Miasto

Myślenice: Na renowację nagrobków zebrano 13 839 złotych

Myślenice: Na renowację nagrobków zebrano 13 839 złotych

Podczas kwesty jaka odbyła się 1 listopada na terenie cmentarza komunalnego w Myślenicach udało się zebrać 13 839 złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na renowacje zniszczonych nagrobków

Od piętnastu lat uczniowie wraz ze znanymi mieszkańcami Myślenic podczas Wszystkich Świętych na cmentarzu przy kościółku św. Jakuba zbierają pieniądze na odnowienie zapomnianych i zniszczonych nagrobków. Przez ten czas odnowiono ponad 30 pomników.

W tym roku oprócz uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki pod nadzorem Fundacji Rozwoju Regionu Myślenickiego pieniądze zbierać będą uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznego oraz Małopolskiej Szkoły Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego. Z każdym rokiem coraz chętniej w akcję włączają się również samorządowcy, ludzie kultury, polityki, sportu, nauczyciele i osoby zasłużone dla lokalnej społeczności.

Akcję zapoczątkowano piętnaście lat temu. Przez ten czas odnowiono ponad 30 pomników na jedynym zabytkowym cmentarzu znajdującym się na terenie Myślenic.

W tym roku zebrano 13 839,01 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na renowacje zniszczonych nagrobków. Do renowacji trafiają zniszczone, zapomniane i nie posiadające właścicieli stare nagrobki. W 2015 roku do puszek wolontariuszy trafiło ponad 12000 złotych, w ubiegłym było to 13100 zł co pozwoliło odrestaurować kolejne pomniki.

Organizatorzy przy każdym z nich zamieścili tabliczkę z napisem "Odnowiono dzięki ofiarności lokalnej społeczności" co pozwala na ich łatwą identyfikację.

Powiązane tematy

Komentarze (3)

Zobacz więcej