodnych ludzi z PS którzy byli w tej parti od dziesięciu i więcej lat. To powinno dać do myślenia. I to jest człowiek na którego my mamy stawiać??? Bardzo dobrze, że poseł wkońcu ujawnia jaka jest rzeczywistość, wszyscy wyborcy powinni wiedzieć z kim mają do czynienia. Z karierowiczem jakich mało!
  Jesli przejdzie w wyborach to z nikim nie będzie potrafił rozmawiać, bo jest na wszystkich obrażony.

  8 8 Odpowiedz
  • 13 paź 2015

   A czyja to wina że PiS ma takiego kandydata ? Partia nie potrafi wybrać lepszych i zrobić porządku u siebie ? To ich wewnętrzna sprawa kogo kreują i wybierają na lidera. Nie ma tam demokracji ? Dyktatura ?
   Jak partia nie demokratyczna chce iść po władzę w społeczeństwie demokratycznym ?

   Może PiS powinien rozpocząć porządki od siebie ? A kraj zostawić tym co już coś umieją ?

   4 5 Odpowiedz
 • Anna 15 paź 2015

  A czy nie wydaje sie wam, że radni gminni, powiatowi, wojewódzcy kandydujac do parlamentu powinni oddać dotychczasowy mandat radnego? Tak byłoby chyba uczciwie. Ci sami ludzie rok temu przekonywali, że przez najbliższą kadencję będą reprezentowali interesy wyborców i lokalnych społeczności w samorządzie terytorialnym, po roku już im się odechciało? To teraz do sejmu a nim minie kadencja pewnie do parlamentu europejskiego.

  5 3 Odpowiedz
  • 15 paź 2015

   Brawo !! Bardzo mądre z dniem wpisania na listę kandydatów powinni oddać mandat. Super rozwiązanie, ciekawe ilu karierowiczów by na to poszło.
   Albo zabronić kandydować do końca danego mandatu .

   5 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic
Historia 5

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic

W czwartek 22 sierpnia mija 77 lat od chwili, kiedy Niemcy wywieźli, a następnie zamordowali około 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic W jednej z kamienicy znajdującej się na myślenickim Rynku znajduje się tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 15 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć jednego z najtragiczniejszych wyd...

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery
Myślenice 10

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery

Na rondzie przy OSP Śródmieście dwóch mężczyzn siekierami zaatakowało grupę przechodniów Na redakcja@miasto-info.pl nasi czytelnicy informują, że w czwartek 15 sierpnia pomiędzy godz. 22:30 a 23 na rondzie Śródmieście w Myślenicach miało dojść do napadu z użyciem siekier. Informacje potwierdza Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji...

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu
Myślenice 0

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu

Ponad 1200 zł warte były zakupy, za które trójka złodziei nie miała zamiaru zapłacić. Kiedy opuszczali sklep ze skradzionym towarem, zostali zatrzymani przez policjanta, który w wolnym czasie był na zakupach To, że policjantem jest się również po służbie pokazał kierownik Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach....

Kiedy zobaczył film, na którym niszczy szlaban, sam zgłosił się na policję
Myślenice 1

Kiedy zobaczył film, na którym niszczy szlaban, sam zgłosił się na policję

Wczoraj Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach opublikowała nagranie, na którym widać, jak młody mężczyzna niszczy szlaban przy ul. Mickiewicza. Kiedy sprawca zobaczył film, sam zgłosił się na policję Film zamieszczony przez policję na facebooku szybko obiegł również lokalne media, a jego odsłony rosły w imponującym tempie. Na filmie widać było j...

Kiedy nocą wracała do domu, napadł ją nieznany mężczyzna. Usłyszał zarzut gwałtu
Myślenice 10

Kiedy nocą wracała do domu, napadł ją nieznany mężczyzna. Usłyszał zarzut gwałtu

Kiedy ponad 20-letnia kobieta wracała w nocy do domu, została zaatakowana przez nieznajomego mężczyznę. Policji udało się go namierzyć. Postawiono mu zarzut gwałtu. Grozi mu od 2 do 12 lat więzienia Była noc z soboty na niedzielę (27/28 lipca), kiedy ponad 20-letnia kobieta szła przez Myślenice w kierunku domu. Jak relacjonuje policja, została nap...

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM
Kościół 0

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM

Poranna msza rozpoczęła tydzień jubileuszowy uświetnijący prawie dwuletnie przygotowania do złotego jubileuszu koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej   Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach  trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kar...