logo-web9
Miasto

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną: Kolorowy korowód przeszedł przez miasto

W ramach obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych ulicami miasta przeszedł kolorowy korowód pod hasłem "Godni by żyć", które nawiązywało do protestujących w Sejmie rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych

Obchody zorganizowało Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Koło w Myślenicach. Po mszy ulicami miasta przeszedł marsz pod hasłem „Godni by żyć”, które nawiązywało do protestujących w Sejmie rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Protest trwa w Sejmie od miesiąca, a rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych domagają się podniesienia renty socjalnej i wprowadzenia 500 złotych dopłaty dla osób, które przekroczą 18 lat.

Dzień Godności to okazja do uświadomienia mieszkańcom różnorodności i pokazanie możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną, jest również okazją do zwrócenia uwagi na bariery istniejące w społeczeństwie m.in. edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp. Uniemożliwiają one funkcjonowanie w miarę możliwości psychoruchowych osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Celem obchodów jest wyrażenie sprzeciwu wobec łamania praw osób z niepełnosprawnościami. Organizacje reprezentujące osoby niepełnosprawne wyrażają tego dnia swoje zaangażowanie w walkę o takie same dostęp do wszystkich dóbr, z jakich korzystają obywatele, do edukacji, do rynku pracy i powszechnie oferowanych usług publicznych, o ich prawo do niezależnego, godnego życia oraz pełnego uczestnictwa w życiu publicznym.

- Nie potrzebujemy litości tylko akceptacji i tak samo jak nasze dzieci chcemy godnie żyć. Potrzebujemy równego dostępu do wszystkich przywilejów, które są powszechne dla osób zdrowych, abyśmy nie musieli wydzierać ich siłą - ze sceny mówił Paweł Karniowski z (PSONI) otwierając.

Myślenickie Koło Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest organizacją pozarządowa, która tworzą rodzice i opiekunowi osób niepełnosprawnych intelektualnie. Świadczona przez nas pomoc, rehabilitacja i edukacja są niezbędne dla naszych podopiecznych.

Prowadzi szereg placówek takich jak: Ośrodek Wczesnego Wspomagania dla dzieci od momentu wykrycia niepełnosprawności do 7 roku życia, Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy (OREW) dla podopiecznych od 3 do 25 roku życia, który umożliwia relację obowiązku szkolnego oraz Środowiskowy Dom Samopomocy dla dorosłych, którzy ukończyli 25 rok życia. Ponadto organizuje szereg imprez integracyjnych dla dzieci i rodziców takich jak Olimpiada Sportowa, Dzień Godności, Jasełka Bożonarodzeniowe, Dzień Babci i Dziecka oraz Dzień Rodziny, który jest jednocześnie dniem spotkania podopiecznych, wolontariuszy i osób wspierających stowarzyszenie itd. W chwili obecnej obejmujemy wsparciem ponad 250 osób: dzieci, młodzież i dorosłych z terenu Powiatu Myślenice i okolic.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!