Myślenice

Andrzej Duda: Dziękuję Wam myśleniczanie, że tacy jesteście. Niezłomni i odważni w polskich sprawach

Andrzej Duda: Dziękuję Wam myśleniczanie, że tacy jesteście. Niezłomni i odważni w polskich sprawach
fot. Bartek Ziółkowski

"Zawsze tacy byliście, od pokoleń tacy jesteście i za to ogromnie wam dziękuję. Zawsze niezłomni i odważni w Polskich sprawach. Takie właśnie są Myślenice, taka jest ta ziemia, tacy właśnie Wy jesteście"

– podczas przemówienia na myślenickim Rynku mówił Prezydent Andrzej Duda

Wizyta prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej rozpoczęła się od spotkania z przedstawicielami Urzędu Miasta i Gminy. Kiedy opuścił mury myślenickiego magistratu rozpoczęła się część oficjalna wizyty. Najpierw prezydent wspólnie z byłą premier Beatą Szydło (PiS) złożył wieniec pod Pomnikiem Niepodległości.

Jako pierwszy głos zabrał burmistrz, który przywitał głowę państwa, gości, poczty sztandarowe oraz mieszkańców.

Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice: To nie pierwsza Pana wizyta w tym mieście, ale po raz pierwszy jest Pan u nas w roli prezydenta. Jestem przekonany, że ta pierwsza wizyta prezydencka nie będzie ostatnią.

Cztery lata temu jasno określił Pan podstawowe obowiązki prezydenta Rzeczypospolitej. Zdefiniował Pan dbanie o naród i społeczeństwo. Dobrze, że trzyma się Pan kierunku wyznaczonego przez śp. Profesora Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Panie prezydencie, wszyscy mieszkańcy są dumni, że mamy prezydenta, który jest niezłomny i który jest człowiekiem wiary.

Takie dni jak dzisiaj nie zdarzają się zbyt często. To spotkanie na pewno wpisze się w historię Myślenic. Jesteśmy gotowi, aby iść razem z Panem pod jednym biało-czerwonym sztandarem i zmieniać nasz kraj na lepszy.

Panie prezydencie jest Pan długo i niezwykle oczekiwanym gościem. Chcemy, aby czul się Pan w Myślenicach jak u siebie.

Następnie głos zabrał prezydent Andrzej Duda.

 

"Myśleniczanie niezłomni i odważni w Polskich sprawach"

Jakub Szymczuk/KPRP

W pierwszej części prezydent zwrócił się do premier, posłów, senatorów, wojewody, burmistrza, radnych, dyrektorów, a następnie mieszkańców Myślenic i powiatu myślenickiego oraz „mieszkańców tej ziemi” oraz gości ze wszystkich stron Polski. 

Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: Zawsze przyjmowaliście mnie Państwo jako swojego. Byłem posłem, radnym miasta Krakowa, reprezentowałem Państwa w Parlamencie Europejskim i bardzo Państwu dziękuję, że zaufaliście mi podczas ostatnich wyborów prezydenckich. Miałem w tym mieście bardzo dobry wynik i mam dzisiaj okazję, aby za niego osobiście podziękować.

Jestem Państwu ogromnie wdzięczny. Nigdy nie zapomnę mojego przyjazdu do Myślenic 18 czerwca 2012 roku. Dwa lata po tragedii smoleńskiej, kiedy jako poseł na Sejm miałem okazję towarzyszyć Pani Marcie Kaczyńskiej podczas odsłonięcia pomnika i otwarcia ronda im. Lecha Kaczyńskiego w Myślenicach. Dziękuję za to, że ono powstało. To ogromnie ważne, że Państwo o tym wielkim polskim prezydencie, który zginął w służbie ojczyzny pamiętacie.

Dla mnie ważne było to, w jakich okolicznościach to się działo. Nie sprzyjały temu ani władze miasta, ani województwa. Nie baliście się państwo tego i za to z całego serca dziękuję, że luzie z tej ziemi od pokoleń się nie zmieniają i w ważnych dla Polski sprawach zawsze są.

To przecież stąd poszli chłopcy do legionów. Przecież tutaj strzelcy z Małopolski byli szkoleni, tutaj przygotowywali się do tego, aby stanąć do walki o wolną Polskę. To tutaj działały potężne oddziały partyzanckie. To burmistrz tego miasta zginął w Katyniu, a komendant policji został zamordowany przez NKWD. To tutaj była największa partyzancka bitwa II wojny świtowej 10 września 1944 roku w rejonie Łysiny. To tutaj działali żołnierze niezłomni, w tym major "Ogień", to tutaj jest brama do gór.

Zawsze tacy byliście, od pokoleń tacy jesteście i za to ogromnie wam dziękuję. Zawsze niezłomni i odważni w Polskich sprawach. Takie właśnie są Myślenice, taka jest ta ziemia, tacy właśnie Wy jesteście.

To potem silna Solidarność, która tutaj miała swoją mocną reprezentacje przez jej powstanie, stan wojenny i w końcu walkę, którą zwyciężyliśmy. Pokolenie moich rodziców. Zwyciężyliśmy i Polska jest wolna, niepodległa, suwerenna od ponad 30 lat. To dzięki bohaterstwu, dzięki ludziom którzy się nie bali, a takich ludzi którzy się nie bali zawsze wielu było tutaj. Wtedy w 2012 roku też się nie bali. Nie oglądali się na to, jak ludzie będą na nich patrzyli oddając hołd prezydentowi, który zginął w służbie ojczyzny.

 

W dalszej części prezydent odniósł się do działań i planów zainicjowanych przez Lecha Kaczyńskiego. - Dziś możemy realizować sen i marzenie pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. I staramy się to czynić na każdym kroku – mówił Andrzej Duda. – Staramy się, żeby polska rodzina czuła się bezpieczna – dodał.

Podkreślił, że chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo materialne, jak i to fizyczne. Wymienił przy tym program 500 Plus oraz m.in. program modernizacji polskiej armii i zwiększanie obecności wojsk państw sojuszniczych w Polsce. 

Prezydent odniósł się również do napadu na polskiego ambasadora w Izraelu.

- Rzeczpospolita to przede wszystkim naród, który ma swoją dumę i swoją godność. Nie pozwolimy by ktoś nas obrażał albo poniżał. (...) Władze Izraela muszą tę sprawę wyjaśnić, tak jak i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w tym kraju. Niestety wszystko wskazuje na to, że był to akt antypolski, akt nienawiści przeciwko nam. Nienawiści absolutnie niesprawiedliwej. Chcę to z całą mocą podkreślić, tak jak zwalczam wszelkie przejawy antysemityzmu które uważam za coś ohydnego i niegodnego, tak samo nie zgodzę się absolutnie na żaden akt antypolski - mówił.

 

Czy czujesz dumę z tego, że w Myślenicach znajduje się rondo im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego?

 • TAK TAK 33%
 • NIE NIE 67%
 • Głosów: 487

Druga wizyta Andrzeja Dudy w Myślenicach 

Andrzej Duda odwiedził Myślenice po raz drugi w przeciągu ostatnich 4 lat.

Po raz pierwszy odwiedził nasze miasto w lutym 2015 roku podczas prezydenckiej kampanii wyborczej i przekonywał do siebie mieszkańców, jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości na ten urząd.

Cztery lata temu rozmawiał z myśleniczanami m.in. o zakorkowanej Zakopiance, kondycji polskiej gospodarki, konflikcie górników i rządu oraz sposobach na jego rozwiązanie i roli prezydenta w życiu państwa.

Trzy miesiące później w II turze wyborów prezydenckich pokonał Bronisława Komorowskiego i z wynikiem 51,55% został prezydentem Polski.

W powiecie myślenickim swój głos oddało na niego 72,35% mieszkańców, natomiast jego konkurenta poparło 27,66%. Największym poparciem Andrzej Duda cieszył się w Lubniu (80,16%), którą to miejscowość odwiedził już jako prezydent w lutym 2016 roku , gdzie w ramach ogólnopolskiej akcji wraz z małżonką czytał dzieciom książki. 

Wcześniej odwiedził Myślenice jako poseł i brał udział w odsłonięciu pomnika i otwarciu ronda im. Lecha Kaczyńskiego do którego nawiązał w swoim dzisiejszym wystąpieniu. 

Powiązane tematy

Komentarze (53)

 • 15 maj 2019

  Właściwie to nie wiem, czy to przemówienie gloryfikuje czy obraża mieszkańców. Nie dość, że można je wygłosić w dowolnym mieście to jeszcze podkreślono w nim, że mieszkańcy nie zmieniają się tu od pokoleń. No nie wiem... część z nas żyje jednak w XXI w. i ma otwarty umysł na zmieniającą się rzeczywistość.

  101 40 Odpowiedz
 • 15 maj 2019

  Był tam ktoś oprócz tych cl musieli być?

  102 51 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 15 maj 2019

  trzeba uszanowac wizyte glowy panstwa w naszym miescie bo takie rzeczy rzadko sie zdarzaja, ale co nam ta wizyta drodzy panstwo dala? pochwalil nas prezydent ze jestesmy konserwatywni i mamy patriotyczne postawy od lat, pochwalil nas za rondo lecha kaczynskiego i pojechal... oprocz zdjec na facebooku lokalnych samorzadowcow i celebrytow z prezydentem nic po tej wizycie nie zostanie

  84 21 Odpowiedz
 • 15 maj 2019

  Dlaczego burmistrz wita go tu w imieniu mieszkańców? Ja go tu nie chcę!

  110 91 Odpowiedz
 • OKOKI 15 maj 2019

  Miałem się go zapytać czemu rozdają pieniądze za darmo śmierdzącym leniom i nierobom ,a ludzie którzy pracują muszą strajkować żeby choć stówkę podwyżki wytargać i dlaczego tak wszystko drożeje w zastraszjącym tempie, ale deszcz padał i zostałem w domu.

  78 38 Odpowiedz

Zobacz więcej