Okolice

Zgnilec amerykański atakuje pszczoły na terenie powiatu myślenickiego

Zgnilec amerykański atakuje pszczoły na terenie powiatu myślenickiego

Głogoczów, Krzyszkowice, Zawada, Borzęta, Droginia, Łęki, Trzemeśnia, Poręba, Pcim, Stróża, Trzebunia, Jasienica, Rudnik, Bęczarka - to miejscowości w których obowiązuje obszar zapowietrzony

Powiatowy lekarz weterynarii w Myślenicach wydał rozporządzenie dotyczące walki ze zgnilcem amerykańskim - zaraźliwą chorobą bakteryjną na którą umierają pszczoły.

Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Myślenicach w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na terenie powiatu myślenickiego wyznacza obszar zapowietrzony, który obejmuje Głogoczów, Krzyszkowice, Zawada, Borzęta, Droginia,Łęki, Trzemeśnia, Poręba, Pcim, Stróża, Trzebunia, Jasienica, Rudnik i Bęczarkę (sprawdź szczegółowe granice obszaru zapowietrzonego).

Znajdą się w nim tablice ostrzegawcze z napisem "Uwaga. Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony". Na tym terenie wyznaczeni lekarze weterynarii będą wykonywać przegląd pasiek. Natomiast hodowcy są zobowiązani do niezwłocznego zgłaszania Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Myślenicach przypadków zachorowań pszczół z objawami mogącymi wskazywać na zgnilec amerykański.

Na wskazanym obszarze obowiązuje zakaz przemieszczania rodzin pszczelich, matek pszczelich, czerwia, pszczół, pni pszczelich, produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece oraz organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.

Obowiązki i ograniczenia obowiązują wszystkich posiadaczy pszczół z obszaru zapowietrzonego do czasu uchylenia rozporządzenia. Pszczela choroba nie zagraża zdrowiu i życiu ludzi.

Powiązane tematy

Komentarze (4)

 • 20 paź 2017

  Najpierw kury, potem zdychały MASOWO króliki, teraz pszczoły- co dalej?

  30 7 Odpowiedz
 • 21 paź 2017

  kuna wczoroj mi kot zdechl przyczyna padalec pospolitus jajca miol takie jak mago i papaja razem wziete znaczy sie konic jest blisko biado powiadom wom

  6 29 Odpowiedz
 • 4 lis 2017

  Zwłaszcza, że ta choroba pszczół nasila się ( jeśli jest) w drugiej połowie lata...a tu baaa nasz powiat atakuje w zimie praktycznie...chyba specyficzny zgnilec myślenicki.

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej