logo-web9
Miasto

Czy uprawianie sportu w okolicznych lasach jest bezpieczne?

"Czy w myślenickich lasach można bezpiecznie uprawiać sport?" - pytacie na forum. - Tak, unikając bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami, a można w nich spotkać m.in. sarny, dziki, jelenie, lisy, a także wilki i migrujące pojedynczo niedźwiedzie - wyjaśniają leśnicy. Jak przygotować się do takiego spotkania?

Przed nami pierwszy wiosenny weekend. Z każdym dniem przybywa nie tylko dnia, ale i słońca. To sprawia, że odwiedzamy nie tylko Zarabie, ale coraz częściej na trasę weekendowych spacerów wybieramy okoliczne lasy. Te w ostatnim czasie zyskują na popularności wśród biegaczy i rowerzystów.

W jednym z tematów na forum poruszacie kwestię bezpieczeństwa w okolicznych lasach. "Pytanie do biegaczy i rowerzystów. czy bezpiecznie można biegać po lasach na terenie Myślenic? Głównie chodzi mi tutaj o Chełm i Uklejne, ale także inne jak np. Mikołaj. Słyszałem, że można natknąć się na dziki, a nawet wilki. A niedźwiedzie?" - pytacie?

O bezpieczeństwie, zwierzętach jakie można spotkać w okolicznych lasach oraz zasadach zachowania zapytaliśmy zastępcę nadleśniczego Nadleśnictwa Myślenice - Mariusza Bartosiewicza.

Czy spacerowanie, bieganie i jazda rowerem przez okoliczne lasy jest bezpieczna?

Uprawienie sportów w lesie jest bezpieczne przy zachowaniu ogólnych zasad ostrożności. Dostosowując odzież i obuwie do warunków terenowych, unikając bezpośredniego kontaktu z dziko żyjącymi zwierzętami oraz nie wchodząc w miejsca oznaczone zakazem wstępu - takie jak na przykład obszary na których prowadzone są prace leśne lub ostoje zwierzyny.

Czy istnieją pory roku w których lepiej nie wchodzić do lasu? Jeśli tak jakie? Z jakich powodów?

Lasy zarządzanie przez Nadleśnictwo Myślenice dostępne są dla odwiedzających przez cały rok. W każdej porze roku można z nich korzystać. Zgodnie z obowiązującym prawem lasy stanowiące własność Skarbu Państwa, są udostępnione ludności za wyjątkiem upraw leśnych do 4 m wysokości, powierzchni doświadczalnych i drzewostanów nasiennych, ostoi zwierząt, źródlisk rzek i potoków oraz obszarów zagrożonych erozją.

Nadleśnictwo może zakazać czasowego wstępu do lasu. Dzieje się to w wyjątkowych sytuacjach, na przykład w czasie wysokiego zagrożenia pożarem, wystąpienie zniszczeń lub znacznego uszkodzenia drzewostanów, degradacji runa leśnego, a także wykonywania zabiegów gospodarczych w lasach .

Jakie zwierzęta można spotkać w myślenickich lasach?

W myślenickich lasach można spotkać większość dziko żyjących, dużych zwierząt w tym m.in. sarny, dziki, jelenie, lisy, a także wilki i migrujące pojedynczo niedźwiedzie.

Czy zwierzęta mogą zaatakować np. samotnego biegacza lub spacerowicza?

Zdrowe - dziko żyjące zwierzęta nie są dla człowieka zagrożeniem, gdyż przed nami uciekają. Problem pojawia się z osobnikami chorymi, najczęściej na wściekliznę. Dlatego zawsze należy stosować zasadę unikania jakiegokolwiek kontaktu z dzikimi zwierzętami. Dotyczy to również młodych osobników dziko żyjących zwierząt. Dotykając małe zajączki, czy sarenki powodujemy, że rodzice mogą je porzucić, czym skazujemy je na śmierć.

Chore zwierzęta często nie uciekają przed nami, nie podchodźmy do nich i nie głaskajmy. Jeśli doszło do ukąszenia, na przykład przez lisa, wiewiórkę, czy nietoperza musimy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Powinniśmy ich unikać, ale czy istnieją podstawy, aby się bać?

Należy maksymalnie ograniczać kontakt ze wszystkimi dziko żyjącymi zwierzętami. Należy również pamiętać, że zgodnie z obowiązującym prawem; w lesie zakazuje się płoszenia, chwytania i zabijania dziko żyjących zwierząt.

Jak zachować się w przypadku spotkania dzika, wilków lub niedźwiedzia?

W przypadku spotkania w lesie zwierząt takich jak dzik, wilk, czy niedźwiedź należy zachować spokój i starać się powoli oddalić z tego miejsca. W przypadku spotkania niedźwiedzia trzeba pamiętać, że niedźwiedź nigdy nie zaatakuje, jeśli nie czuje się zagrożony. Paniczna ucieczka może wywołać u tego drapieżnika odruch ataku. Jeśli jednak dojdzie do ataku, należy rzucić się na ziemię twarzą w dół, osłaniając jednocześnie głowę rękami.

Niektórzy z naszych czytelników donoszą, że spotkali wilki. A niedźwiedź? Czy takie opowieści należy traktować jak legendy, czy ostrzeżenie?

Spotkanie wilków na terenie lasów myślenickich jest jak najbardziej możliwe. Notowane były również migrujące niedźwiedzie. Lasy Państwowe zapraszają do korzystania z lasu, pamiętajmy jednak o tym, aby robić to z rozwagą, poszanowaniem prawa i szacunkiem do lasu.

ZOBACZ PORADNIK: Co zrobić w lesie gdy

 

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!