Miasto

Wybory Samorządowe 2018: Jak poprawnie oddać głos? [WIDEO]

Wybory Samorządowe 2018: Jak poprawnie oddać głos? [WIDEO]

W niedzielę 21 października wybierać będziemy wójtów, burmistrzów oraz radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Na co zwrócić uwagę, aby nasz głos był ważny?

Przed głosowaniem od komisji wyborczej otrzymamy cztery arkusze na których zagłosujemy kolejno na wójta lub burmistrza, radnych gminnych lub miejskich, radnych powiatowych i wojewódzkich.

 

Wybieramy wójta lub burmistrza

Karta do głosowania w wyborach na wójta lub burmistrza zawiera nazwiska kandydatów na różowym tle. Pod każdym nazwiskiem znajdzie się skrót komitetu wyborczego kandydata, a niekiedy symbol graficzny komitetu.

Głosujemy stawiając znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Głos jest ważny, kiedy w obrębie kratki przetną się dwie linie.

Na dole karty do głosowania znajdzie się instrukcja. Warto ją przeczytać przed oddaniem głosu.

Wybieramy radnego gminnego lub miejskiego

Karta do głosowania w wyborach do Rady Gminy do 20 tys. mieszkańców zawierać będzie nazwiska na szarym tle. Tak będzie we wszystkich gminach powiatu myślenickiego z wyjątkiem Myślenic. Wybierając radnego głosujemy stawiając znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Karta w wyborach do Rady Gminy powyżej 20 tys. mieszkańców ma inny układ. Tak będzie w gminie Myślenice. Znajdź listę kandydatów na którą chcesz zagłosować i postaw znak "X" przy nazwisku wybranego kandydata wyłącznie na tej liście.

UWAGA! Jeśli postawisz znak „X” na więcej niż jednej liście kandydatów Twój głos będzie nieważny.

Wybieramy radnego powiatowego

Karta do głosowania w wyborach do Rady Powiatu zawiera nazwiska na żółtym tle. Znajdź listę kandydatów na którą chcesz zagłosować i postaw znak „X” przy  nazwisku kandydata na którego chcesz oddać głos.

Wybieramy radnego wojewódzkiego

Podobne zasady głosowania obowiązują w wyborach do Sejmiku Województwa. Wybierz listę z nazwiskami na niebieskim tle, a następnie kandydata na którego chcesz oddać głos.

Lokale wyborcze otwarte będą w godz. 7 - 21. 

Powiązane tematy

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa
Miasto 117

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa

Mobilne billboardy, banery, plakaty, ulotki, biuletyny umieszczane w przestrzeni publicznej jedne na drugich. Tak będzie do piątku do godz. 24 – kto ostatni przed ciszą wyborczą powiesi plakat, tego wyborcy zobaczą idąc do urn… na tym polega wojna plakatowa na finiszu kampanii

Komentarze

Zobacz więcej