Osieczany

Mieszkańcy od lat domagają się przejść dla pieszych. Czy powstaną?

Przez Osieczany biegnie droga powiatowa, na której brakuje przejść dla pieszych.

O te od lat zabiegają mieszkańcy, co doprowadziło do organizacji debaty społecznej w tej sprawie

Sprawa przejść przez drogę powiatową w Osieczanach poruszona została podczas debaty społecznej, zorganizowanej w tamtejszej szkole podstawowej. Wzięli w niej udział mieszkańcy, przedstawiciele myślenickiej policji, strażnicy miejscy oraz dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

Tematem dyskusji było bezpieczeństwo pieszych w Osieczanach. - Temat ten wybrany został z uwagi na docierające do policjantów głosy, że mieszkańcy Osieczan nie czują się bezpiecznie przechodząc przez jezdnię, w związku z czym chcieliby, aby na drodze powiatowej pojawiło się więcej przejść dla pieszych – wyjaśnia prowadzący spotkanie Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Jak się okazuje, droga nie należy do bezpiecznych, często dochodzi na niej do wypadków, a jeden z nich na przestrzeni ostatnich lat okazał się śmiertelny.

Mieszkańcy jako newralgiczne wskazują miejsca w okolicy domków działkowych, szkoły, okolice sklepu spożywczego i przystanków.

W wyniku debaty ustalono, że przejścia są konieczne i będą realizowane o ile pozwolą na to finanse i możliwości techniczne. Kolejne spotkanie w tej sprawie zostanie zorganizowane za pół roku.

Powiązane tematy

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką
Osieczany 29

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką

Każdego dnia drogę powiatową w Osieczanach pokonuje 10 tys. samochodów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby 87% z nich nie przekraczało prędkości, często pędząc ponad 100 km/h  „Bezpieczeństwo pieszych w Osieczanach” to temat debaty, jaka z inicjatywy policji i starostwa powiatowego odbyła się w budynku szkoły podstawowej. To drugie spotkanie dot...

Komentarze

 • 13 lut 2019

  Wypadek śmiertelny nie przyniósł efektów ?
  aż dziwne , bo przecież zawsze musi się stać tragedia , aby dopiero coś się działo w kwestii przejścia dla pieszych , progów zwalniających , odpowiedniego oświetlenia , czy oznakowania .
  Widocznie jedna tragedia to mało i trzeba poczekać na kolejną... tak to już działa .

  20 8 Odpowiedz
 • mirek@ 13 lut 2019

  Debaty debaty na temat przejścia przez ulice sobieskiego odbyła się rok temu nawet obecny wiceburmistrz się tam udzielał jeszcze jako radny i do tej pory nie ma ani wysepki a tym bardziej przejścia o którym mówili przedstawiciele starostwa...nikt tez nie informuje o postępie działań w tym temacie

  w osieczanach będzie to samo... czyli nic się nie zmieni

  13 12 Odpowiedz
 • 13 lut 2019

  Trochę to jest żałosne, że do spraw oczywistych trzeba debatować. Myślenice stać było na muzeum niepodległości czy nową nawierzchnię na rynku - były decyzje a nie debaty a skala finansowania :) - nie stać o podstawowe elementy bezpieczeństwa. Już jest po wyborach a dalej jakby zarzucano nas kiełbasą o debatach, to są rzeczy które się po prostu wykonuje a nie o których debatuje.

  24 10 Odpowiedz
  • 13 lut 2019

   Dokładnie. Debata na temat oczywisty, jakim są przejścia dla pieszych. Jeśli mieszkańcy będą chcieli zrobić przejście, ale oświetlone to pewnie trzeba będzie zwołać jakieś sympozjum kilkudniowe.

   12 10 Odpowiedz
  • 13 lut 2019

   Tu o innym budżecie mowa, bo pasy są w gestii powiatu, a te inwestycje, o których mowa, to gminne. Wiadomo, że wszędzie trzeba się liczyć z kosztami, ale nikt nie oczekuje cudów z dnia na dzień, ale problem pasów jest od lat podnoszony, raz przy szkole, raz przy ogródkach, raz przy Smykolandii i tak dalej..., a tym razem to po prostu połączone siły, wsparte mediami, bo trzeba przyznać, że dzięki nagłośnieniu sprawy odpowiednie władze nieco się nad problemem pochyliły, a nie pierwszym pismem zamiotły pod dywan.

   4 8 Odpowiedz
   • 14 lut 2019

    Ale nie ma przeszkód aby pasy były zrobione z udziałem gminy, wiele inwestycji jest robionych wspólnymi siłami - chcieć to móc.

    12 2 Odpowiedz
 • OKOKI 13 lut 2019

  Niech zrobią referendum. Klepią jak zwykle o rzeczach oczywistych zamiast działać.

  4 7 Odpowiedz
 • 14 lut 2019

  Debata... tam nie.... Tu nie bo technicznie się nie da... Tam za mały strumień ludzi... a przecież te setki ludzi wsiadający i wysiadających z busów przechodzą na co dzień czy są pasy czy ich nie ma. Niech Pan dyrektor ZARZĄDU nie mówi, że pasy są niebezpieczne, ponieważ bardziej niebezpiecznie niż teraz to już być nie może. OBECNIE przejście dla pieszych istnieje na każdym metrze drogi w Osieczanach. Wystarczy tylko rano zobaczyć jak co wjazd czyli ok 10-15 metrów ktoś czeka żeby przejść na drugą stronę drogi. Ludzie przechodzą w miejscach gdzie najmniej można się spodziewać. Tak jak to miało miejsce przy śmiertelnym wypadku. Pomysł z wysepkami super sprawa - przy takim natężeniu ruchu. Pasy powinni zrobić zanim ruszą z remontem mostu na Rabie. W Łękach, Droginii, Trzemeśni są pasy, to i w Osieczanach da się zrobić. Niezgodne z przepisami to powinno być to że są przystanki, szkoła, a nie ma pasów, a nie to że nie ma gdzie zrobić chodnika. Ludzi którzy przez tyle lat nie potrafią dać konkretów w tak prostej i oczywistej sprawie powinno usuwać się ze stanowiska. Mieszkańcy chcą działania, informacji o konkretnych krokach podjętych w sprawie, a nie mydlenia oczu, że kiedyś... że może... że niebezpiecznie, że nic nie obiecuje... Wygląda na to, że trzeba na spotkanie zaprosić ludzi którzy są w stanie coś zrobić, zadecydować, którzy są bardziej kompetentni. Priorytetem powinno być w Starostwie i w Gminie pochylenie się nad problemem przejść dla pieszych w Osieczanach.

  11 6 Odpowiedz
 • 14 lut 2019

  Nie rozumiem w jakim celu te pasy są potrzebne skoro chodnik jest tylko po jednej stronie to co pasy maja ułatwic przejscie gdzie z chodnika do rowu ????nikt mi nie powiw ze osoba która wyjdzie z domu po stronie gdzie niema chodnika pujdzie poboczem po błocie do najbliszych pasów żeby przejsc na drugą stronę nie poprostu przelezie prosto od domu na druga strone i pujdzie chodnikiem a pasy to tylko niepotezebna inwestycja marnowanie pieniedzy i dodatkowe utrudnianie ruchu!!!

  19 14 Odpowiedz
  • 14 lut 2019

   To nie chodzi tylko o wyjście z własnej posesji. Skoro jeździ Pan samochodem i nie dostrzega problemu pieszych, problemu uczniów, studentów, pracujących którzy codziennie dojeżdżają busem i przechodzą na drugą stronę, tylko myśli o tym, że będzie Pan musiał przepuścić pieszych na pasach i dwie minuty wcześniej wyjechać.Piesi to utrudnienia? Jak pasy są dla kogoś utrudnieniem to powinien zrzec się prawa jazdy, bo jak radzi sobie z poważniejszy trudnościami na drodze.?

   11 15 Odpowiedz
   • 17 lut 2019

    Polecam przećwiczyć czytanie ze zrozumieniem.
    Rysiekmanina nigdzie nie wspomniał, że ma ogólny problem z pieszymi i z pasami, ale że po prostu nie widzi sensu robienia pasów, bo piesi i tak z nich korzystać nie będą ze względu na lenistwo i wygodę i uważam, że ma w tym rację. Ludzie nie przechodzą przez pasy w miejscach gdzie po obu stronach jest chodnik i nie ma błota to tym bardziej nie będą robić tego u nas. Może jedynie dzieci będą się do pasów stosować, być może.

    8 2 Odpowiedz
 • 14 lut 2019

  Rysiek naucz się pisać po polsku.

  12 9 Odpowiedz
 • 14 lut 2019

  W tej "debacie" ze strony decydentów brali udział przedstawiciele instytucji, poza dyrektorem zarządu dróg powiatowych, który bez zgody starosty nic nie zrobi, od których w temacie przejść dla pieszych na drodze powiatowej nic nie zależy. Policja co najwyżej może o takie przejścia wnioskować, straż miejska nie ma prawie żadnych uprawnień odnośnie ruchu drogowego. Drogą powiatową zarządza starostwo pod kierownictwem Józefa Tomala, zatem ta instytucja z mocy prawa odpowiada za tę drogę i jej infrastrukturę w tym przejścia dla pieszych i.t.d. Urząd MiG w Myślenicach nie ma żadnych uprawnień i obowiązków wobec tej drogi. A teraz rada dla mieszkańców Osieczan i okolicznych miejscowości, zamiast "bić pianę" na tego typu spotkaniach, należy udać się z delegacją do starosty Józefa Tomala i zarządać natychmiastowego wykonania przejść dla pieszych. Kiedy otwierano po remoncie jeden z oddziałów szpitala w Myślenicach Józef Tomal jako pierwszy przecinał wstęgę, niech teraz wykaże się w temacie przejść dla pieszych.

  14 10 Odpowiedz
 • 14 lut 2019

  Szybciej będzie tam kładkę wybudować , taką za 10 baniek , to i jeszcze wstęga do przecięcia będzie .

  10 9 Odpowiedz
 • 16 lut 2019

  Świat stanął na głowie!!! Czy w celu wykonania tak elementarnych rzeczy poprawiających bezpieczeństwo na drodze jak pasy (przejścia dla pieszych) trzeba robić debaty??? Przepraszam bardzo ale jeśli dyrektor dróg powiatowych ma wątpliwości czy piesi powinni przemieszczać się na drugą stronę jedni po pasach, to powinien zrezygnować ze stanowiska. I my płacąc podatki dajemy pracę takim ludziom? To jest chore.

  9 5 Odpowiedz
 • 19 lut 2019

  Nie zgadzam się z opinią, że ludzie nie korzystaliby z pasów. Przez Osieczany wiedzie droga do Drogini, Łęk, Buliny, Zasani, Kornatki, Trzemeśni, Lipnika, Wiśniowej itd. W godzinach natężonego ruchu bardzo ciężko znaleźć moment, kiedy można względnie bezpiecznie przejść na drugą stronę. W związku z tym pasy nie tylko są standardem zwiększającym bezpieczeństwo ale też przyspieszają przedostanie się na drugą stronę jezdni, bo wtedy prędzej któryś z kierowców może się zatrzymać i przepuścić czekające osoby.

  5 4 Odpowiedz
 • 21 lut 2019

  Najpierw niech mieszkańcy Osieczan nauczą sie korzystać z pasów. Bo ile razy tamtędy jadę to piesi zachowują sie jak dzieci we mgle

  3 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Mieszkańcy blokowali Zakopiankę. Domagają się budowy tunelu
Krzyszkowice 33

Mieszkańcy blokowali Zakopiankę. Domagają się budowy tunelu

Około 200 osób blokowało Zakopiankę w Krzyszkowicach w ramach protestu „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć”. Mieszkańcy domagają się budowy w tym miejscu tunelu artykuł aktualizowany Na pasy wyszli zgodnie z zapowiedzią o godz. 8 rano. Mimo minusowej temperatury na przejściu dla pieszych w Krzyszkowicach zjawiło się około 200 mieszkańców tej...

Marszałek chce zmobilizować gospodarzy. Nie wszystkie gminy realizują ustawę antysmogową
Okolice 18

Marszałek chce zmobilizować gospodarzy. Nie wszystkie gminy realizują ustawę antysmogową

Jak podaje małopolski urząd marszałkowski, wprowadzenie zmian i dbanie o powietrze w kilku gminach, gdy sąsiednie ich nie wprowadzają, nie zmieni wiele. Dlatego rozpoczęły się prace nad nowym programem ochrony powietrza Jak czytamy w komunikacie UMWM, nie wszystkie gminy realizują obowiązki wynikające z uchwały antysmogowej w wystarczającym stopni...

Policja o sobotnim proteście: Jeśli będzie taka potrzeba skierujemy samochody na objazd
Krzyszkowice 6

Policja o sobotnim proteście: Jeśli będzie taka potrzeba skierujemy samochody na objazd

Na najbliższą sobotę, 25 stycznia mieszkańcy Krzyszkowic planują blokadę Zakopianki. Protest ma odbywać się w godzinach od 8 do 11.  Policja na wypadek utrudnień i dużych korków przygotowana jest na wytyczenie objazdu. Będą też na miejscu protestu, aby dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego Ruch samochodów będzie można przeki...

Kilkanaście osób mogło paść ofiarą oszustwa na wnuczka i policjanta
Społeczeństwo 2

Kilkanaście osób mogło paść ofiarą oszustwa na wnuczka i policjanta

Borzęta, Trzemeśnia, Polanka i Myślenice - między innymi z tych miejscowości wpłynęły dzisiaj do policji zgłoszenia o próbie oszustwa na wnuczka i policjanta Jak w mediach społecznościowych informuje myślenicka policja, funkcjonariusze odebrali dzisiaj kilkanaście zgłoszeń. Osoby starsze chciano oszukać metodą na wnuczka oraz policjanta. - Apeluje...

Blokada Zakopianki w Krzyszkowicach. Burmistrz apeluje o złagodzenie protestu. Organizatorzy mają 3 postulaty
Krzyszkowice 166

Blokada Zakopianki w Krzyszkowicach. Burmistrz apeluje o złagodzenie protestu. Organizatorzy mają 3 postulaty

Na najbliższą sobotę 25 stycznia mieszkańcy Krzyszkowic planują blokadę Zakopianki. Kilka dni przed protestem jego organizatorzy spotkali się z przedstawicielami gminy i radą sołecką. Na prośbę o złagodzenie protestu przedstawiają swoje postulaty Mieszkańcom Krzyszkowic od lat obiecywano rozwiązanie problemu związanego z zagrożeniem dla pieszych i...