logo-web9
Miasto

"Muzeum Niepodległości to wotum dziękczynne myśleniczan za wolność i niepodległość"

W sobotę 10 listopada w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości otwarto Muzeum Niepodległości. "To wotum dziękczynne myśleniczan za wolność i niepodległość"

Podczas wczorajszego otwarcia każdy mógł zwiedzić wnętrza budynku, obejrzeć ciągle jeszcze realizowaną ekspozycję oraz powrócić do starych Myślenic za sprawą wystawy zdjęć autorstwa Mieczysława Nowaka pt. „Przenikanie w przeszłość”.

Nowy budynek to cztery kondygnacje, na których poza stałymi i czasowymi ekspozycjami znajduje się sala wykładowa na 150 osób, sala szkoleniowa dla dzieci oraz czytelnia naukowa.

- Będzie to nowoczesna i atrakcyjna wystawa, w której widz funkcjonuje jako świadek historii, doświadczając jej. Zainteresuje zarówno osobę dorosłą jak i dzieci, które nie będą się nudzić nawet przy poważnych i trudnych tematach – zapewnia dyrektor Muzeum Niepodległości Paweł Lemaniak.

Muzeum Niepodległości przejęło zbiory i archiwalia z dotychczasowej siedziby muzeum w Domu Greckim. Swój wkład w tworzenie ekspozycji mieli także myśleniczanie. W ramach projektu „Nasze Muzeum - Nasza Niepodległość” przekazali ponad 3600 pozycji. Całe wnętrze natomiast zaprojektowali i zaaranżowali sami muzealnicy.

Budowa Muzeum Niepodległości jest częścią większego programu rewitalizacyjnego myślenickiej starówki, na który samorząd otrzymał 24,9 mln zł unijnej dotacji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację małych i średnich miast z regionu.

Podpisanie umowy na budowę nowej siedziby myślenickiego Muzeum Niepodległości nastąpiło 11 grudnia 2017 r. Koszt inwestycji to 8 867 000 zł.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Myślenice

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!