Miasto

Tak wygląda dym wydobywający się z twojego komina? Będziesz musiał zmienić piec

Tak wygląda dym wydobywający się z twojego komina? Będziesz musiał zmienić piec

Prawie 210 mln zł na wymianę kotłów przeznaczył Zarząd Województwa Małopolskiego. W przyszłym roku taka dotacja może trafić do mieszkańców Myślenic

Prawie 210 mln zł Zarząd Województwa Małopolskiego w ramach Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego 2014-2020 przeznaczył na wymianę pieców w Małopolsce.

- Być może w przyszłym roku będziemy mogli dofinansować wymianę 400 pieców w domach prywatnych na terenie Miasta i Gminy Myślenice – czytamy w komunikacie na stronie UMiG Myślenice 

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Myślenicach odbyła się debata subregionalna poświęcona dotacjom na wymianę kotłów, która miała na celu głównie możliwości poprawy jakości powietrza w całym regionie.

Jak wynika z badań Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powietrze w Myślenicach uznawane jest za czyste.

Burmistrz zapowiadała aktywny udział w pozyskiwaniu środków na wymianę starych kotłów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

O dotację z RPO WM na lata 2014-2020 mogą ubiegać się właściciele domów jedno- i wielorodzinnych, którzy chcą zlikwidować swój stary piec węglowy i zastąpić go piecem na biomasę lub paliwa gazowe.

Myślenice przeszły ocenę formalną projektu wymiany pieców w ramach wyżej wymienionego projektu i jeśli będzie on realizowany, wnioski o pozyskiwanie środków dostępne będą za pośrednictwem Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.

W debacie w sprawie jakości powietrza w Małopolsce brali udział Marszałek Województwa Małopolskiego pan Wojciech Kozak, prezes WFOSIGW pani Małgorzata Mrugała, szef WIOS w Krakowie pan Paweł Ciecko oraz burmistrz Miasta i Gminy Myślenice pan Maciej Ostrowski.

Co obejmuje dotacja?

Województwo małopolskie wspiera wymianę starych palenisk na paliwa stałe na nowoczesne niskoemisyjne kotły i ogrzewacze pomieszczeń na drewno, pelet lub na węgiel.

- Urządzenia takie można montować na terenie całej Małopolski, z wyjątkiem: – Krakowa – nie wspieramy kotłów na węgiel i biomasę, – pozostałych gmin Stowarzyszenia Metropolia Krakowska – nie wspieramy kotłów na węgiel, ale wspieramy wykorzystanie biomasy – na łamach ulotki informacyjnej wyjaśnia Jacek Krupa, Marszałek Województwa.

Piecie muszą spełniać wymagania przepisów unijnych dotyczących ekoprojektu dla produktów związanych z energią. Oznacza to, że nie jest wystarczające spełnienie przez kocioł wymagań klasy 5 według normy PN-EN303-5:2012, ale konieczne jest potwierdzenie spełnienia wymagań ekoprojektu.
Kotły tylko 5 klasy.

Sprawdź klasę swojego pieca

Na stronie publikowana jest lista niskoemisyjnych kotłów na węgiel i biomasę, które spełniają wymagania klasy 5 lub najnowszych przepisów unijnych. Od 1 kwietnia 2017 roku wszystkie sprzedawane kotły na węgiel i drewno będą musiały być oznaczone etykietą efektywności energetycznej.

Etykiety będą zawierały informację o klasie energetycznej, a więc sprawności użytkowej kotła lub całego zestawu z regulatorami i urządzeniami dodatkowymi – od klasy G do najbardziej efektywnych oznaczonych klasą A+++.

Jeśli wasz stary piec po 2020 roku zepsuje się, to nie będzie wolno w jego miejsce wstawić takiego samego.

- Trzeba będzie kupić nowoczesny kocioł za własne pieniądze. Jeśli ktoś nie skorzysta ze środków na wymianę pieców teraz, to później nie będzie już możliwości uzyskania dofinansowania na ten cel – wyjaśnia marszałek.

.

Powiązane tematy

Komentarze (28)

 • 11 paź 2016

  "Jak wynika z badań Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powietrze w Myślenicach uznawane jest za czyste."
  A w jakim okresie robiono te badania?
  Ja proponuje przejść się w sezonie grzewczym na spacerek popołudniowy lub wieczorny w okolicach starego osiedla 1000-lecia i powdychać tego "czystego" powietrza.

  43 10 Odpowiedz
 • 11 paź 2016

  Chętnie bym wymienił piec na węglowy 5 klasy |tylko nasi "wspaniali" radni i gmina do programu wymiany pieców przystąpiła z ograniczenie wyboru do gazowego i na biomasę. Dobczyce, Pcim i większość gmin w Małopolsce ma do wyboru wszystkie 3 możliwości. Tylko my musimy cierpieć za debilne decyzje naszych radnych

  28 4 Odpowiedz
 • 11 paź 2016

  Nie tylko osiedle. Wystarczy idąc z Dolnego minąć wiadukt i się zaczyna :D

  29 6 Odpowiedz
 • 11 paź 2016

  U nas ten dym z wielu kominów jest BIAŁY, jeszcze gorszy niż ten czarny.
  To zasługa spalania resztek z tzw. zakładzików meblowych.

  21 7 Odpowiedz
 • 11 paź 2016

  m-markos jest tak jak mówisz. Niestety radni i burmistrz jak zwykle wiedzą najlepiej co dla nas jest dobre a co złe. Szkoda tylko że nie napisali kosztów ogrzewania gazem i biomasą. Z tego co przeglądnąłem neta to jedno i drugie jest porównywalne ze sobą czyli droższe niż węgiel. Mamy drogie ścieki, wodę, prąd to czemu mamy nie mieć drogiego ogrzewania. Ale jest jeden + można się z tego programu załąpać na wymianę instalacji C.O. dofinansowanie do ok 6500zł

  17 2 Odpowiedz

Zobacz więcej