Miasto

Szpital: Modernizacja trwała rok. Oddziały wyglądają jak nowe

Szpital: Modernizacja trwała rok. Oddziały wyglądają jak nowe
fot. myslenicki.pl

W myślenickim szpitalu zakończyła się modernizacja oddziałów ginekologiczno - położniczego i neonatologicznego (noworodków)

Zmienił się układ pomieszczeń, wymieniono instalacje ( sanitarne, klimatyzacji i wentylacji, elektryczne, gazów medycznych), zakupiono wyposażenie. Na oddziale położniczym znajduje się sala pooperacyjna, pacjentki przebywają w salach jedno, dwu i trzyosobowych (większość z łazienkami). Na oddziale neonatologii powstała m.in. nowa sala intensywnego nadzoru nad noworodkami. Modernizacja odbywała się w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014. Kosztowała 6,39 mln zł z których 1,3 dołożył powiat myślenicki.

- Otwierane dziś oddziały są dumą nas wszystkich. Wierzę, że pozwolą jeszcze lepiej realizować misję naszego szpitala, jaką jest ratowanie życia i zdrowia ludzkiego. Trudność tej inwestycji polegała na tym, aby tak zorganizować pracę tych dwóch oddziałów, by można było zapewnić ciągłość udzielania świadczeń zdrowotnych. Nam się to udało. Nie podlega dyskusji, że te oddziały mogą się teraz pochwalić europejskimi standardami – podczas otwarcia mówił Adam Styczeń, dyrektor szpitala.

Średnio rocznie w myślenickim szpitalu rodzi się około 1200 dzieci, z czego około 8% z różnymi problemami zdrowotnymi. Został zakupiony najwyższej klasy sprzęt i aparatura medyczna: 2 aparaty USG, System intensywnego nadzoru parametrów życiowych, wideokolposkop, puls oksymetry, bilirubinometr, inkubator. W najbliższym czasie zostaną zakupione: aparat infant - flow, pompy infuzyjne dwutorowe, łóżka porodowe, histeroskop oraz urządzenie do diagnostyki mikroinwazyjnej zaburzeń płodności i rozrodu.

- Cieszę się, że nasz szpital może poszczycić się nowoczesnymi oddziałami, wyposażonymi w specjalistyczny sprzęt. Nasze działania wpisują się politykę prorodzinną, sprzyjającą rozwojowi naszego regionu. Jestem dumny z tego, że mieszkańcy naszego powiatu, a w szczególności pacjentki mogą leczyć się w lepszych warunkach, a najmłodsi pacjenci naszego szpitala mogą przychodzić na świat w jednym z najnowocześniejszych oddziałów w regionie - dodał starosta Józef Tomal.

Od marca 2015 roku wykonywane są badania usg perinatalne, poszpitalne konsultacje specjalistyczne dla pacjentek oraz USG stawów biodrowych u niemowląt. Zakłada się, że w okresie trwania projektu zostanie wykonanych 9 500 badań. Do końca kwietnia zostało ich wykonanych 4964. Od lipca 2015 roku prowadzone są również bezpłatne zajęcia dla kobiet w ciąży w ramach Szkoły Rodzenia.

Powiązane tematy

Szpital: Oddział ortopedii obchodził dziesięciolecie
Miasto 5

Szpital: Oddział ortopedii obchodził dziesięciolecie

Oddział ortopedyczny myślenickiego szpitala obchodził jubileusz 10-lecia istnienia. Z okazji okrągłej rocznicy mieszkańcy wzięli udział w bezpłatnych konsultacjach, a następnie na żywo transmitowano zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego

Komentarze (5)

 • 8 cze 2016

  Takie zmany są bardzo potrzebne. Super!

  Natomiast jedno bardzo ważne pytanie do aktulanych działań podjętych na oddziale:

  Czy działania "wpisujące się politykę prorodzinną" uwzględniają zmiane obecnych ustaleń, gdzie w przypadku gdy noworodek musi zostać w szpitalu dłużej niż 3-4 doby, matka jest z niego wypisywana i musi dojeżdżać?

  26 30 Odpowiedz
 • 8 cze 2016

  A kiedy będzie otwarcie sali zabiegowej koło ortopedia?

  3 7 Odpowiedz
 • 9 cze 2016

  Super ze sie dzieje i szpital sie zmienia! Prosze jeszcze o dopingowanie zeby zmieniło sie rownież podejście pielęgniarek do świeżo upieczonych matek! Wlasnie to one powinny byc wsparciem i pomocą !!! Tym bardziej ze sa tez kobietami! Przeżyłem to jak odwiedzałem moja zonę i mojego synka!

  37 7 Odpowiedz
 • 9 cze 2016

  Dla mnie mimo że oddział wygląda super i sprzęt jest na wysokim poziomie, lekarze z dobrym podejściem nie do przyjęcia jest fakt wypisania do domu matki bez dziecka. A co z kp. Jak się czuje świeżo upieczona mama gdy w piersiach pełno mleka i nie może karmić bo dziecko zostało w szpitalu... Z tego powodu omijalabym ten szpital szerokim łukiem... Jak można przy modernizacji oddziału zmniejszyć liczbę łóżek do 15!!!! Gdzie wcześniej było ok 30 i niejednokrotnie na salach panował tłok?!

  16 17 Odpowiedz
 • szu teższu 11 cze 2016

  dobrze że budynek ulepszają teraz tylko lekarzy wymienić i będzie super może ci co przyjdą będą wiedzieli ile się leczy antybiotykiem dziecko z infekcją w moczu porażka

  9 9 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...