Miasto

Wybory Samorządowe 2018: Jak poprawnie oddać głos? [WIDEO]

W niedzielę 21 października wybierać będziemy wójtów, burmistrzów oraz radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Na co zwrócić uwagę, aby nasz głos był ważny?

Przed głosowaniem od komisji wyborczej otrzymamy cztery arkusze na których zagłosujemy kolejno na wójta lub burmistrza, radnych gminnych lub miejskich, radnych powiatowych i wojewódzkich.

 

Wybieramy wójta lub burmistrza

Karta do głosowania w wyborach na wójta lub burmistrza zawiera nazwiska kandydatów na różowym tle. Pod każdym nazwiskiem znajdzie się skrót komitetu wyborczego kandydata, a niekiedy symbol graficzny komitetu.

Głosujemy stawiając znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Głos jest ważny, kiedy w obrębie kratki przetną się dwie linie.

Na dole karty do głosowania znajdzie się instrukcja. Warto ją przeczytać przed oddaniem głosu.

Wybieramy radnego gminnego lub miejskiego

Karta do głosowania w wyborach do Rady Gminy do 20 tys. mieszkańców zawierać będzie nazwiska na szarym tle. Tak będzie we wszystkich gminach powiatu myślenickiego z wyjątkiem Myślenic. Wybierając radnego głosujemy stawiając znak "X" w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata.

Karta w wyborach do Rady Gminy powyżej 20 tys. mieszkańców ma inny układ. Tak będzie w gminie Myślenice. Znajdź listę kandydatów na którą chcesz zagłosować i postaw znak "X" przy nazwisku wybranego kandydata wyłącznie na tej liście.

UWAGA! Jeśli postawisz znak „X” na więcej niż jednej liście kandydatów Twój głos będzie nieważny.

Wybieramy radnego powiatowego

Karta do głosowania w wyborach do Rady Powiatu zawiera nazwiska na żółtym tle. Znajdź listę kandydatów na którą chcesz zagłosować i postaw znak „X” przy  nazwisku kandydata na którego chcesz oddać głos.

Wybieramy radnego wojewódzkiego

Podobne zasady głosowania obowiązują w wyborach do Sejmiku Województwa. Wybierz listę z nazwiskami na niebieskim tle, a następnie kandydata na którego chcesz oddać głos.

Lokale wyborcze otwarte będą w godz. 7 - 21. 

Powiązane tematy

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa
Miasto 117

Wybory Samorządowe 2018: Ostatnie godziny kampanii. Trwa wojna plakatowa

Mobilne billboardy, banery, plakaty, ulotki, biuletyny umieszczane w przestrzeni publicznej jedne na drugich. Tak będzie do piątku do godz. 24 – kto ostatni przed ciszą wyborczą powiesi plakat, tego wyborcy zobaczą idąc do urn… na tym polega wojna plakatowa na finiszu kampanii

Komentarze

Zobacz więcej

Raba to rzeka dzieciństwa. Odpoczywają nad nią pokolenia
Społeczeństwo 9

Raba to rzeka dzieciństwa. Odpoczywają nad nią pokolenia

Mieszkańcy Myślenic i okolic od pokoleń odpoczywają nad Rabą. Przez lata dawała im wytchnienie po ciężkiej pracy, ale też była największą i często jedyną atrakcją. Turyści z Krakowa przyjeżdżali tutaj odpocząć od zgiełku miasta. Związane z nią wspomnienia sprowadzają się do jednego stwierdzenia; „Raba to rzeka dzieciństwa”. A czym jest dla Was dzis...

Prowadzili myślenicką komendę od 1990. Doczekali się pamiątkowej tablicy
Myślenice 12

Prowadzili myślenicką komendę od 1990. Doczekali się pamiątkowej tablicy

W ramach obchodów 100. rocznicy powołania Policji Państwowej w powiatowej komendzie w Myślenicach odsłonięto tablicę pamiątkową na której znaleźli się komendanci, kierujący jednostką od 1990 roku Spotkanie rozpoczął Komendant Powiatowy Policji w Myślenicach dziękując staroście oraz swoim poprzednikom za przybycie. Zaznaczył, że inicjatywa zamieszc...

Powiat wspiera bezpieczeństwo seniorów
Powiat myślenicki 0

Powiat wspiera bezpieczeństwo seniorów

W Starostwie Powiatowym w Myślenicach odbyła się myślenicka odsłona IV edycji ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Senior na drodze - pamiętaj o bezpieczeństwie” Spotkanie z seniorami z terenu powiatu myślenickiego obejmowało część wykładową na sali obrad oraz serwis rowerowy usytuowany na parkingu Starostwa. Celem akcji było uświadamia...

Czołówka na Dolnym Przedmieściu
Myślenice 3

Czołówka na Dolnym Przedmieściu

Kierowcy samochodów mimo mocnego uderzenia o własnych siłach opuścili pojazdy Do czołowo-bocznego zderzenia doszło we wtorek 16 lipca o godz. 11 na skrzyżowaniu ul. Partyzantów i ul. Kazimierza Wielkiego. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały 2 osoby, które o własnych siłach opuściły samochody. - Strażacy JRG i OSP Myślenice Dolne Przedmieście...