Wiśniowa

Czy pożydowski dom modlitwy doczeka się remontu?

Czy pożydowski dom modlitwy doczeka się remontu?
fot. wikipedia.pl

W ubiegłym roku gmina Wiśniowa musiała zwrócić dotację, którą otrzymała na remont tzw. Bożnicy, ponieważ żadna firma nie odpowiedziała na ogłoszony przetarg.

Grzegorz Kaczmarczyk, radny gminny, pytał już na początku stycznia o to, czy zaplanowany jest w tym roku remont. Co na to wójt?

Radny swoją interpelację złożył na początku stycznia po tym, gdy przeczytał informację na stronie Radia Kraków, że budynek popada w coraz większą ruinę.

Grzegorz Kaczmarczyk, radny gminy Wiśniowa: Wspomniany przeze mnie artykuł wywołał burzliwą dyskusję pośród mieszkańców gminy, jak i osób zainteresowanych tą sprawą, a dotyczącą planowanych lub nie planowanych prac remontowych budynku. W związku z tym zwracam się z pytanie, czy, a jeśli takt to jakie kroki są planowane w kwestii wspomnianego budynku?

W odpowiedzi, którą wystosował Bogumił Pawlak, wójt Wiśniowej czytamy, że w 2018 roku gmina otrzymała dotację z ministerstwa, ale jak pisaliśmy wcześniej, musiała ją zwrócić, ponieważ nikt nie był zainteresowany ogłoszonym przetargiem. Aby odremontować zabytek z początku XX wieku potrzeba ok. 800 tys. zł. 

Podczas II wojny światowej wnętrze synagogi zostało zdewastowane przez hitlerowców, ale sam budynek ocalał. Obecnie stoi opuszczony i grozi zawaleniem. To jedna z ostatnich tego typu drewnianych świątyń w Polsce. 
 
W Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie z władzami gminy i znawcami tematu, które miało na celu opracować plan ratowania bożnicy, jednak nie przyniosło rezultatu. 

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Wiśniowej opracowało gotowy wniosek o dofinansowanie o które może starać się z ministerstwa kultury. Wójt jednak nie dał zezwolenia na jego wysłanie.

- Na razie wstrzymałem się z wysłaniem wniosku. Chcę się spotkać z radnymi, nastawić ich do tego pomysłu pozytywnie - wyjaśniał Bogumił Pawlak. 

Powiązane tematy

Komentarze (18)

 • 26 kwi 2019

  800 tyś za wyremontowanie jakieś starej,obitej deskami chałpy !?? A kto tam się będzie modlił,jak w promieniu 50 kilometrów ,ani jednego wierzącego Żyda ? A potem trzeba będzie utrzymywać taką wypasioną swiątyńke z kasiury gminnej ,czy z dotacji unijnych ?

  66 17 Odpowiedz
 • 26 kwi 2019

  są pilniejsze potrzeby niech żydzi przyjeżdżają i niech remontują za swoje

  35 15 Odpowiedz
 • 27 kwi 2019

  Tak,wyremontujmy im tą budę w ramach wdzięczności za polin, za to jak nasz szanują i są wdzięczni za pomoc podczas wojny i za 447

  31 13 Odpowiedz
 • 27 kwi 2019

  To jest prawdopodobnie swiatynia Chasydzka. Chasydzi traktowani sa przez reszte Zydow ,podobnie jak Jechowi przez Katolikow.Kiedys stanowili ponad 80 % wszystkich Zydow w Polsce.Sa bardzo ortodoksyjni,tak ze zapomnij o kiszce ,kiełbasie i kefirze.Nawet w Lezansku to nie schodzi :). Koszty wyremontowania bardzo duże ,ale ponoc sa dotacje z uni na ten cel. Problemem bedzie z utrzymaniem tego. Przy dzisiejszej uleglosci polskich władz (zupełnie dla mnie niezrozumialej ) wobec Zydow,to koszty spadna na polskiego podatnika .W tym wypadku gmine Wisniowa. Zyski z turystyki? ...trudno powiedzieć.Trzeba wreszcie zaczac myslec ich kategoriami,a nie ciagle jakimis bzdurnymi ideologiami.Jak się nie bedzie oplacac ,to po cholerę to ruszac.

  25 7 Odpowiedz
 • 28 kwi 2019

  ktoś już całkiem upadł na głowę żeby jakąś starą budę odnawiać. co diabelska ustawa 447 już weszła w życie a pro-żydowski pis już się podlizuje?!

  22 3 Odpowiedz

Zobacz więcej