Miasto

Powiat: Nadzwyczajna sesja o szpitalu

Powiat: Nadzwyczajna sesja o szpitalu

Podczas 38. Sesji Rady Powiatu debatowano nad sytuacją dotycząca kondycji myślenickiego szpitala

Z danych jakie przedstawił dyrektor Adam Styczeń wynika, że w kasie szpitala brakuje pieniędzy, jednak jak tłumaczył niedoinwestowanie szpitali powiatowych jest problemem ogólnopolskim, a nie tylko powiatowym. Jak się okazuje 93% dochodów funkcjonowania szpitala pokrywa kontrakt z NFZ, a pozostałe 7% szpital musi wygospodarować sam.

– Te pieniądze pochodzą z wynajmu lokali dla zewnętrznych firm medycznych, z świadczenia płatnych usług. Zgodnie z zasadami zawartymi w eksperckiej literaturze normą jest, że szpitale publiczne wypracowują ok 4% przychodów. Nasz szpital ponosi więc niemal podwójny wysiłek. Jednocześnie jest to dowód na wysoki poziom naszego laboratorium analitycznego, z którego usług korzysta większość podmiotów prywatnych. – tłumaczy Małgorzata Bajer Kierownik Wydziału Ochrony i Promocji Zdrowia. Całość kwoty stanowiącej dochody SP ZOZ nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów jego finansowania.

Radni pytali czy w takiej sytuacji finansowej dyrekcja szpitala planuje zakup nowego sprzętu medycznego. Dyrektor odpowiedział, że szpital jest modernizowany i planuje zakup nowego sprzętu. W samym 2016 roku największa ukończoną inwestycją była przebudowa i wyposażenie oddziałów ginekologicznego - położniczego oraz neonatologicznego. Cześć inwestycyjna tego realizowanego przy udziale Funduszu Norweskiego przedsięwzięcia wynosiła ok. 4,5 miliona złotych, w których partycypował również Powiat Myślenicki.

W sumie w 2016 roku z budżetu Powiatu na rzecz szpitala zostało przekazane ponad 660 tyś. zł. Wiemy jak wiele jest jeszcze potrzeb. W bieżącym roku przekażemy kolejne środki na myślenicki szpital, tak by w miarę możliwości zapewnić mu rozwój i dostęp do nowoczesnej aparatury medycznej – zapewniał Józef Tomal Starosta Myślenicki.

Pytano również o to, dlaczego dyrekcja decyduje się na korzystanie z usług firmy zewnętrznej, która odpowiada przede wszystkim za czystość oraz pozamedyczną opiekę nad pacjentami. – Zatrudnienie personelu wygeneruje dodatkowe koszty. Różnica pomiędzy usługami zewnętrznymi, a utrzymywaniem stałego personelu licząc same koszty podstawowe, bez pochodnych pensji i innych kosztów to wydatek większy o pół miliona złotych rocznie. Pieniądze te lepiej jest przeznaczyć na leczenie lub inwestycje – przekonywał dyrektor szpitala.

Podczas sesji na ręce dyrektora Stycznia prof. Krystyna Lisiecka przekazała certyfikat norm ISO:9001 i ISO14001, które są potwierdzeniem jakości zarządzania placówką. - Dyrekcja myślenickiego szpitala dokłada wszelkich starań, by utrzymać wysoki poziom obsługi pacjentów przy jednoczesnym stosowaniu norm ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy – mówiła prof. Lisiecka w momencie przekazywania certyfikatu.

Powiązane tematy

Szpital: Oddział ortopedii obchodził dziesięciolecie
Miasto 5

Szpital: Oddział ortopedii obchodził dziesięciolecie

Oddział ortopedyczny myślenickiego szpitala obchodził jubileusz 10-lecia istnienia. Z okazji okrągłej rocznicy mieszkańcy wzięli udział w bezpłatnych konsultacjach, a następnie na żywo transmitowano zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego

Zakończył się kolejny etap remontu szpitala
Miasto 5

Zakończył się kolejny etap remontu szpitala

W szpitalu odnowiony został oddział neonatologiczny i część położnicza oddziału ginekologiczno-położniczego wraz z blokiem porodowym. Do końca marca potrwa remont części ginekologicznej

Komentarze (1)

Zobacz więcej