Miasto

Bartek Rapacz z Myślenic odznaczony przez ministra Błaszczaka

Bartek Rapacz z Myślenic odznaczony przez ministra Błaszczaka

Sześcioletni Bartek, który w czerwcu uruchomił syrenę strażacką i tym sposobem sprowadził pomoc dla swojej nieprzytomnej mamy odebrał medal „Młody Bohater” od ministra Mariusza Błaszczaka

W czerwcu pisaliśmy o sześcioletnim Bartku z Myślenic, który uratował swoją mamę. Bartek przebywał w mieszkaniu z mamą i dwójką młodszego rodzeństwa, kiedy kobieta nagle zasłabła. Chłopiec próbował zadzwonić do ojca, jednak ten pracował akurat na nocnej zmianie i nie słyszał telefonu. Mieszkanie rodziny znajdowało się przy remizie strażackiej, co podsunęło Bartkowi pomysł.

Postanowił uruchomić syrenę, aby wezwać pomoc. Z trudem dosięgał do przycisku, ale udało mu się kilkukrotnie uruchomić sygnał. Na miejsce przybyli zaalarmowani druhowie OSP. Kiedy zobaczyli co się dzieje, wezwali pogotowie i udzielili kobiecie pierwszej pomocy.

Rodzice uczyli Bartka, że syrenę można uruchomić tylko w ekstremalnej sytuacji. Chłopiec dobrze zapamiętał tę lekcję, dzięki czemu jego mama szybko otrzymała potrzebną pomoc.

- Dzięki takim osobom jak Bartek wiemy, że kiedy stanie się coś złego, ktoś nam pomoże. Bartek jest bardzo sympatycznym i odważnym dzieckiem. Pomógł, gdy ta pomoc była potrzebna. To dzięki rodzicom takie postawy są zaszczepiane w młodych ludziach – podczas wręczania Bartkowi medalu mówił Mariusz Błaszczak szef MSWiA.

Akcja „Młody Bohater” to inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, która służy nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę.

Każdy laureat nagrody otrzymuje unikalny, numerowany medal i zostaje wpisany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie będzie można poznać jego historię. Bartek jest 74. osobą wyróżnioną w tym projekcie.

Powiązane tematy

Komentarze (7)

 • OKOKI 25 paź 2017

  Brawo:) Tylko medal? A gdzie gratyfikacja pieniężna lub chociaż rower?? Mariusz nie bądź sknera.

  29 13 Odpowiedz
  • 25 paź 2017

   Rzuć okiem na drugie zdjęcie. Widać, że jednak prócz medalu i certyfikatu, Bartek dostał jakiś upominek.

   26 5 Odpowiedz
 • 25 paź 2017

  Rośnij w siłę nasz mały-Wielki bohaterze , zdobywaj wszechstronną wiedzę którą już teraz bardzo dobrze wykorzystałeś jak na swój wiek. Może za kilka lat zostaniesz strażakiem ochotnikiem a później zawodowym. Życzę Ci spełnienia wszelkich dziecięcych marzeń a twojej mamie dużo zdrowia.

  30 7 Odpowiedz
 • 26 paź 2017

  Ciekawe czy dostal tez koperte od corki gayowego w sumie Mikolajki tuz tuz

  8 32 Odpowiedz
 • 26 paź 2017

  Dobra wszystko fajnie ale wystarczy może już tego gloryfikowania ? takie historie zdarzają się codziennie w tym kraju a jakoś nie czytam po kilka artykułów na ten sam temat. Zwłaszcza że młody doskonale wiedział że ma uruchomić syrene w razie w. I za co niby jakaś kasa ma być płacona ? :D nie rozpędzajcie się tak bardzo :D niedługo strach będzie lodówkę otworzyć

  37 27 Odpowiedz
 • 26 paź 2017

  Dzielny chłopak. W takim tempie za niedługo dostanie pokojową nagrodę nobla.

  24 12 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...