Spektakl muzyczny "Cmentarzysko historii" na deskach sceny w MOKIS
W 210 rocznicę urodzin Emilii Plater i 85 rocznicę śmierci Andrzeja Średniawskiego odbyła się premiera autorskiego spektaklu muzycznego „Cmentarzysko Historii”
„Cmentarzysko Historii” to spektakl oparty na muzyce zespołu „Gryps”. Całość została skomponowana przez młodych autorów muzyki i tekstów piosene Wspólnie z zespołem „Gryps” oraz grupą „Anafora” z aranżacją Natalii Hodurek widzowie mogli przejść przez cmentarz, na którym właśnie rozpoczęto listopadowy obrzęd „Dziadów”. Widzowie mogli zobaczyć osoby związane z historią Myślenic, a także te, których okrągłe rocznice śmierci bądź urodzin przypadają na rok 2016.
Piosenki zespołu „Gryps” zamykały poszczególne sceny i do nich odnosiły się postaci pojawiające się na scenie. Nie zabrakło humorystycznego motywu Hieny Cmentarnej i jego wspólniczki granych przez Mikołaja Mentela i Izabelę Brytan.
Na scenie MOKiS wystąpiła młodzież z Gimnazjum nr 1 w Myślenicach, I LO im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach oraz Małopolskiej Szkoły Gościnności i NEO School. W czwartek 10 listopada spektakl zobaczyli także uczniowie. Był grany trzy razy dla SP 2, Gim 1, I LO, ZSTE, ZSZ Średniawskiego, Małopolskiej Szkoły Gościnności i NEO School w Myślenicach.
W program ten zaangażował się również Hufiec ZHP Myślenice z komendantką Pauliną Sorocką na czele. Poza tym przez spektaklem przedstawiciel ZHP Jakub Jasek przedstawił zebranym projekt Harcerskie Archiwum Społeczne.
Było to coś, co zawdzięczamy rozwojowi twórczości młodych ludzi jaki mam miejsce ostatnimi laty w Myślenicach. Podstawą do napisania spektaklu były kompozycje zespołu ‘Gryps”, który istnieje od 2014 roku. Gra na wielu imprezach w Myślenicach i w Krakowie.
Wystąpił w zeszłym roku na Myślenickim Festiwalu Lata oraz znalazł się na MILA w krakowskim klubie „Kwadrat”. Niedawno nagrał w studio 10 utworów i pracuje nad wydaniem pierwszej płyty długogrającej. Niektóre kompozycje zespołu można odsłuchać w internecie.
Gryps - "Lustra"
Wszystko to w ramach Małopolskiego Programu "Młodzież Pamięta", w którym uczestniczy od kilku lat młodzież naszej gminy i powiatu. Jest to przedsięwzięcie obejmujące jednostki samorządowe naszego województwa, w których przygotowywane są spektakle i koncerty. Wizytówką tego programu jest „Tramwaj Patriotyczny”, który kursuje ulicami Krakowa z okazji
3 Maja czy 11 Listopada. Młodzi muzycy śpiewają w nim wraz z mieszkańcami i turystami odwiedzającymi Kraków. W tym roku zespół „Anafora” uczestniczył w Tramwaju już ósmy raz.
„Cmentarzysko historii”
scenariusz i reżyseria: Jarosław Pietrzak, Joanna Kazanecka, Elżbieta Matlak – Tryka, Magdalena Miętka
Wystąpili:
Księżna Augusta de Montleart – Agnieszka Lemaniak, Marysienka – Milena Polewka, Emilia Plater – Julia Ingarden, Maria Skłodowska-Curie – Anita Motyka, Hiena cmentarna – Mikołaj Mentel, Wspólniczka hieny – Izabela Brytan, Sandor Petofi – Dominik Prośniak, Józef Bem – Karol Drozdowicz – Nita, Ervin Zador „krew w wodzie” – Przemek Kmiecik, Węgier z powstania z X 1956 – Jan Polewka, Natalia Szumska harcerka – Wiktoria Prokocka, Tadeusz Pytlik ps. „Bem”– Antoni Buczek, Jan Hołuj ps. „Żubr” – Dominik Dziadek, Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek – Dominik Woźniak, Tadeusz Kościuszko – Krzysztof Rapacz, Tancerka – Sylwia Ślusarczyk, Harcerze: Emilia Kaczmarek, Filip Trybała, Kacper Trybała, Ludmiła Kulpa, Iwona Kobus, Karolina Panuś, Mikołaj Kęsek
Zespół „Gryps”
Mateusz Ćwierz - gitara, wokal, Tomek Ciszczoń - gitara, wokal, Kajtek Wysocki – bas, Max Czaja – perkusja
Grupa „Anafora” z aranżacją Natalii Hodurek i muzyką Marcina Mazurka.
Wokal – Natalia Szymska, Martyna Raczek, Anna Szymska, Oliwia Twardosz, Oliwia Studnicka, Aleksandra Stalmach; Pianino i wokal – Aneta Domarecka
Obsługa dźwięku: Włodzimierz Kmiecik, Michał Kmiecik
Światło: Dominik Widlak Obsługa multimediów: Jan Malczewski
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.