Wiśniowa

Czy pożydowski dom modlitwy doczeka się remontu?

fot. wikipedia.pl

W ubiegłym roku gmina Wiśniowa musiała zwrócić dotację, którą otrzymała na remont tzw. Bożnicy, ponieważ żadna firma nie odpowiedziała na ogłoszony przetarg.

Grzegorz Kaczmarczyk, radny gminny, pytał już na początku stycznia o to, czy zaplanowany jest w tym roku remont. Co na to wójt?

Radny swoją interpelację złożył na początku stycznia po tym, gdy przeczytał informację na stronie Radia Kraków, że budynek popada w coraz większą ruinę.

Grzegorz Kaczmarczyk, radny gminy Wiśniowa: Wspomniany przeze mnie artykuł wywołał burzliwą dyskusję pośród mieszkańców gminy, jak i osób zainteresowanych tą sprawą, a dotyczącą planowanych lub nie planowanych prac remontowych budynku. W związku z tym zwracam się z pytanie, czy, a jeśli takt to jakie kroki są planowane w kwestii wspomnianego budynku?

W odpowiedzi, którą wystosował Bogumił Pawlak, wójt Wiśniowej czytamy, że w 2018 roku gmina otrzymała dotację z ministerstwa, ale jak pisaliśmy wcześniej, musiała ją zwrócić, ponieważ nikt nie był zainteresowany ogłoszonym przetargiem. Aby odremontować zabytek z początku XX wieku potrzeba ok. 800 tys. zł. 

Podczas II wojny światowej wnętrze synagogi zostało zdewastowane przez hitlerowców, ale sam budynek ocalał. Obecnie stoi opuszczony i grozi zawaleniem. To jedna z ostatnich tego typu drewnianych świątyń w Polsce. 
 
W Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z władzami gminy i znawcami tematu, które miało na celu opracować plan ratowania bożnicy, jednak nie przyniosło rezultatu. 

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Wiśniowej opracowało gotowy wniosek o dofinansowanie o które może starać się z ministerstwa kultury. Wójt jednak nie dał zezwolenia na jego wysłanie.

- Na razie wstrzymałem się z wysłaniem wniosku. Chcę się spotkać z radnymi, nastawić ich do tego pomysłu pozytywnie - wyjaśniał Bogumił Pawlak. 

Powiązane tematy

Komentarze

 • 26 kwi

  800 tyś za wyremontowanie jakieś starej,obitej deskami chałpy !?? A kto tam się będzie modlił,jak w promieniu 50 kilometrów ,ani jednego wierzącego Żyda ? A potem trzeba będzie utrzymywać taką wypasioną swiątyńke z kasiury gminnej ,czy z dotacji unijnych ?

  66 16 Odpowiedz
 • 26 kwi

  są pilniejsze potrzeby niech żydzi przyjeżdżają i niech remontują za swoje

  35 14 Odpowiedz
  • 27 kwi

   To jest zabytek i zasługuje na ochronę Państwa tak samo jak i nasze kościoły, w Parafi NNMP zrobili bruk za kilka baniek przypomnę

   20 34 Odpowiedz
 • 27 kwi

  Jest moda i zainteresowanie w turystyce podróżami szlakiem różnych kultur. Dla gminy byłby to zastrzyk turystyczny.
  Są państwa, w których tego typu atrakcje, jako historyczne, dorabia się obecnie wraz z infrastrukturą, a obiekty są tylko pretekstem.
  Jeżeli Wiśniowa, ma coś znaczyć na turystycznej mapie, takie obiekty to jak dar niebios. Inne gminy wymyślają różne ideologie
  aby zaistnieć na mapie turystycznej.
  Gmina Wiśniowa ma gotowca.

  Ps. jedni jeżdżą szlakiem szlakiem cmentarzy z pierwszej wojny jeszcze inni szlakiem starych kościołów , synagog i drewnianych cerkwi.

  20 51 Odpowiedz
 • 27 kwi

  Tak,wyremontujmy im tą budę w ramach wdzięczności za polin, za to jak nasz szanują i są wdzięczni za pomoc podczas wojny i za 447

  31 12 Odpowiedz
  • 27 kwi

   Nie chodzi o żydów, to nie dla nich budujesz. Dla siebie bo obok powstanie kawiarnia, lodziarnia, drożdżówka, kebab i coś regionalnego - kiszka, kiełbaska, kefir a może i restauracja, a Wiśniowa będzie wymieniana na mapach czyli darmowa reklama.
   Żydzi też na chrześcijanach robią kasiorę.

   15 46 Odpowiedz
   • 27 kwi

    To jest prawdopodobnie swiatynia Chasydzka. Chasydzi traktowani sa przez reszte Zydow ,podobnie jak Jechowi przez Katolikow.Kiedys stanowili ponad 80 % wszystkich Zydow w Polsce.Sa bardzo ortodoksyjni,tak ze zapomnij o kiszce ,kiełbasie i kefirze.Nawet w Lezansku to nie schodzi :). Koszty wyremontowania bardzo duże ,ale ponoc sa dotacje z uni na ten cel. Problemem bedzie z utrzymaniem tego. Przy dzisiejszej uleglosci polskich władz (zupełnie dla mnie niezrozumialej ) wobec Zydow,to koszty spadna na polskiego podatnika .W tym wypadku gmine Wisniowa. Zyski z turystyki? ...trudno powiedzieć.Trzeba wreszcie zaczac myslec ich kategoriami,a nie ciagle jakimis bzdurnymi ideologiami.Jak się nie bedzie oplacac ,to po cholerę to ruszac.

    25 7 Odpowiedz
   • 30 kwi

    Może i tak ale to ma być wyremontowane za kasę naszą Polaków a jak to już będzie piękne i będzie zarabiali na siebie to gwarantuje że znajdzie się jakiś żyd i się o to upomnieć że to jego ! Czy już nie za dużo za nasze pieniądze żydzi u nas dostali min. W Warszawie muzeum żydowskie ani centa żydzi się nie dołożyli a mają swoje .
    Więc jak macie za dużo i uważacie że się im to należy to wyluzcie swoją kasę A nie nasza Polaków !!!

    10 Odpowiedz
 • 27 kwi

  Zgoda, policzyć i jeżeli nie ma zysku- odpuszczamy. Moja intencją był interes, jeżeli takiego nie będzie, szkoda robić cokolwiek.
  Ja myślałem głównie o turystach nieżydowskich. Z żydów kasy oczywiście nie będzie, bo oni kupują tylko u żyda.

  2 40 Odpowiedz
 • 28 kwi

  ktoś już całkiem upadł na głowę żeby jakąś starą budę odnawiać. co diabelska ustawa 447 już weszła w życie a pro-żydowski pis już się podlizuje?!

  22 2 Odpowiedz
 • 28 kwi

  Nie wiem czy się podlizuje, ale dwa razy drożej płaci za śmigłowce z USA. Oddaje suwerenność w ręce USA, a te wymagają od wasala posłuszeństwa i stawiają żądania:
  Gaz, ropa od nas
  Uzbrojenie też
  Kasa dla żydów- macie to zrobić
  a to początek "podległości na życzenie"

  Jak umiem żyć, ja kocham żyć!
  Bo życie to interes!

  Hava Nagila
  Hava Nagila
  Hava Nagila
  Ve nismecha

  4 37 Odpowiedz
 • 28 kwi

  Tamte mordy całe plemiona by nam tu przesiedliły,a te ryje chcą tylko jedno.Ale jakie cwane :-)))

  18 1 Odpowiedz
 • 29 kwi

  Interes z USA to to samo co interes z Izraelem. To Żydzi w USA drukuja dolara prowadzą banki, maja gazety, stacje TV , własna policję i straż pożarna, zarządzają Hollywood, a Trump jest tylko narzędziem w ich rękach. Stad ogłoszenie Jerozolimy stolica Izraela na początku kadencji.

  5 34 Odpowiedz
 • 29 kwi

  Bono zazdrośnik !!!

  6 3 Odpowiedz
 • 30 kwi

  Za 800 tyś. można śmiało wybudować kilka takich stodół. Skąd się biorą te wyceny, zastanawiające.

  10 1 Odpowiedz
 • 30 kwi

  Coś czuje ,co po remoncie zgłoszą się "prawowici właściciele".

  13 Odpowiedz
 • 30 kwi

  Dobrze byłoby aby pieniądze na remont tej bożnicy można by było odliczyć z kwoty około 300 mld dolarów USA , jaką Polska będzie zmuszona spłacić sojusznikom w ramach roszczeń wynikających z aktu 447. 9 maja mija rok od podpisania przez prezydenta Trumpa tej ustawy . Przeciwko niej protestuje wyłącznie Konfederacja . Ruch Narodowy i inni członkowie Konfederacji chcą dbać bardziej o interesy polskie niż interesy sojuszników ,odwrotnie niż władza i opozycja parlamentarna.

  4 Odpowiedz
 • 1 maj

  Jaką wartość, przedstawia ta stodoła?
  Czy są tam jakieś unikatowe zdobienia i malowidła na ścianach, które warto było by zachować dla przyszłych pokoleń.
  Jeżeli, nie. To ma ona wartość tylko sentymentalną dla osób które, się tam modliły.
  A jak wiemy, ich już tam nie ma, wiec jest to tylko zwykła stodoła bez wartości.

  7 Odpowiedz

Zobacz więcej

Bogumił Pawlak - wójt, który nie chciał podwyżki
Wiśniowa 6

Bogumił Pawlak - wójt, który nie chciał podwyżki

Podczas ostatniej sesji rady gminy Wiśniowa, radna Monika Gil-Górka złożyła wniosek o podwyżkę dla wójta. – Robię to, do czego zostałem zatrudniony – odpowiedział wójt Bogumił Pawlak Radna Monika Gil-Górka złożyła wniosek, aby podnieść pensję wójtowi gminy Wiśniowa. Wszyscy radni poparli jej prośbę i na kolejnym spotkaniu komisji będą pracować nad...

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków
Turystyka 1

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków

Mimo, że do Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich jeszcze miesiąc, to prowadzące na Suchą Polanę szlaki zostały odnowione przez PTTK Lubomir W bieżącym roku mija 75 rocznica krwawych wydarzeń i ciężkich walk partyzanckich w rejonie Łysiny. Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego „Lubomir” w Myślenicach po raz 29...

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?
Pcim 102

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?

Proboszcz parafii w Pcimiu podczas niedzielnej homilii miał odnieść się do malunku, jaki powstał na murze oporowym wzdłuż starej Zakopianki. Ksiądz miał sugerować, że nawiązuje do ruchów LGBT – jego twórcy przekonują, że „symbolizuje wieś…” Mural został wykonany na murze oporowym przy tzw. „starej Zakopiance”. Powstał z inicjatywy mieszkańców gmin...