Okolice

Afrykański pomór świń dotarł do Małopolski. Czy hodowcy w powiecie myślenickim powinni czuć się zagrożeni?

Afrykański pomór świń dotarł do Małopolski. Czy hodowcy w powiecie myślenickim powinni czuć się zagrożeni?

Na terenie gminy Skrzyszów pod Tarnowem potwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). To pierwszy przypadek tego wirusa w Małopolsce

 

Do zakażenia doszło w jednym z gospodarstw, gdzie hoduje się 50 świń. O tym, że zwierzęta zaczęły chorować i padać, inspekcję weterynaryjną poinformował właściciel hodowli. Trwa dezynfekcja gospodarstwa i działania zapobiegawcze w innych, znajdujących się po sąsiedzku.

Jednocześnie wyznaczane są strefy ochronne w promieniu jednego, trzech i dziesięciu kilometrów. Właściciele trzody chlewnej, których gospodarstwa znajdują się na tym terenie, zostaną objęci zakazem wyprowadzania świń na zewnątrz, sprzedaży i przewożenia. Stosowne rozporządzenie w tej sprawie wyda wojewoda małopolski.

O tym, że Afrykański Pomór Świń dotrze do naszego regionu, w rozmowie z nami w marcu przestrzegał Krzysztof Giza, powiatowy lekarz weterynarii.

„To, kiedy będziemy mieli ASF w powiecie myślenickim, jest tylko kwestią czasu. Mimo podjęcia wielu działań ograniczających przedostanie się wirusa na nasz teren, w każdej chwili jesteśmy narażeni na wybuch epizootii” – w artykule Afrykański Pomór Świń na naszym terenie to tylko kwestia czasu - mówił Krzysztof Giza. 

Dzisiaj pytany o to czy hodowcy z terenu powiatu myślenickiego powinni obawiać się ASF, potwierdza swoje słowa z marca. Jednocześnie podkreśla, że najbardziej skutecznym działaniem jakie może wdrożyć każdy, kto hoduje świnie jest przestrzeganie zasad asekuracji. Poniżej przytaczamy fragment wywiadu w którym mówi na ten temat:

Co można zrobić, by zapobiec rozprzestrzenianiu ASF?

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ASF w gospodarstwach utrzymujących świnie, należy wdrożyć zasady bioasekuracji w każdym z nich. Takie gospodarstwo musi być zgłoszone do ARiMR i objęte nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii, który poprzez liczne kontrole stwierdza spełnienie przez to gospodarstwo zasady bioasekuracji.

Są to m.in. *karmienia świń paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących, *zakaz wejścia do chlewni osób postronnych, *zabezpieczenie chlewni przed dostępem zwierząt wolno żyjących, *obsługa zwierząt wykonywana przez te same osoby, posiadające ubrania ochronne i dbające o środki higieny osobistej, *bieżące czyszczenie i odkażanie narzędzi i sprzętu wykorzystywanego do obsługi świń, *wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wejściem do chlewni, *zabezpieczenie wybiegu dla świń podwójnym ogrodzeniem, *zakaz wnoszenia na teren gospodarstw tusz pozyskanych od odstrzelonych dzików, *zakaz obsługi świń w gospodarstwie przez myśliwych, którzy uczestniczyli w ciągu 72 godzin w polowaniu na dziki, *zakaz karmienia świń zielonką pozyskaną z łąk zlokalizowanych w pobliżu lasu.

Ponadto w celu zredukowania pogłowia dzików przeprowadzane są odstrzały sanitarne, wykonywane od kilku już lat przez myśliwych. Co miesiąc inspektorzy weterynaryjni razem z myśliwymi dokonują przeszukiwania terenów leśnych w celu zlokalizowania tusz padłych dzików. Ponadto od paru lat, raz w miesiącu powiatowy lekarz weterynarii w Myślenicach przesyła do wszystkich urzędów gmin pisma z prośbą o rozpropagowaniu informacji dotyczących ASF. W załączeniu przesyłana jest też ulotka dla hodowców trzody chlewnej odnośnie ASF, dotycząca postępowania w przypadku znalezienia zwłok padłego dzika oraz zasad bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną.

Powiązane tematy

Komentarze (5)

Zobacz więcej

Ekomaniacy w gminie Sułkowice
Sułkowice 0

Ekomaniacy w gminie Sułkowice

W 2023 roku na terenie Gminy Sułkowice realizowany był projekt pn. „Ekomaniacy w Gminie Sułkowice”, dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środo...