Miasto

Myślenice: Muzeum w "Domu Greckim" czy w nowej siedzibie?

"My, myśleniczanie, powiadomieni o planach Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach, dotyczących likwidacji Muzeum Regionalnego 'Dom Grecki', jesteśmy oburzeni tą decyzją" - tak zaczyna się pismo grupy mieszkańców rozesłane do mediów. - Będziemy starali się kontynuować dotychczasową działalność w nowej placówce - wyjaśnia burmistrz

W dalszej części listu mieszkańców można przeczytać m.in.:

"Muzeum, którego początki sięgają 1929 roku, jest od lat najlepiej działającą w Myślenicach instytucją kultury. Posiada imponujące zbiory etnograficzne, prowadzi działalność edukacyjną, wystawienniczą i naukową. Dzięki Muzeum myśleniczanie regularnie uczestniczą w kulturze. Instytucja ma sukcesy artystyczne, organizacyjne, frekwencyjne. Wyjątkowa była ekspozycja grafik Rembrandta, wystawy Chagalla, Dalego, Grassa, Picassa, Matisse'a, Miro, Kurosaki, Krynickiego, Weissa, Kantego-Pawluśkiewicza, Dudy-Gracza czy plakatów Starowieyskiego, prestiżowe wystawy fotograficzne 'National Geographic', 'Fotografia Dzikiej Przyrody - Wildlife Photographer of the Year 2002-2012'. Od początku swojego istnienia Muzeum gromadzi zbiory archiwalne, materiały źródłowe do badania dziejów miasta i regionu. Muzeum tworzy tożsamość kulturową i kulturalną Myślenic. Ma zawsze otwarte drzwi dla innych organizacji zajmujących się kulturą w mieście np. Stowarzyszenia 'Wspólnota Myślenice', mgFoto, Grupy Poetyckiej Tilia czy Myślenickiego Towarzystwa Historycznego. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy tak zasłużona i profesjonalna placówka kultury bez powodu znika z intelektualnej przestrzeni miasta!".

W marcu pisaliśmy o planach budowy nowej siedziby muzeum, które ma powstać na działce przy ul. Traugutta. Jego otwarcie planowane jest na 11 listopada 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W dwupiętrowym budynku miałyby znaleźć się stałe ekspozycje-w tym odbudowany w 2011 roku ciągnik artyleryjski RSO, sala wykładowa na ponad 150 osób, sala szkoleniowa dla dzieci i nowoczesna czytelnia naukowa.

Obecnie muzeum regionalne znajduje się w tzw. "Domu Greckim" przy ul. Sobieskiego 3, który gmina wynajmuje od prywatnych właścicieli. - Będziemy starali się kontynuować dotychczasową działalność w nowej placówce - twierdzi burmistrz Ostrowski . Jak się bowiem okazuje budynek jest własnością prywatną, a gmina dzierżawiła go na potrzeby muzeum.

Jak podaje Dziennik Polski podobnie jak zbiory, przeniesieni do nowej siedziby mają zostać również pracownicy "Domu Greckiego". Zmiana ma nastąpić na stanowisku dyrektora: dotychczasowa dyrektor otrzymała propozycję objęcia stanowiska zastępcy dyrektor Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu, natomiast na dyrektora nowej placówki ma zostać ogłoszony konkurs.

Lepsza lokalizacja dla muzeum to:

 • nowa siedziba przy ul Traugutta
 • stara siedziba w "Domu Greckim"
 • Zobacz wyniki
 • nowa siedziba przy ul Traugutta nowa siedziba przy ul Traugutta 41%
 • stara siedziba w "Domu Greckim" stara siedziba w "Domu Greckim" 59%
 • Głosów: 853

Na ten temat piszecie również na forum

Powiązane tematy

Komentarze

 • 3 sie 2016

  Projekt budynku "nowego" muzeum jest silnie zainspirowany "Gwiezdnymi Wojnami" (Star Wars):
  zdjecie

  50 7 Odpowiedz
 • 3 sie 2016

  Czyli co ? wojna o której wszech i wobec ludzie brzęczą że niby chcą zlikwidować "dom grecki" tak na prawdę jest o starą dyrektorkę (a nie likwidację Muzeum) bo przecież muzeum tak czy siak będzie tylko w innym miejscu (z nową dyrektor) ? :D GRA O TRON Myślenice S01E01

  35 13 Odpowiedz
 • 3 sie 2016

  HAHAHA...Słusznie , słusznie...a jak się może w takim razie nazywać to nowe muzem????

  17 5 Odpowiedz
 • 3 sie 2016

  Wielkie brawa dla Naszego Pana Burmistrza , nowa siedziba to i nowy Pan Dyrektor , czas na zmiany . Nikt nie jest przecież przyspawany do stołka .

  27 17 Odpowiedz
 • 3 sie 2016

  Myślę, że paru przyspawanych dałoby się w Myślenicach wskazać...

  31 8 Odpowiedz
 • 3 sie 2016

  w ogóle jaki wstyd, kto robił wizualizację tego budynku? studio projektowe janusz?
  pomijając fakt, że sam projekt jest bardzo słaby. I ktoś jeszcze dostał za to pieniądze.

  21 9 Odpowiedz
 • OKOKI 3 sie 2016

  A nie można odkupić Domu Greckiego od właścicieli i dostawić z tyłu pawilonu???? Jest tam miejsce. Po za tym co oni mają jakąś obsesje na stawiane takich ,,kancioków ,, Biblioteka publiczna a teraz to. No i oczywiście nowy kredycik :)

  25 14 Odpowiedz
 • 3 sie 2016

  Co tam jeszcze jedna inwestycja... zawsze można Gminę jeszcze bardziej zadłużyć!

  22 15 Odpowiedz
 • 3 sie 2016

  Kiedyś były głosy, że Dom Grecki należy do rodziny burmistrza (po odzyskaniu prawa własności) i że w związku z tym mieści się tam ciągle muzeum .
  Teraz burmistrz chce z tym skończyć i też są głosy przeciw.
  Tak źle i tak niedobrze.

  20 11 Odpowiedz
 • 4 sie 2016

  Skończyć, czy wykończyć?

  9 2 Odpowiedz
  • 4 sie 2016

   No cóż, zawsze można się podeprzeć takimi wpisami i uzasadnić zakup budynku za cenę przeszacowaną, od swoich krewnych, bo mieszkańcy tak chcieli.
   Ja uważam, że lepsza i większa nowa siedziba, niż zbutwiały dom, który może pełnić funkcję pierwotną a więc gościńca ( dawniej dla kupców ormiańskich, nazywanych przez Myśleniczan grekami)

   14 9 Odpowiedz
   • OKOKI 4 sie 2016

    A teraz zrobią tam gościniec dla UPA-INCÓW bo się tego coraz więcej pcha do Polski.

    5 5 Odpowiedz
    • 5 sie 2016

     A później przeniosą granicę, za Myślenice, jako byłe ziemie łemkowskie.

     seban napisał/a:

     I będzie pewnie imieniem tragicznie zmarłego prezydenta Rzeczypospolitej bł Lecha Kaczyńskiego ....

     Nie zmarłego-poległego w walce powietrznej o prawdę.

     11 7 Odpowiedz
     • sebastian 5 sie 2016

      Oczywiście poprawiam sie i bede pamiętał .... TRAGICZNIE POLEGŁEGO!!!

      6 3 Odpowiedz
 • sebastian 4 sie 2016

  I będzie pewnie imieniem tragicznie zmarłego prezydenta Rzeczypospolitej bł Lecha Kaczyńskiego ....

  10 11 Odpowiedz
 • 6 sie 2016

  Sprawa Muzeum w Kronice Krakowskiej 10.05 min
  http://krakow.tvp.pl/26410515/3-viii-2016-godz-2145
  Świetny materiał i super słowa wypowiedziane na Rynku Myślenickim:
  „Likwidacja tej placówki, zmienienie jej i stylu jej działania, jej profilu albo przerwanie choćby na te półtora roku, no to już jest taka wyrwa jakby ktoś chciał osuszyć torfowiska czy wyciąć puszczę, np. Niepołomicką, Białowieską”

  7 2 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 7 sie 2016

  Witam,
  ja nie mam nic przeciwko nowemu budynkowi, bo ten robi się coraz ciaśniejszy. Proszę pamiętać, że eksponatów będzie przybywać...
  Tu, w domu greckim, mogą być np. pokoje hotelowe z dawnymi poduchami, zasłonkami, bo ludzie lubią spać w różnych miejscach.

  8 5 Odpowiedz
 • 7 sie 2016

  Jagienka50 , chciałabyś spać w takim pokoju?

  3 Odpowiedz
 • 7 sie 2016

  Tytuł powinien być : My myśleniczanie będziemy bronić pani Kobiałki do ostatniej kropli krwi ,a DOM GRECKI nas nie interesuje!

  11 3 Odpowiedz
 • 7 sie 2016

  Będziemy bronić i Pani Kobiałki i Domu Greckiego, bo dzięki Pani Kobiałce ten dom został ożywiony. Ciekawe co kryje się pod słowami burmistrza "nie stać nas na utrzymywanie Domu Greckiego".

  9 5 Odpowiedz
  • 8 sie 2016

   Czyżby pani Kobitka sprawdzała się tylko w prahistorycznych murach?

   4 3 Odpowiedz
 • 8 sie 2016

  Może ktoś napisać ile Urząd płaci miesięcznie za wynajem zawilgoconego "Domu Greckiego"

  4 5 Odpowiedz
 • 9 sie 2016

  Nie chodzi o zmianę budynku na nowy, bo to jest konieczne ze względu na rozwijającą się działalność placówki. Chodzi o planowaną zmianę dyrektora placówki, a to konieczne zdecydowanie nie jest.

  5 2 Odpowiedz
 • 9 sie 2016

  Jak Pani Kobiałka jest naprawdę taka dobra w tym co robi , to spokojnie na pewno znajdzie sobie inną posadę dyrektora , może nawet lepiej płatną .

  7 3 Odpowiedz
 • 9 sie 2016

  A dlaczego ona ma szukać, skoro sprawdziła się na tym stanowisku? Ciekawe, jak to się szuka posady dyrektora. Typowo polskie zawistne myślenie: biały zrobił swoje, biały może odejść.

  10 3 Odpowiedz
 • 9 sie 2016

  znaleźć to sobie na pewno znajdzie, ale nie o to chodzi. Burmistrz "nie ma pieniędzy" na utrzymanie Domu Greckiego, bo woli wydawać pieniądze na organizację strzelnicy, etc. Zdecydowanie woli sport, kultura go nie interesuje. Czasem się zastanawiam co spowoduje, że wypadnie ze swojego przyklejonego stołka i jaka nieskorumpowana instytucja mogłaby skontrolować go dogłębnie, żeby zaczął bać się podejmowania niektórych decyzji. Bo tak jak zostało powiedziane w telewizji co innego mówi, co innego robi- (nikogo nie urażając). I mam wielką nadzieję, że tak się kiedyś stanie. Każdy kij ma dwa końce.

  8 5 Odpowiedz
 • 10 sie 2016

  Ale przecież sami myśleniczanie wybrali Pana Ostrowskiego na burmistrza , a jego główny elektorat stanowili pracownicy instytucji samorządowych [ wraz ze swoimi rodzinami ] , zainteresowani jedynie utrzymaniem swoich posad .

  9 4 Odpowiedz
 • 10 sie 2016

  Inaczej mówiąc: przyspawani.

  3 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Raba to rzeka dzieciństwa. Odpoczywają nad nią pokolenia
Społeczeństwo 9

Raba to rzeka dzieciństwa. Odpoczywają nad nią pokolenia

Mieszkańcy Myślenic i okolic od pokoleń odpoczywają nad Rabą. Przez lata dawała im wytchnienie po ciężkiej pracy, ale też była największą i często jedyną atrakcją. Turyści z Krakowa przyjeżdżali tutaj odpocząć od zgiełku miasta. Związane z nią wspomnienia sprowadzają się do jednego stwierdzenia; „Raba to rzeka dzieciństwa”. A czym jest dla Was dzis...

Prowadzili myślenicką komendę od 1990. Doczekali się pamiątkowej tablicy
Myślenice 12

Prowadzili myślenicką komendę od 1990. Doczekali się pamiątkowej tablicy

W ramach obchodów 100. rocznicy powołania Policji Państwowej w powiatowej komendzie w Myślenicach odsłonięto tablicę pamiątkową na której znaleźli się komendanci, kierujący jednostką od 1990 roku Spotkanie rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Myślenicach dziękując staroście oraz swoim poprzednikom za przybycie. Zaznaczył, że inicjatywa zamieszc...

Powiat wspiera bezpieczeństwo seniorów
Powiat myślenicki 0

Powiat wspiera bezpieczeństwo seniorów

W Starostwie Powiatowym w Myślenicach odbyła się myślenicka odsłona IV edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie” Spotkanie z seniorami z terenu powiatu myślenickiego obejmowało część wykładową na sali obrad oraz serwis rowerowy usytuowany na parkingu Starostwa. Celem akcji było uświadamia...

Czołówka na Dolnym Przedmieściu
Myślenice 3

Czołówka na Dolnym Przedmieściu

Kierowcy samochodów mimo mocnego uderzenia o własnych siłach opuścili pojazdy Do czołowo-bocznego zderzenia doszło we wtorek 16 lipca o godz. 11 na skrzyżowaniu ul. Partyzantów i ul. Kazimierza Wielkiego. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały 2 osoby, które o własnych siłach opuściły samochody. - Strażacy JRG i OSP Myślenice Dolne Przedmieście...