Wiśniowa

Obserwatorium na Lubomirze ma 100 lat

Obserwatorium na Lubomirze ma 100 lat

Od ponad 100 lat odwiedzający Beskid Wyspowy mogą oglądać obiekty na niebie w obserwatorium astronomicznym na górze Lubomir

 

Od ponad 100 lat odwiedzający Beskid Wyspowy mogą oglądać obiekty na niebie w obserwatorium astronomicznym na górze Lubomir. Z okazji tego jubileuszu wicemarszałek Józef Gawron wręczył Nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego - Medal Polonia Minor przedstawicielom placówki.

Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza zbudowano na szczycie góry Lubomir, w części Beskidu Wyspowego. Jako jedno z nielicznych w Polsce jest otwarte dla turystów przechodzących pobliskim szlakiem. To również jedyne obserwatorium w Polsce organizujące pokazy obiektów na niebie, których obserwacje możliwe są tylko na niebie nie zanieczyszczonym jakimkolwiek światłem, czy też wymagającym bardzo stabilnej atmosfery.

Stojące dziś na Lubomirze Obserwatorium Astronomiczne oddano do użytku 15 lat temu, w październiku 2007 roku. Zostało odbudowane niedaleko miejsca, gdzie w 1922 roku z inicjatywy prof. Tadeusza Banachiewicza powstała zamiejscowa stacja astronomiczna Obserwatorium Krakowskiego. W tej właśnie stacji na Lubomirze wkrótce po tym, bo w 1925 roku Lucjan Orkisz dokonał, jako pierwszy Polak w historii, odkrycia komety.

Drugiego odkrycia komety dokonano tam w 1936 roku, a jego autorem był Władysław Lis, mieszkaniec Węglówki pomagający astronomom z Lubomira. Obie komety są uwiecznione w herbie Wiśniowej. Obiekt we wrześniu 1944 roku spalili Niemcy, a odbudowy na początku XXI wieku podjął się Komitet Odbudowy Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze.

W sierpniu 2022 roku małopolscy radni zdecydowali o przyznaniu 70 tys. zł dofinansowania dla gminy Wiśniowa na zakup profesjonalnego teleskopu astronomicznego do obserwacji Słońca dla obserwatorium. Nowy sprzęt ma zwiększyć atrakcyjność tej placówki pod względem dydaktycznym oraz turystycznym, jak również umożliwi prowadzenie prac badawczych.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej