Okolice

Sułkowice: Za projekt tego przedszkola architekci dostali specjalną nagrodę

Sułkowice: Za projekt tego przedszkola architekci dostali specjalną nagrodę

Architekci Maciej Franta i Łukasz Pióro odebrali wyróżnienie za budynek przedszkola w Sułkowicach podczas gali laureatów 9. edycji Nagrody im. Stanisława Witkiewicza

Gala odbyła się 7 września w Ogrodzie Sztuki w Krakowie. W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia dla przedszkola sąd konkursowy zapisał: Wyróżnienie za formę obiektu, który buduje wizerunek miasta i może być przedmiotem dumy mieszkańców oraz za doskonałe wpisanie obiektu w otoczenie.

W rozmowach kuluarowych uczestnicy gali podkreślali, jak ważne jest, żeby dzieci wychowywały się w niebanalnej przestrzeni, rozwijającej ich kreatywność, rozszerzającej horyzonty i budującej wielość punktów odniesienia.
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza przyznawana jest co dwa lata za najlepsze współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski.

Sądowi konkursowemu przewodniczy Janusz Sepioł – były marszałek województwa, senator VI i VII kadencji, obecnie pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury - z wykształcenia architekt i historyk sztuki, generalny projektant Planu Zagospodarowania Przestrzennego Małopolski.

W skład sądu konkursowego wchodzą architekci oraz historycy i krytycy architektury. Należy do grona liczących się, prestiżowych nagród w dziedzinie architektury, a jej celem jest ochrona krajobrazu Małopolski przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej funkcjonalności nowych obiektów.

Nagradzani są architekci i inwestorzy. Mówiąc o istocie tej nagrody, Krzysztof Markiel – Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego – podkreślał, jak trudną dziedziną sztuki jest architektura. Wymaga ona bowiem nie tylko mądrego, odważnego i kreatywnego architekta, ale również inwestora wrażliwego i otwartego, mającego odwagę...

Sułkowickie przedszkole znalazło się w gronie nagrodzonych obiektów w kategorii budynki użyteczności publicznej:

I miejsce - Hala Cracovii z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych przy krakowskich błoniach,
II miejsce – terminal pasażerski T4 Międzynarodowego Portu Lotniczego w Balicach,
III miejsce - Budynek Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu.

Ponadto przyznano trzy równorzędne wyróżnienia za następujące obiekty:
Przedszkole Samorządowe nr 1 w Sułkowicach, Hala sportowa Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Krakowie, Społeczna Szkoła Podstawowa im. Lady Sue Ryder w Niepołomicach.

Anna Witalis-Zdrzenicka

Powiązane tematy

Komentarze (3)

  • 11 wrz 2018

    To chyba kpina! Brak parkingów, brak stołówki dla dzieci, posiłki dostarczane windami przez kilka poziomów na wózkach! Dzieci jedzą posiłki na stolikach, na których wcześniej i później się bawią. Ani to higieniczne, ani praktyczne. Szatnie oddalone od sal i ogródka dla dzieci, o kilka poziomów, na drugim końcu budynku, przez co chcąc wyjść do ogródka muszą drałować przez całe przedszkole, na górę, ubrać się, po czym znów przez całe przedszkole do wyjścia na plac zabaw. Może to przedszkole jest ładne, ale architekt powinien łączyć piękno z funkcjonalnością, a tego tu zdecydowanie brakuje.

    10 2 Odpowiedz
  • OKOKI 11 wrz 2018

    Tak się bawią za pieniądze podatników.

    3 4 Odpowiedz

Zobacz więcej