logo-web9
Miasto

Myślenice: Radni wyznaczyli okręgi wyborcze. Mieszkańcy Chełmu będą głosować... w Osieczanach

 

Radni wyznaczyli nowe okręgi wyborcze. Zrobili to w taki sposób, że miasto straci dwóch reprezentantów w radzie, a mieszkańcy Chełmu będą głosować w Osieczanach. To właśnie sołectwo Chełm stało się kością niezgody podczas dyskusji jaka wybuchła przed głosowaniem

Do tej pory w Radzie Miejskiej Miasta i Gminy Myślenice zasiadało 21 radnych z których 10 pochodziło z miasta a 11 z terenów wiejskich. W środę radni przegłosowali uchwałę na mocy której spośród 21 radnych 8 będzie reprezentować miasto a 13 wieś. Głosować będziemy w 3 okręgach, a mieszkańcy Chełmu chcąc oddać głos będą musieli jechać… do Osieczan.

Chełm kością niezgody

Przed tym głosowaniem między radnymi doszło do gorącej dyskusji. Takiej wymiany zdań podczas sesji Rady Miejskiej dawno nie było! Kością niezgody stało się sołectwo Chełm. Co jest z nim nie tak?

Przypomnijmy, że 30 kwietnia radni PiS zorganizowali konferencję prasową podczas której informowali o tym, że Komisarz Wyborczy w Krakowie wezwał Radę Miejską w Myślenicach do ponownego podjęcia uchwały dotyczącej podziału Miasta i Gminy Myślenice na okręgi wyborcze. Jednym z powodów miało być włączenie właśnie Chełmu do obrębu miasta.

Komisarz Wyborczy na podstawie skargi jaką złożyli do niego mieszkańcy nakazał Radzie Miejskiej ponowne podjęcie uchwały dotyczącej okręgów wyborczych do 18 maja. Radni usiedli do tego w środę 16 maja. I zaczęło się…

Burmistrz Maciej Ostrowski tłumaczył, że Chełm będąc sołectwem od 1977 roku w czasie wyznaczania okręgów wyborczych znajdował się w granicach administracyjnych miasta, a mieszkańcy jako adres zameldowania mają wpisane ul. Chełm. Przekonywał, że poprzednia uchwała nawiązywała do tradycji, a w taki sposób wyznaczano okręgi w mieście i gminie od 40 lat. Dodawał, że skarga zgłoszona do Komisarza Wyborczego spowodowała, że o 2 zmniejszy się liczba mandatów w mieście, a mieszkańcy Chełmu chcąc oddać głos - będą musieli jechać do Osieczan (20 minuta 30 sekunda filmu).

Odmiennego zdania byli radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy zwracali uwagę, że poprzednia uchwała była niezgodna z prawem. - Rada i burmistrz ma postępować zgodnie z prawem a nie tradycją - argumentował Mateusz Suder (PiS). W dyskusji nie zabrakło emocji.

7 za 13 się wstrzymało

Kiedy doszło do głosowania imiennego w sprawie podjęcia uchwały dot. podziału Miasta i Gminy Myślenice na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu za było 7 radnych (Cachel Jerzy, Dąbrowski Jacek, Dąbrowski Kazimierz, Kutrzeba Izabela, Lejda-Kuklewicz Eleonora, Węgrzyn Agnieszka, Wójtowicz Tomasz) nikt nie zagłosował przeciw, natomiast wstrzymało się 13 radnych (Bisztyga Czesław, Błachut Józef, Fita Mirosław, Górka Maciej, Kowal Aleksander, Ostrowski Kamil, Pitala Robert, Podmokły Bogusław, Sikora Piotr, Styczeń Adam, Suder Mateusz, Szczotkowski Wacław, Topa Stanisław). Nieobecny na głosowaniu był Stanisław Szczepan Cichoń.

OKRĘG I MYŚLENICE - 8 radnych
OKRĘG II Sołectwa: BĘCZARKA, BYSINA, GŁOGOCZÓW, JASIENICA, JAWORNIK
OKRĘG III Sołectwa: BORZĘTA, BULINA, CHEŁM, DROGINIA, KRZYSZKOWICE, ŁĘKI, OSIECZANY, POLANKA, PORĘBA, TRZEMEŚNIA, ZASAŃ, ZAWADA

Szczegółowa treść uchwały znajduje się tutaj

----------------------------
24 maja 2018

Sprostowanie

W pierwotnej wersji artykułu jako ilustrację zamieściliśmy infografikę błędnie wskazującą wynik głosowania.

Dodatkowo uściślamy treść tekstu zwracając uwagę na to, że w 2014 roku głosowaliśmy w 21 okręgach, natomiast podział na 4 okręgi wyborcze obowiązywał w roku 2010.

Jednocześnie przepraszamy osoby zainteresowane, które mogliśmy wprowadzić w błąd. 
----------------------------

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!