RANKING BEZROBOCIA: Powiat myślenicki na 4. miejscu w Małopolsce
- 11 lutego 2016
Województwo małopolskie trzecie w kraju z najniższą stopą bezrobocia. Powiat myślenicki na 4. miejscu w województwie
Grudniowa stopa bezrobocia na poziomie 8,4 proc. plasuje Małopolskę na podium – trzeci najniższy wynik w kraju, po Wielkopolsce i Śląsku. Tylko w ciągu 2015 roku bezrobocie w województwie spadło o 14 proc. W grudniu 2015 r. liczba zarejestrowanych w urzędach pracy Małopolan wyniosła 119 601 osób, tylko o 2 proc. więcej niż w listopadzie.
Ponad połowa z nich to długotrwale bezrobotni, czyli pozostający bez zatrudnienia powyżej 12 miesięcy w ciągu ostatnich dwóch lat. W powiecie myślenickim stopa bezrobocia wyniosła 7,6 proc. Ponad 1,5 tys. mieszkańców myślenickiego jest dotkniętych długotrwałym bezrobociem.
- Mimo bardzo dobrej ogólnej kondycji małopolskiego rynku pracy, powinniśmy pamiętać, że sytuacja w poszczególnych powiatach i miastach jest zróżnicowana. Najniższą stopę bezrobocia odnotował oczywiście Kraków - 4,5 proc. a także bliskie powiaty krakowski - 6,8 proc. i bocheński - 7,1 proc. W najtrudniejszej sytuacji znajduje się powiat dąbrowski z 16 proc. wskaźnikiem bezrobocia i limanowski - 13,8 proc. – mówi Anna Karaszewska, Dyrektor Generalna Ingeus w Polsce. – Z drugiej strony martwiąca jest również struktura małopolskich bezrobotnych. Przede wszystkim fakt, że ¼ nie wykonuje żadnej pracy od ponad dwóch lat, a 28 proc. to młodzi ludzie od 25 do 34 roku życia - dodaje.
Istotne informacje o stanie bezrobocia w powiecie myślenickim ukazuje statystyka bezrobotnych w tzw. szczególnej sytuacji na rynku pracy, do których zalicza się ponad 87 proc. wszystkich klientów urzędu pracy w Myślenicach, czyli ponad 3 tysiące mieszkańców.
Największą grupę stanowią długotrwale bezrobotni, czyli niepracujący powyżej 12 miesięcy w ostatnich dwóch latach – prawie 46 proc. W całej Małopolsce również 87 proc. wszystkich bezrobotnych to osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy - prawie 105 tysięcy osób (w tym ponad 55 tysięcy kobiet), a 55 proc. jest długotrwale bezrobotna.
- Długotrwałym bezrobociem dotkniętych jest ponad 65 tysięcy mieszkańców Małopolski, w większości są to kobiety. W powiecie myślenickim jest to 1597 osób, czyli niespełna 46 proc. wszystkich bezrobotnych. Z doświadczenia wiemy, że jest to grupa wymagającą specjalistycznego i silnie zindywidualizowanego wsparcia. Aktywizacja zawodowa osób wykluczonych z rynku pracy, a często również z życia społecznego, jest wielowymiarowym i niełatwym procesem, dzięki któremu następuje diametralna życiowa zmiana. Nie ma jednej recepty, 1000 przypadków to 1000 strategii – mówi Paweł Banczew, menedżer operacyjny Ingeus w Polsce.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Wyjechali do Anglii to bezrobocie spada.
No i co gdyby nie ta bliskosc Krakowa? Poza tym PUP do likwidacji lub powaznej reformy, skostnialy biurokratyczny twor.
Wszystko dzięki takim firmom jak Bzomex ze Stróży tak maleje bezrobocie. Dać im nagrodę najlepszego pracodawcy jeszcze raz w tym roku.
No to się należy nagroda! Dla tych "długotrwale" niepracujacych (w kraju) za utrzymywanie nas w czołówce.
No i z czego tu się cieszyć skoro tylu mieszkańców naszego powiatu wyjechało za pracą za granicę (stąd spadek bezrobocia), a wielu z tych co zostali pracuje na śmieciówkach za grosze?