Miasto

Burmistrz podpisał umowę na budowę Muzeum Niepodległości. Zostało 11 miesięcy do otwarcia

fot. UMiG Myślenice

Na 11 miesięcy przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach odbyło się podpisanie umowy na budowę nowej siedziby myślenickiego Muzeum Niepodległości

Przetarg na budowę nowej siedziby Muzeum Niepodległości został przez Gminę Myślenice ogłoszony w sierpniu bieżącego roku. Złożone zostały dwie oferty, pierwsza z firm odstąpiła od podpisania umowy tracąc jednocześnie wadium.

Burmistrz podpisał umowę na budowę muzeum z konsorcjum firm INSTBUD z Nieznachowic reprezentowanym przez Szymona Bogutę w poniedziałek 11 grudnia. Równocześnie podpisano umowę na nadzór inwestorski tej inwestycji, który poprowadzi Dom Inżynierski Promis S.A. ze Szczecina. Następnie na działce przy ul. Traugutta dokonano symbolicznego wbicia łopaty oraz oficjalne przekazanie terenu wykonawcy.

Konsorcjum Instbud z Nieznanowic współpracowało z Gminą Myślenice m.in. przy projekcie „Czysta woda dla Krakowa” i budowie centrum treningowego Wisły Kraków na Zarabiu.

Nowe muzeum powstanie w sąsiedztwie dawnego placu targowego przy ul. Traugutta, gdzie obecnie znajduje się parking. Przejmie wszystkie zbiory i archiwalia z obecnej siedziby muzeum regionalnego mającego dotąd siedzibę w „Domu Greckim” przy ul. Sobieskiego.

Nowa siedziba muzeum ma kosztować 8,7 mln złotych. Jej otwarcie planowane jest na 11 listopada 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W dwupiętrowym budynku miałyby znaleźć się stałe ekspozycje, sala wykładowa na ponad 150 osób.

Niedawno zakończyła się akcja „Nasze Muzeum – Nasza Niepodległość” w ramach której mieszkańcy przekazywali na ręce muzealników pamiątki, które mają stać się częścią planowanej ekspozycji. Udało się ich zebrać ponad 1000. Zaprezentowano również logotyp Muzeum Niepodległości.

Czy władzom miasta uda się wybudować Muzeum Niepodległości do 11 listopada 2018 roku?

 • tak tak 36%
 • nie nie 64%
 • Głosów: 784

W jednym z naszych sondaży pytamy was, czy władzom Myślenic uda się wybudować Muzeum Niepodległości do 11 listopada 2018 roku. Do tej pory większość ankietowanych (66%) twierdzi, że ta próba zakończy się niepowodzeniem, natomiast w sukces tego przedsięwzięcia wierzy 33% z was.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 13 gru 2017

  Muzeum Niegospodarności!!!!

  54 15 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 13 gru 2017

  bardzo dobrze! Bóg, honor, ojczyzna - lokalna historia! to piekny sposób na uczczenie 100lecia odzyskania niepodległości!

  22 40 Odpowiedz
 • 13 gru 2017

  Ciekawe jakie tam będą eksponaty ?

  29 5 Odpowiedz
 • 13 gru 2017

  A gdzie nasza kolej do Krakowa :( ??

  43 6 Odpowiedz
 • 13 gru 2017

  Prace wykona firma z "Nieznajomnic" a nadzór poprowadzi Krzysztof Jarzyna ze Szczecina. I wszystko jasne...
  Ciekawi mnie czy zamieszka w pobliżu na czas budowy czy koszta przejazdów ze Szczecina do Myślenic zostały wliczone w projekt? Pożyjemy, zobaczymy.

  40 8 Odpowiedz
 • 13oddział 13 gru 2017

  W Myślenicach to by się fajna knajpa przydała a nie muzeum.

  32 9 Odpowiedz
 • 13 gru 2017

  A gdzie parkingi dla ludzi , gdzie poprawa komunikacji publicznej?

  40 7 Odpowiedz
 • 13 gru 2017

  A niech budują, co by nie. Byle była tam prawda. Nawet ta gorzka a nie jakieś dyrdymały o wzniosłości cierpienia narodu z rąk bezlitosnych oprawców.

  17 10 Odpowiedz
 • OKOKI 13 gru 2017

  On ze swoimi lizusami przeforsuje co mu się podoba.

  34 8 Odpowiedz
 • 13 gru 2017

  Po co nam to muzeum ?

  37 7 Odpowiedz
 • 14 gru 2017

  Ale niektórych boli że w Myślenicach powstanie Muzeum Niepodległości. To pewnie Ci prawdziwi patrioci, którzy reprezentują jedyną Polskę z prokuratorem Piotrowiczem na czele i świętują Dzień Niepodległości każdego 10-tego.

  19 38 Odpowiedz
 • 14 gru 2017

  Brawo. Trzeba będzie się szykować na mocne podwyżki. W końcu przecież za swoje burmistrz muzeum nie wybuduje!

  39 9 Odpowiedz
 • Piotr 17 gru 2017

  jak to jest, że MY tzn. społeczeństwo tego miasta Myślenic NIE CHCEMY budowy muzeum, a ONI tzn. WŁADZA LUDOWA i tak to robią???

  16 7 Odpowiedz
 • Piotr 17 gru 2017

  Dobczyce inwestują w turystyką i rozwój, a nie w PATOSY, korty na Zarabiu myślenickim miały być kryte i CO? władza stawia na patrzenie wstecz, owszem - ważne, ale czy 9 baniek na wieczne dofinansowanie to mądre???

  16 4 Odpowiedz
 • 17 gru 2017

  Ciekawe ile będzie wynosić zadłużenie miasta po wybudowaniu tego " cuda " ?

  19 3 Odpowiedz
 • 21 gru 2017

  Ale was boli ten burmistrz. Prawda jest taka czy to sie ludziom podoba czy nie, miasto miasto z roku na rok poprzez rozne inwestycje staje sie ciekawsze. A czasem jest tak (nie wiem czy w tym przypadku) ze pieniadze np. z roznego rodzaju dofinansowan moga byc wykarzystane na konkretny i zaden inny cel, bo przepadna.

  4 3 Odpowiedz
 • 22 gru 2017

  Ale za to " ciekawsze miasto " to zadłużenia nawet nasze prawnuki nie spłacą !!!!!!!!!

  1 2 Odpowiedz
 • 22 gru 2017

  A za 500+? Splaca?

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Znowu płonęły śmieci na myślenickim wysypisku. Drugi raz w ciągu tygodnia
Myślenice 3

Znowu płonęły śmieci na myślenickim wysypisku. Drugi raz w ciągu tygodnia

Tydzień po pierwszym pożarze ponownie w płomieniach stanęły śmieci w Zakładzie Utylizacji Odpadów w Myślenicach. Tym razem walka z ogniem trwała 6 godzin To drugi pożar w ciągu tygodnia do jakiego doszło na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów w Myślenicach. Podczas poprzedniej interwencji strażacy musieli dowozić wodę, ponieważ na terenie składowis...

Raba to rzeka dzieciństwa. Odpoczywają nad nią pokolenia
Społeczeństwo 10

Raba to rzeka dzieciństwa. Odpoczywają nad nią pokolenia

Mieszkańcy Myślenic i okolic od pokoleń odpoczywają nad Rabą. Przez lata dawała im wytchnienie po ciężkiej pracy, ale też była największą i często jedyną atrakcją. Turyści z Krakowa przyjeżdżali tutaj odpocząć od zgiełku miasta. Związane z nią wspomnienia sprowadzają się do jednego stwierdzenia; „Raba to rzeka dzieciństwa”. A czym jest dla Was dzis...

Prowadzili myślenicką komendę od 1990. Doczekali się pamiątkowej tablicy
Myślenice 12

Prowadzili myślenicką komendę od 1990. Doczekali się pamiątkowej tablicy

W ramach obchodów 100. rocznicy powołania Policji Państwowej w powiatowej komendzie w Myślenicach odsłonięto tablicę pamiątkową na której znaleźli się komendanci, kierujący jednostką od 1990 roku Spotkanie rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Myślenicach dziękując staroście oraz swoim poprzednikom za przybycie. Zaznaczył, że inicjatywa zamieszc...

Powiat wspiera bezpieczeństwo seniorów
Powiat myślenicki 0

Powiat wspiera bezpieczeństwo seniorów

W Starostwie Powiatowym w Myślenicach odbyła się myślenicka odsłona IV edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie” Spotkanie z seniorami z terenu powiatu myślenickiego obejmowało część wykładową na sali obrad oraz serwis rowerowy usytuowany na parkingu Starostwa. Celem akcji było uświadamia...

Czołówka na Dolnym Przedmieściu
Myślenice 3

Czołówka na Dolnym Przedmieściu

Kierowcy samochodów mimo mocnego uderzenia o własnych siłach opuścili pojazdy Do czołowo-bocznego zderzenia doszło we wtorek 16 lipca o godz. 11 na skrzyżowaniu ul. Partyzantów i ul. Kazimierza Wielkiego. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały 2 osoby, które o własnych siłach opuściły samochody. - Strażacy JRG i OSP Myślenice Dolne Przedmieście...