Miasto

Myślenice: Muzeum w "Domu Greckim" czy w nowej siedzibie?

Myślenice: Muzeum w "Domu Greckim" czy w nowej siedzibie?

"My, myśleniczanie, powiadomieni o planach Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach, dotyczących likwidacji Muzeum Regionalnego 'Dom Grecki', jesteśmy oburzeni tą decyzją" - tak zaczyna się pismo grupy mieszkańców rozesłane do mediów. - Będziemy starali się kontynuować dotychczasową działalność w nowej placówce - wyjaśnia burmistrz

W dalszej części listu mieszkańców można przeczytać m.in.:

"Muzeum, którego początki sięgają 1929 roku, jest od lat najlepiej działającą w Myślenicach instytucją kultury. Posiada imponujące zbiory etnograficzne, prowadzi działalność edukacyjną, wystawienniczą i naukową. Dzięki Muzeum myśleniczanie regularnie uczestniczą w kulturze. Instytucja ma sukcesy artystyczne, organizacyjne, frekwencyjne. Wyjątkowa była ekspozycja grafik Rembrandta, wystawy Chagalla, Dalego, Grassa, Picassa, Matisse'a, Miro, Kurosaki, Krynickiego, Weissa, Kantego-Pawluśkiewicza, Dudy-Gracza czy plakatów Starowieyskiego, prestiżowe wystawy fotograficzne 'National Geographic', 'Fotografia Dzikiej Przyrody - Wildlife Photographer of the Year 2002-2012'. Od początku swojego istnienia Muzeum gromadzi zbiory archiwalne, materiały źródłowe do badania dziejów miasta i regionu. Muzeum tworzy tożsamość kulturową i kulturalną Myślenic. Ma zawsze otwarte drzwi dla innych organizacji zajmujących się kulturą w mieście np. Stowarzyszenia 'Wspólnota Myślenice', mgFoto, Grupy Poetyckiej Tilia czy Myślenickiego Towarzystwa Historycznego. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy tak zasłużona i profesjonalna placówka kultury bez powodu znika z intelektualnej przestrzeni miasta!".

W marcu pisaliśmy o planach budowy nowej siedziby muzeum, które ma powstać na działce przy ul. Traugutta. Jego otwarcie planowane jest na 11 listopada 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W dwupiętrowym budynku miałyby znaleźć się stałe ekspozycje-w tym odbudowany w 2011 roku ciągnik artyleryjski RSO, sala wykładowa na ponad 150 osób, sala szkoleniowa dla dzieci i nowoczesna czytelnia naukowa.

Obecnie muzeum regionalne znajduje się w tzw. "Domu Greckim" przy ul. Sobieskiego 3, który gmina wynajmuje od prywatnych właścicieli. - Będziemy starali się kontynuować dotychczasową działalność w nowej placówce - twierdzi burmistrz Ostrowski . Jak się bowiem okazuje budynek jest własnością prywatną, a gmina dzierżawiła go na potrzeby muzeum.

Jak podaje Dziennik Polski podobnie jak zbiory, przeniesieni do nowej siedziby mają zostać również pracownicy "Domu Greckiego". Zmiana ma nastąpić na stanowisku dyrektora: dotychczasowa dyrektor otrzymała propozycję objęcia stanowiska zastępcy dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, natomiast na dyrektora nowej placówki ma zostać ogłoszony konkurs.

Lepsza lokalizacja dla muzeum to:

 • nowa siedziba przy ul Traugutta
 • stara siedziba w "Domu Greckim"
 • Zobacz wyniki
 • nowa siedziba przy ul Traugutta nowa siedziba przy ul Traugutta 41%
 • stara siedziba w "Domu Greckim" stara siedziba w "Domu Greckim" 59%
 • Głosów: 853

Na ten temat piszecie również na forum

Powiązane tematy

Komentarze (31)

 • 3 sie 2016

  Projekt budynku "nowego" muzeum jest silnie zainspirowany "Gwiezdnymi Wojnami" (Star Wars):
  zdjecie

  50 7 Odpowiedz
 • 3 sie 2016

  Czyli co ? wojna o której wszech i wobec ludzie brzęczą że niby chcą zlikwidować "dom grecki" tak na prawdę jest o starą dyrektorkę (a nie likwidację Muzeum) bo przecież muzeum tak czy siak będzie tylko w innym miejscu (z nową dyrektor) ? :D GRA O TRON Myślenice S01E01

  35 13 Odpowiedz
 • 3 sie 2016

  Myślę, że paru przyspawanych dałoby się w Myślenicach wskazać...

  31 8 Odpowiedz
 • OKOKI 3 sie 2016

  A nie można odkupić Domu Greckiego od właścicieli i dostawić z tyłu pawilonu???? Jest tam miejsce. Po za tym co oni mają jakąś obsesje na stawiane takich ,,kancioków ,, Biblioteka publiczna a teraz to. No i oczywiście nowy kredycik :)

  25 14 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  3 sie 2016

  Wielkie brawa dla Naszego Pana Burmistrza , nowa siedziba to i nowy Pan Dyrektor , czas na zmiany . Nikt nie jest przecież przyspawany do stołka .

  27 17 Odpowiedz

Zobacz więcej