Miasto

Burmistrz podpisał umowę na budowę Muzeum Niepodległości. Zostało 11 miesięcy do otwarcia

fot. UMiG Myślenice

Na 11 miesięcy przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach odbyło się podpisanie umowy na budowę nowej siedziby myślenickiego Muzeum Niepodległości

Przetarg na budowę nowej siedziby Muzeum Niepodległości został przez Gminę Myślenice ogłoszony w sierpniu bieżącego roku. Złożone zostały dwie oferty, pierwsza z firm odstąpiła od podpisania umowy tracąc jednocześnie wadium.

Burmistrz podpisał umowę na budowę muzeum z konsorcjum firm INSTBUD z Nieznachowic reprezentowanym przez Szymona Bogutę w poniedziałek 11 grudnia. Równocześnie podpisano umowę na nadzór inwestorski tej inwestycji, który poprowadzi Dom Inżynierski Promis S.A. ze Szczecina. Następnie na działce przy ul. Traugutta dokonano symbolicznego wbicia łopaty oraz oficjalne przekazanie terenu wykonawcy.

Konsorcjum Instbud z Nieznanowic współpracowało z Gminą Myślenice m.in. przy projekcie „Czysta woda dla Krakowa” i budowie centrum treningowego Wisły Kraków na Zarabiu.

Nowe muzeum powstanie w sąsiedztwie dawnego placu targowego przy ul. Traugutta, gdzie obecnie znajduje się parking. Przejmie wszystkie zbiory i archiwalia z obecnej siedziby muzeum regionalnego mającego dotąd siedzibę w „Domu Greckim” przy ul. Sobieskiego.

Nowa siedziba muzeum ma kosztować 8,7 mln złotych. Jej otwarcie planowane jest na 11 listopada 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W dwupiętrowym budynku miałyby znaleźć się stałe ekspozycje, sala wykładowa na ponad 150 osób.

Niedawno zakończyła się akcja „Nasze Muzeum – Nasza Niepodległość” w ramach której mieszkańcy przekazywali na ręce muzealników pamiątki, które mają stać się częścią planowanej ekspozycji. Udało się ich zebrać ponad 1000. Zaprezentowano również logotyp Muzeum Niepodległości.

Czy władzom miasta uda się wybudować Muzeum Niepodległości do 11 listopada 2018 roku?

 • tak tak 36%
 • nie nie 64%
 • Głosów: 784

W jednym z naszych sondaży pytamy was, czy władzom Myślenic uda się wybudować Muzeum Niepodległości do 11 listopada 2018 roku. Do tej pory większość ankietowanych (66%) twierdzi, że ta próba zakończy się niepowodzeniem, natomiast w sukces tego przedsięwzięcia wierzy 33% z was.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 13 gru 2017

  Muzeum Niegospodarności!!!!

  54 15 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 13 gru 2017

  bardzo dobrze! Bóg, honor, ojczyzna - lokalna historia! to piekny sposób na uczczenie 100lecia odzyskania niepodległości!

  22 40 Odpowiedz
 • 13 gru 2017

  Ciekawe jakie tam będą eksponaty ?

  29 5 Odpowiedz
 • 13 gru 2017

  A gdzie nasza kolej do Krakowa :( ??

  43 6 Odpowiedz
 • 13 gru 2017

  Prace wykona firma z "Nieznajomnic" a nadzór poprowadzi Krzysztof Jarzyna ze Szczecina. I wszystko jasne...
  Ciekawi mnie czy zamieszka w pobliżu na czas budowy czy koszta przejazdów ze Szczecina do Myślenic zostały wliczone w projekt? Pożyjemy, zobaczymy.

  40 8 Odpowiedz
 • 13oddział 13 gru 2017

  W Myślenicach to by się fajna knajpa przydała a nie muzeum.

  32 9 Odpowiedz
 • 13 gru 2017

  A gdzie parkingi dla ludzi , gdzie poprawa komunikacji publicznej?

  40 7 Odpowiedz
 • 13 gru 2017

  A niech budują, co by nie. Byle była tam prawda. Nawet ta gorzka a nie jakieś dyrdymały o wzniosłości cierpienia narodu z rąk bezlitosnych oprawców.

  17 10 Odpowiedz
 • OKOKI 13 gru 2017

  On ze swoimi lizusami przeforsuje co mu się podoba.

  34 8 Odpowiedz
 • 13 gru 2017

  Po co nam to muzeum ?

  37 7 Odpowiedz
 • 14 gru 2017

  Ale niektórych boli że w Myślenicach powstanie Muzeum Niepodległości. To pewnie Ci prawdziwi patrioci, którzy reprezentują jedyną Polskę z prokuratorem Piotrowiczem na czele i świętują Dzień Niepodległości każdego 10-tego.

  19 38 Odpowiedz
 • 14 gru 2017

  Brawo. Trzeba będzie się szykować na mocne podwyżki. W końcu przecież za swoje burmistrz muzeum nie wybuduje!

  39 9 Odpowiedz
 • Piotr 17 gru 2017

  jak to jest, że MY tzn. społeczeństwo tego miasta Myślenic NIE CHCEMY budowy muzeum, a ONI tzn. WŁADZA LUDOWA i tak to robią???

  16 7 Odpowiedz
 • Piotr 17 gru 2017

  Dobczyce inwestują w turystyką i rozwój, a nie w PATOSY, korty na Zarabiu myślenickim miały być kryte i CO? władza stawia na patrzenie wstecz, owszem - ważne, ale czy 9 baniek na wieczne dofinansowanie to mądre???

  16 4 Odpowiedz
 • 17 gru 2017

  Ciekawe ile będzie wynosić zadłużenie miasta po wybudowaniu tego " cuda " ?

  19 3 Odpowiedz
 • 21 gru 2017

  Ale was boli ten burmistrz. Prawda jest taka czy to sie ludziom podoba czy nie, miasto miasto z roku na rok poprzez rozne inwestycje staje sie ciekawsze. A czasem jest tak (nie wiem czy w tym przypadku) ze pieniadze np. z roznego rodzaju dofinansowan moga byc wykarzystane na konkretny i zaden inny cel, bo przepadna.

  4 3 Odpowiedz
 • 22 gru 2017

  Ale za to " ciekawsze miasto " to zadłużenia nawet nasze prawnuki nie spłacą !!!!!!!!!

  1 2 Odpowiedz
 • 22 gru 2017

  A za 500+? Splaca?

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic
Historia 5

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic

W czwartek 22 sierpnia mija 77 lat od chwili, kiedy Niemcy wywieźli, a następnie zamordowali około 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic W jednej z kamienicy znajdującej się na myślenickim Rynku znajduje się tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 15 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć jednego z najtragiczniejszych wyd...

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery
Myślenice 13

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery

Na rondzie przy OSP Śródmieście dwóch mężczyzn siekierami zaatakowało grupę przechodniów Na redakcja@miasto-info.pl nasi czytelnicy informują, że w czwartek 15 sierpnia pomiędzy godz. 22:30 a 23 na rondzie Śródmieście w Myślenicach miało dojść do napadu z użyciem siekier. Informacje potwierdza Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji...

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu
Myślenice 0

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu

Ponad 1200 zł warte były zakupy, za które trójka złodziei nie miała zamiaru zapłacić. Kiedy opuszczali sklep ze skradzionym towarem, zostali zatrzymani przez policjanta, który w wolnym czasie był na zakupach To, że policjantem jest się również po służbie pokazał kierownik Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach....

Kiedy zobaczył film, na którym niszczy szlaban, sam zgłosił się na policję
Myślenice 1

Kiedy zobaczył film, na którym niszczy szlaban, sam zgłosił się na policję

Wczoraj Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach opublikowała nagranie, na którym widać, jak młody mężczyzna niszczy szlaban przy ul. Mickiewicza. Kiedy sprawca zobaczył film, sam zgłosił się na policję Film zamieszczony przez policję na facebooku szybko obiegł również lokalne media, a jego odsłony rosły w imponującym tempie. Na filmie widać było j...

Kiedy nocą wracała do domu, napadł ją nieznany mężczyzna. Usłyszał zarzut gwałtu
Myślenice 10

Kiedy nocą wracała do domu, napadł ją nieznany mężczyzna. Usłyszał zarzut gwałtu

Kiedy ponad 20-letnia kobieta wracała w nocy do domu, została zaatakowana przez nieznajomego mężczyznę. Policji udało się go namierzyć. Postawiono mu zarzut gwałtu. Grozi mu od 2 do 12 lat więzienia Była noc z soboty na niedzielę (27/28 lipca), kiedy ponad 20-letnia kobieta szła przez Myślenice w kierunku domu. Jak relacjonuje policja, została nap...

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM
Kościół 0

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM

Poranna msza rozpoczęła tydzień jubileuszowy uświetnijący prawie dwuletnie przygotowania do złotego jubileuszu koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej   Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach  trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kar...