Miasto

Radni zdecydowali: "Dom Grecki" do likwidacji. W zamian Muzeum Niepodległości

Radni zdecydowali: "Dom Grecki" do likwidacji. W zamian Muzeum Niepodległości

Radni zdecydowali o likwidacji Muzeum Regionalnego "Dom Grecki". Ma to nastąpić z dniem 1 sierpnia 2017 roku. Zamiast niego powstanie nowy budynek w którym swoją siedzibę znajdzie Muzeum Niepodległości

Podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się w piątek 30 września, radni miejscy zdecydowali o likwidacji Muzeum Regionalnego "Dom Grecki". Ma to nastąpić z dniem 1 sierpnia 2017 roku. Zamiast niego przy byłym placu targowym w Myślenicach (okolice ul. Traugutta) powstanie nowy budynek w którym swoją siedzibę znajdzie Muzeum Niepodległości. Ma zostać otwarte w dniu 11 listopada 2018 roku - na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak pisaliśmy w marcu w dwupiętrowym budynku miałyby znaleźć się stałe ekspozycje-w tym odbudowany w 2011 roku ciągnik artyleryjski RSO, sala wykładowa na ponad 150 osób, sala szkoleniowa dla dzieci i nowoczesna czytelnia naukowa. Nowe muzeum miałoby przejąć zbiory "Domu Greckiego" oraz jego pracowników.

Ofertę kulturalną której z instytucji oceniasz wyżej?

 • Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu
 • Muzeum Regionalnego Dom Grecki
 • Zobacz wyniki
 • Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu 54%
 • Muzeum Regionalnego Dom Grecki Muzeum Regionalnego Dom Grecki 46%
 • Głosów: 368

Obecnie muzeum regionalne znajduje się w tzw. "Domu Greckim" przy ul. Sobieskiego 3, który gmina wynajmuje od prywatnych właścicieli. - Będziemy starali się kontynuować dotychczasową działalność w nowej placówce – zapowiadał burmistrz Maciej Ostrowski.

Gmina podpisała umowę dzierżawy budynku, gdzie znajduje się "Dom Grecki" do końca 2018 roku. Nowe muzeum miałoby funkcjonować w budynku "Domu Greckiego" od 1 sierpnia 2017. Zanim przeniesie się do nowej siedziby, jego zadanie polegać będzie na skatalogowaniu i przejęciu zbiorów oraz opracowaniu koncepcji ekspozycji zbiorów muzealnych w nowym budynku.

 

W jednym z naszych sondaży pytamy Was, która lokalizacja dla muzeum jest lepsza. Większość (58%) wskazuje na dotychczasową siedzibę - "Dom Grecki" przy ul. Sobieskiego 3. Pozostałe 42% popiera inicjatywę budowy nowego budynku. 

Powiązane tematy

Komentarze (9)

 • mysleniczaninzdziada 4 paź 2016

  tyle tych muzeow pobudowane a nie ma komu chodzic...

  41 9 Odpowiedz
 • mirek@ 5 paź 2016

  przeciez masz napisane ze to prywatny budynek, wlasciciel zrobi z nim co bedzie chcial... ciuchland, restauracje, sklep zabawkowy, albo mechanike pojazdow :)

  26 3 Odpowiedz
 • bob bob 5 paź 2016

  super nareszcie fajny pomysł!!!jeszcze lepszy od strzelnicy
  podoba się mi ta wizjonerska polityka naszej gminy
  po co płacić 6 tysięcy za budynek prywatnemu włścicielowi jak można wybudować nowy piekny budynek za jedyne 5 milionów Przecież utrzymanie budynku majacego tyko trzy pietra i 380m to przy dzisiejszej technice na pewno bedzie dużo tańsze miesięcznie niż płacenie tego czynszu
  dzieki temu każde dziecko szkolne w gminie przynajmniej bedzie w muzeum kilka razy do roku
  z zapowiedzi władz że muzeum bedzie jak muzeum powstania warszawskiego wnioskuje że juz zaczeły się zapisy z całego kraju chetnych grup wycieczek szkolnych aby zobaczyć to cudo
  serdecznie pozdrawiam

  33 17 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  5 paź 2016

  A co będzie w miejscu Domu Greckiego? Kolejny bank? Niewydarzony bar dla gimbusów, czy może ciuchland?

  26 15 Odpowiedz
 • 6 paź 2016

  Nie radni zdecydowali tylko burmistrz zdecydował.
  Bo wiadomo że jak się buduje to i cosik zostanie z takiej budowy.
  Radni tylko przyklepali. Można powiedzieć że odrobili pańszczyznę.

  19 5 Odpowiedz

Zobacz więcej