Miasto

Burmistrz podpisał umowę na budowę Muzeum Niepodległości. Zostało 11 miesięcy do otwarcia

fot. UMiG Myślenice

Na 11 miesięcy przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach odbyło się podpisanie umowy na budowę nowej siedziby myślenickiego Muzeum Niepodległości

Przetarg na budowę nowej siedziby Muzeum Niepodległości został przez Gminę Myślenice ogłoszony w sierpniu bieżącego roku. Złożone zostały dwie oferty, pierwsza z firm odstąpiła od podpisania umowy tracąc jednocześnie wadium.

Burmistrz podpisał umowę na budowę muzeum z konsorcjum firm INSTBUD z Nieznachowic reprezentowanym przez Szymona Bogutę w poniedziałek 11 grudnia. Równocześnie podpisano umowę na nadzór inwestorski tej inwestycji, który poprowadzi Dom Inżynierski Promis S.A. ze Szczecina. Następnie na działce przy ul. Traugutta dokonano symbolicznego wbicia łopaty oraz oficjalne przekazanie terenu wykonawcy.

Konsorcjum Instbud z Nieznanowic współpracowało z Gminą Myślenice m.in. przy projekcie „Czysta woda dla Krakowa” i budowie centrum treningowego Wisły Kraków na Zarabiu.

Nowe muzeum powstanie w sąsiedztwie dawnego placu targowego przy ul. Traugutta, gdzie obecnie znajduje się parking. Przejmie wszystkie zbiory i archiwalia z obecnej siedziby muzeum regionalnego mającego dotąd siedzibę w „Domu Greckim” przy ul. Sobieskiego.

Nowa siedziba muzeum ma kosztować 8,7 mln złotych. Jej otwarcie planowane jest na 11 listopada 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W dwupiętrowym budynku miałyby znaleźć się stałe ekspozycje, sala wykładowa na ponad 150 osób.

Niedawno zakończyła się akcja „Nasze Muzeum – Nasza Niepodległość” w ramach której mieszkańcy przekazywali na ręce muzealników pamiątki, które mają stać się częścią planowanej ekspozycji. Udało się ich zebrać ponad 1000. Zaprezentowano również logotyp Muzeum Niepodległości.

Czy władzom miasta uda się wybudować Muzeum Niepodległości do 11 listopada 2018 roku?

 • tak tak 36%
 • nie nie 64%
 • Głosów: 784

W jednym z naszych sondaży pytamy was, czy władzom Myślenic uda się wybudować Muzeum Niepodległości do 11 listopada 2018 roku. Do tej pory większość ankietowanych (66%) twierdzi, że ta próba zakończy się niepowodzeniem, natomiast w sukces tego przedsięwzięcia wierzy 33% z was.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 13 gru 2017

  Muzeum Niegospodarności!!!!

  54 15 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 13 gru 2017

  bardzo dobrze! Bóg, honor, ojczyzna - lokalna historia! to piekny sposób na uczczenie 100lecia odzyskania niepodległości!

  22 40 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  13 gru 2017

  Ciekawe jakie tam będą eksponaty ?

  29 5 Odpowiedz
 • 13 gru 2017

  A gdzie nasza kolej do Krakowa :( ??

  43 6 Odpowiedz
 • 13 gru 2017

  Prace wykona firma z "Nieznajomnic" a nadzór poprowadzi Krzysztof Jarzyna ze Szczecina. I wszystko jasne...
  Ciekawi mnie czy zamieszka w pobliżu na czas budowy czy koszta przejazdów ze Szczecina do Myślenic zostały wliczone w projekt? Pożyjemy, zobaczymy.

  40 8 Odpowiedz
 • 13oddział 13 gru 2017

  W Myślenicach to by się fajna knajpa przydała a nie muzeum.

  32 9 Odpowiedz
 • 13 gru 2017

  A gdzie parkingi dla ludzi , gdzie poprawa komunikacji publicznej?

  40 7 Odpowiedz
 • 13 gru 2017

  A niech budują, co by nie. Byle była tam prawda. Nawet ta gorzka a nie jakieś dyrdymały o wzniosłości cierpienia narodu z rąk bezlitosnych oprawców.

  17 10 Odpowiedz
 • OKOKI 13 gru 2017

  On ze swoimi lizusami przeforsuje co mu się podoba.

  34 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  13 gru 2017

  Po co nam to muzeum ?

  37 7 Odpowiedz
 • 14 gru 2017

  Ale niektórych boli że w Myślenicach powstanie Muzeum Niepodległości. To pewnie Ci prawdziwi patrioci, którzy reprezentują jedyną Polskę z prokuratorem Piotrowiczem na czele i świętują Dzień Niepodległości każdego 10-tego.

  19 38 Odpowiedz
 • 14 gru 2017

  Brawo. Trzeba będzie się szykować na mocne podwyżki. W końcu przecież za swoje burmistrz muzeum nie wybuduje!

  39 9 Odpowiedz
 • Piotr 17 gru 2017

  jak to jest, że MY tzn. społeczeństwo tego miasta Myślenic NIE CHCEMY budowy muzeum, a ONI tzn. WŁADZA LUDOWA i tak to robią???

  16 7 Odpowiedz
 • Piotr 17 gru 2017

  Dobczyce inwestują w turystyką i rozwój, a nie w PATOSY, korty na Zarabiu myślenickim miały być kryte i CO? władza stawia na patrzenie wstecz, owszem - ważne, ale czy 9 baniek na wieczne dofinansowanie to mądre???

  16 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  17 gru 2017

  Ciekawe ile będzie wynosić zadłużenie miasta po wybudowaniu tego " cuda " ?

  19 3 Odpowiedz
 • 21 gru 2017

  Ale was boli ten burmistrz. Prawda jest taka czy to sie ludziom podoba czy nie, miasto miasto z roku na rok poprzez rozne inwestycje staje sie ciekawsze. A czasem jest tak (nie wiem czy w tym przypadku) ze pieniadze np. z roznego rodzaju dofinansowan moga byc wykarzystane na konkretny i zaden inny cel, bo przepadna.

  4 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 gru 2017

  Ale za to " ciekawsze miasto " to zadłużenia nawet nasze prawnuki nie spłacą !!!!!!!!!

  1 2 Odpowiedz
 • 22 gru 2017

  A za 500+? Splaca?

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest
Alarmujecie 37

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest

Od rana trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. "Podobno to nie koniec, ma zniknąć cały pas drzew do ulicy Piłsudskiego" - informuje Małgorzata Jarzyna z ruchu "Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach"  artykuł aktualizowany Ze wstępnych informacji wynika, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki między ulicami Mickiewicza i...

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii
Myślenice 36

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii

Od nowego roku przy ulicy Szpitalnej w Myślenicach staną dwa parkomaty. Radni rozważają czy wprowadzić opłaty przy ul. Armii Krajowej, Okulickiego i Generała Maczka. „To nie rozwiąże problemu, a przekieruje go na inne ulice” – zwraca uwagę Grażyna Ambroży Trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum miasta”. Radni podjęli uchwałę na mocy któr...

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej
Myślenice 6

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej

Po proteście mieszkańców ul. Armii Krajowej przesłanym na ręce przewodniczącego rady Jana Podmokłego (KW MO), radni wstrzymali decyzję o wprowadzeniu opłat za parkowaniu w tym miejscu W mieście trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum”. Radni podjęli uchwałę, na mocy której od stycznia będziemy płacić za postój przy ul. Szpitalnej. Kolejn...

Pani Ania schudła 11kg! Kolejna fenomenalna metamorfoza w Projekt Zdrowie! 
Społeczeństwo 0

Pani Ania schudła 11kg! Kolejna fenomenalna metamorfoza w Projekt Zdrowie! 

Pani Ania swoją walkę o najlepszą wersję siebie rozpoczęła początkiem lipca. Dziś po 3,5 miesiącach  intensywnych działań połączonych z wielką determinacją, jest lżejsza o 11 kg i udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych! A upór i konsekwencja doprowadzają do wymarzonego celu Zapraszamy do wywiadu z bohaterką.   Dlaczego postanowiła Pani podją...

Parkują na zakazie i do tego na chodniku? Mirosław Fita: „Postawmy tam paliki”
Myślenice 5

Parkują na zakazie i do tego na chodniku? Mirosław Fita: „Postawmy tam paliki”

Zakaz zatrzymywania i postoju przy ul. Szpitalnej jest nagminnie łamany przez mieszkańców, którzy parkują na chodniku. Od stycznia stanie tu parkomat, a przy chodniku radny Mirosław Fita proponuje wstawienie palików Zdaniem funkcjonariuszy z myślenickiej drogówki od lat do najczęściej popełnianych przez kierowców przewinień do których dochodzi na...

Trwa remont Zakopianki. Coraz większe korki przy estakadzie
Drogi 1

Trwa remont Zakopianki. Coraz większe korki przy estakadzie

Coraz większe korki tworzą się przy estakadzie na Zakopiance w Myślenicach. Trwa remont nawierzchni Na odcinku od estakady przy ul. Słowackiego w Myślenicach do ponownego zjazdu do miasta na Zarabie trwa wymiana nawierzchni na Zakopiance. Obowiązuje tu zwężenie drogi i przejazd tylko jednym pasem. W tym miejscu układana jest masa bitumiczna na...