Myślenice

Andrzej Duda: Dziękuję Wam myśleniczanie, że tacy jesteście. Niezłomni i odważni w polskich sprawach

Andrzej Duda: Dziękuję Wam myśleniczanie, że tacy jesteście. Niezłomni i odważni w polskich sprawach
fot. Bartek Ziółkowski

"Zawsze tacy byliście, od pokoleń tacy jesteście i za to ogromnie wam dziękuję. Zawsze niezłomni i odważni w Polskich sprawach. Takie właśnie są Myślenice, taka jest ta ziemia, tacy właśnie Wy jesteście"

– podczas przemówienia na myślenickim Rynku mówił Prezydent Andrzej Duda

Wizyta prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej rozpoczęła się od spotkania z przedstawicielami Urzędu Miasta i Gminy. Kiedy opuścił mury myślenickiego magistratu rozpoczęła się część oficjalna wizyty. Najpierw prezydent wspólnie z byłą premier Beatą Szydło (PiS) złożył wieniec pod Pomnikiem Niepodległości.

Jako pierwszy głos zabrał burmistrz, który przywitał głowę państwa, gości, poczty sztandarowe oraz mieszkańców.

Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice: To nie pierwsza Pana wizyta w tym mieście, ale po raz pierwszy jest Pan u nas w roli prezydenta. Jestem przekonany, że ta pierwsza wizyta prezydencka nie będzie ostatnią.

Cztery lata temu jasno określił Pan podstawowe obowiązki prezydenta Rzeczypospolitej. Zdefiniował Pan dbanie o naród i społeczeństwo. Dobrze, że trzyma się Pan kierunku wyznaczonego przez śp. Profesora Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Panie prezydencie, wszyscy mieszkańcy są dumni, że mamy prezydenta, który jest niezłomny i który jest człowiekiem wiary.

Takie dni jak dzisiaj nie zdarzają się zbyt często. To spotkanie na pewno wpisze się w historię Myślenic. Jesteśmy gotowi, aby iść razem z Panem pod jednym biało-czerwonym sztandarem i zmieniać nasz kraj na lepszy.

Panie prezydencie jest Pan długo i niezwykle oczekiwanym gościem. Chcemy, aby czul się Pan w Myślenicach jak u siebie.

Następnie głos zabrał prezydent Andrzej Duda.

 

"Myśleniczanie niezłomni i odważni w Polskich sprawach"

Jakub Szymczuk/KPRP

W pierwszej części prezydent zwrócił się do premier, posłów, senatorów, wojewody, burmistrza, radnych, dyrektorów, a następnie mieszkańców Myślenic i powiatu myślenickiego oraz „mieszkańców tej ziemi” oraz gości ze wszystkich stron Polski. 

Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: Zawsze przyjmowaliście mnie Państwo jako swojego. Byłem posłem, radnym miasta Krakowa, reprezentowałem Państwa w Parlamencie Europejskim i bardzo Państwu dziękuję, że zaufaliście mi podczas ostatnich wyborów prezydenckich. Miałem w tym mieście bardzo dobry wynik i mam dzisiaj okazję, aby za niego osobiście podziękować.

Jestem Państwu ogromnie wdzięczny. Nigdy nie zapomnę mojego przyjazdu do Myślenic 18 czerwca 2012 roku. Dwa lata po tragedii smoleńskiej, kiedy jako poseł na Sejm miałem okazję towarzyszyć Pani Marcie Kaczyńskiej podczas odsłonięcia pomnika i otwarcia ronda im. Lecha Kaczyńskiego w Myślenicach. Dziękuję za to, że ono powstało. To ogromnie ważne, że Państwo o tym wielkim polskim prezydencie, który zginął w służbie ojczyzny pamiętacie.

Dla mnie ważne było to, w jakich okolicznościach to się działo. Nie sprzyjały temu ani władze miasta, ani województwa. Nie baliście się państwo tego i za to z całego serca dziękuję, że luzie z tej ziemi od pokoleń się nie zmieniają i w ważnych dla Polski sprawach zawsze są.

To przecież stąd poszli chłopcy do legionów. Przecież tutaj strzelcy z Małopolski byli szkoleni, tutaj przygotowywali się do tego, aby stanąć do walki o wolną Polskę. To tutaj działały potężne oddziały partyzanckie. To burmistrz tego miasta zginął w Katyniu, a komendant policji został zamordowany przez NKWD. To tutaj była największa partyzancka bitwa II wojny świtowej 10 września 1944 roku w rejonie Łysiny. To tutaj działali żołnierze niezłomni, w tym major "Ogień", to tutaj jest brama do gór.

Zawsze tacy byliście, od pokoleń tacy jesteście i za to ogromnie wam dziękuję. Zawsze niezłomni i odważni w Polskich sprawach. Takie właśnie są Myślenice, taka jest ta ziemia, tacy właśnie Wy jesteście.

To potem silna Solidarność, która tutaj miała swoją mocną reprezentacje przez jej powstanie, stan wojenny i w końcu walkę, którą zwyciężyliśmy. Pokolenie moich rodziców. Zwyciężyliśmy i Polska jest wolna, niepodległa, suwerenna od ponad 30 lat. To dzięki bohaterstwu, dzięki ludziom którzy się nie bali, a takich ludzi którzy się nie bali zawsze wielu było tutaj. Wtedy w 2012 roku też się nie bali. Nie oglądali się na to, jak ludzie będą na nich patrzyli oddając hołd prezydentowi, który zginął w służbie ojczyzny.

 

W dalszej części prezydent odniósł się do działań i planów zainicjowanych przez Lecha Kaczyńskiego. - Dziś możemy realizować sen i marzenie pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. I staramy się to czynić na każdym kroku – mówił Andrzej Duda. – Staramy się, żeby polska rodzina czuła się bezpieczna – dodał.

Podkreślił, że chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo materialne, jak i to fizyczne. Wymienił przy tym program 500 Plus oraz m.in. program modernizacji polskiej armii i zwiększanie obecności wojsk państw sojuszniczych w Polsce. 

Prezydent odniósł się również do napadu na polskiego ambasadora w Izraelu.

- Rzeczpospolita to przede wszystkim naród, który ma swoją dumę i swoją godność. Nie pozwolimy by ktoś nas obrażał albo poniżał. (...) Władze Izraela muszą tę sprawę wyjaśnić, tak jak i służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w tym kraju. Niestety wszystko wskazuje na to, że był to akt antypolski, akt nienawiści przeciwko nam. Nienawiści absolutnie niesprawiedliwej. Chcę to z całą mocą podkreślić, tak jak zwalczam wszelkie przejawy antysemityzmu które uważam za coś ohydnego i niegodnego, tak samo nie zgodzę się absolutnie na żaden akt antypolski - mówił.

 

Czy czujesz dumę z tego, że w Myślenicach znajduje się rondo im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego?

 • TAK TAK 33%
 • NIE NIE 67%
 • Głosów: 487

Druga wizyta Andrzeja Dudy w Myślenicach 

Andrzej Duda odwiedził Myślenice po raz drugi w przeciągu ostatnich 4 lat.

Po raz pierwszy odwiedził nasze miasto w lutym 2015 roku podczas prezydenckiej kampanii wyborczej i przekonywał do siebie mieszkańców, jako kandydat Prawa i Sprawiedliwości na ten urząd.

Cztery lata temu rozmawiał z myśleniczanami m.in. o zakorkowanej Zakopiance, kondycji polskiej gospodarki, konflikcie górników i rządu oraz sposobach na jego rozwiązanie i roli prezydenta w życiu państwa.

Trzy miesiące później w II turze wyborów prezydenckich pokonał Bronisława Komorowskiego i z wynikiem 51,55% został prezydentem Polski.

W powiecie myślenickim swój głos oddało na niego 72,35% mieszkańców, natomiast jego konkurenta poparło 27,66%. Największym poparciem Andrzej Duda cieszył się w Lubniu (80,16%), którą to miejscowość odwiedził już jako prezydent w lutym 2016 roku , gdzie w ramach ogólnopolskiej akcji wraz z małżonką czytał dzieciom książki. 

Wcześniej odwiedził Myślenice jako poseł i brał udział w odsłonięciu pomnika i otwarciu ronda im. Lecha Kaczyńskiego do którego nawiązał w swoim dzisiejszym wystąpieniu. 

Powiązane tematy

Komentarze

 • 15 maj 2019

  Był tam ktoś oprócz tych cl musieli być?

  102 51 Odpowiedz
  • 15 maj 2019

   Muszę Cię zmartwić. Ale więcej było tych co chcieli, niż tych co musieli.

   39 54 Odpowiedz
   • 16 maj 2019

    Sorry ale patrzyłem na 5 różnych portalach i zdjęć tłumów brak wg zdjęć zwykłych ludzi brakb tylko poczty sztandarowe ito

    26 7 Odpowiedz
 • 15 maj 2019

  W takim deszczu ?
  A można było sobie z prezydentem zrobić zdjęcie, czy dopiero przed wyborami będzie się ze wszystkimi fotografował ?

  36 29 Odpowiedz
 • 15 maj 2019

  Dlaczego burmistrz wita go tu w imieniu mieszkańców? Ja go tu nie chcę!

  110 91 Odpowiedz
 • 15 maj 2019

  Właściwie to nie wiem, czy to przemówienie gloryfikuje czy obraża mieszkańców. Nie dość, że można je wygłosić w dowolnym mieście to jeszcze podkreślono w nim, że mieszkańcy nie zmieniają się tu od pokoleń. No nie wiem... część z nas żyje jednak w XXI w. i ma otwarty umysł na zmieniającą się rzeczywistość.

  101 40 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 maj 2019

  A tam, gatka szmatka. Nie dla mieszkańców, tylko dla własnych tyłków przed wyborami różni politycy po kraju jeżdżą, a problemy jak były, tak są. Gadanie ponoć nic nie kosztuje. Tak Szlachetka przed wyborami obiecywał różne obniżki, zaś po wyborach są.. ale podwyżki. Obserwować, wyciągać krytyczne wnioski i nie wybierać tych co już skłamali.

  A teraz ustosunkuję się tylko do fragmentu przemówienia Dudy: "Dla mnie ważne było to, w jakich okolicznościach to się działo. Nie sprzyjały temu ani władze miasta, ani województwa. Nie baliście się państwo tego i za to z całego serca dziękuję, że luzie z tej ziemi od pokoleń się nie zmieniają i w ważnych dla Polski sprawach zawsze są" - sorrki ale wtf? Bo jakoś sobie nie przypominam by w 2012 r obowiązywała jakaś cenzura, nawet ówczesny burmistrz poparł projekt ronda mimo sprzeciwu grupy mieszkańców (sprawa z rondem im Koziołka Matołka). Sorrki ale to jest budowanie narracji wyborczej pod PiS, która wypacza i zaśmieca rzeczywistość. Swoją drogą przykre... Potrzebujemy prawdy.

  Kilkadziesiąt do stu osób może było na rynku, w sumie chyba adekwatnie do celu wizyty. Nic szczególnego.

  78 41 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 15 maj 2019

  trzeba uszanowac wizyte glowy panstwa w naszym miescie bo takie rzeczy rzadko sie zdarzaja, ale co nam ta wizyta drodzy panstwo dala? pochwalil nas prezydent ze jestesmy konserwatywni i mamy patriotyczne postawy od lat, pochwalil nas za rondo lecha kaczynskiego i pojechal... oprocz zdjec na facebooku lokalnych samorzadowcow i celebrytow z prezydentem nic po tej wizycie nie zostanie

  84 21 Odpowiedz
 • 15 maj 2019

  Burmistrz Szlachetka zaprasza Prezydenta .Natomiast były burmistrz zaprosił do Myślenic tylko deweloperów żeby zatłoczyć nasze miasto.

  84 78 Odpowiedz
 • 15 maj 2019

  Towarzyszu enkawudzisto Vivaldi, premia była? zdjęcie z Maliniakiem jest? no toś pewnie zadowolony

  59 28 Odpowiedz
 • 15 maj 2019

  Szanowny Panie nie Przyjeżdżaj tu więcej , wstydu oszczędź i pieniędzy podatników

  64 67 Odpowiedz
 • 15 maj 2019

  Lepiej sobie wizytuj Toruń i swego mentora

  63 54 Odpowiedz
 • 13oddział 15 maj 2019

  Mi to przypomina przemówienie Trumpa- pochwalił waleczność, bohaterskie czyny sprzed lat i ..... w sumie tyle. Taka gadka dla gadki. Co wynikło z tego przyjazdu ? przekonani są i tak przekonani , przeciwnicy przeciwnie. Jedyny plus że samochód BORowcy nie rozwalili albo meczu nie przerwali jak helikopter lądował.

  65 19 Odpowiedz
 • 15 maj 2019

  Mina bezcenna.

  40 10 Odpowiedz
  • 15 maj 2019

   Deklarowałeś, że zrezygnujesz z solidarności. I na czym się skończyło?

   4 31 Odpowiedz
 • 15 maj 2019

  Znowu pieski ujadacie.

  22 55 Odpowiedz
 • 15 maj 2019

  Było nie było to Prezydent Polski. Jakiś szacunek z tej racji się należy . Ostatni jaki nas odwiedził to chyba Kwaśniewski z małżonką, co robili zakupy na końskim rynku pod zakazem ;)

  44 27 Odpowiedz
  • 15 maj 2019

   Kwaśniewski zahaczył o Myślenice w ramach kampanii prezydenckiej. Obecny to nie wiadomo po, co przyjechał. Prezydent w Polsce to przede wszystkim reprezentant naszego narodu na arenie międzynarodowej. Kieruje polityką zagraniczną i zawiera traktaty międzynarodowe, dlatego powinien jeździć z wizytami do obcych i przekonywać ich jacy jesteśmy zajefajni. Jego główną rolą jest budowanie dobrego pijaru Polski i budowanie sojuszy międzynarodowych. Jeśli głowa państwa jeździ po wsiach i miasteczkach w celu zabiegania o elektorat, promocji własnej partii i umacniania pozycji pisowskiego burmistrza to chyba jest już bardzo źle a szacunek i powaga tego urzędu sięgnęła bruku.

   46 20 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    15 maj 2019

    Trafna uwaga. Prezydent na urzędzie w Mcach, bez oficjalnego powodu (nieoficjalny to wiadomo o co cho)
    Można by przenieść jakieś forum do Mce np. ekonomiczne z Krynicy, będziemy gościć prezydenta w adekwatnej roli.

    bono napisał/a:

    Myślenice było we Wiadomościach. Tzn. prezydent, a budynek UMiG z zegarem -w tle.

    No właśnie :)

    19 8 Odpowiedz
 • OKOKI 15 maj 2019

  Miałem się go zapytać czemu rozdają pieniądze za darmo śmierdzącym leniom i nierobom ,a ludzie którzy pracują muszą strajkować żeby choć stówkę podwyżki wytargać i dlaczego tak wszystko drożeje w zastraszjącym tempie, ale deszcz padał i zostałem w domu.

  78 38 Odpowiedz
 • 15 maj 2019

  Myślenice było we Wiadomościach. Tzn. prezydent, a budynek UMiG z zegarem -w tle.

  21 11 Odpowiedz
 • Arthur Renegat 15 maj 2019

  Zupełnie nie rozumiem celu tej wizyty. Zgodzę się z czyjąś wcześniejszą wypowiedzią. Wyrzucone pieniądze w błoto podatników

  48 18 Odpowiedz
 • 15 maj 2019

  Oceniając przedsiębrane środki ostrożności czułam się, jakby do Myślenic miał zawitać Kim Dzong Un. Brakowało mi jedynie opancerzonego pociągu. Zadam retoryczne pytanie ? Ile to kosztowało i kto za to płaci ? Zwykła, nachalna kampania wyborcza.Mam wrażenie, że honor miasta i gminy uratowali policjanci i strażacy. Chłopy, na Was zawsze można liczyć. Pomijam to, że Wam kazano. Tak poza tym z frekwencją było cieniutko, oj cieniutko. Jak na ambonalną agitację, tym bardziej cienko.

  48 18 Odpowiedz
 • 15 maj 2019

  Od dziwnej strony burmistrz zaczyna swoją kadencję. Ludzie drogi do domów nie mają, może najpierw tym się zająć?

  39 14 Odpowiedz
  • 15 maj 2019

   To się nazywa PR.
   Siedzenie i pokazywanie się.

   argi030 napisał/a:

   Zupełnie nie rozumiem celu tej wizyty. Zgodzę się z czyjąś wcześniejszą wypowiedzią. Wyrzucone pieniądze w błoto podatników

   Jest kasa w gminie po podwyżce ścieków o 1 zł.

   28 10 Odpowiedz
   • 16 maj 2019

    Jaka podwyżka ścieków, skąd masz takie informacje. Z tego co wiem to ostatnia podwyżka opłat za ścieki miała miejsce w 2016 roku.

    9 15 Odpowiedz
  • 16 maj 2019

   Kto Ci sprzedał działkę bez dojazdu do domu? :o

   13 14 Odpowiedz
   • 16 maj 2019

    To Cię nie powinno interesować. Jeżeli masz trochę rozumu, to się domyśl co miałem na myśli. Zapraszam do najbliższych wsi graniczących z Myślenicami...

    12 7 Odpowiedz
 • 15 maj 2019

  Każdemu Prezydentowi Polski należy się szacunek obojętne z jakiej byłby opcji politycznej, ale komentujący wolą wszystko i wszystkich krytykować, można i tak.

  35 21 Odpowiedz
  • 15 maj 2019

   tu masz powód krytyki
   https://wpolityce.pl/polityka/284146-sklocanie-spoleczenstwa-jest-forma-walki-z-polakami-ktos-nas-z-premedytacja-oslabia-i-czas-znalezc-na-to-antidotum

   OKOKI napisał/a:

   Miałem się go zapytać czemu rozdają pieniądze za darmo śmierdzącym leniom i nierobom ,a ludzie którzy pracują muszą strajkować żeby choć stówkę podwyżki wytargać i dlaczego tak wszystko drożeje w zastraszjącym tempie, ale deszcz padał i zostałem w domu.

   Nooo i takich mamy mieszkańców, miałem, chciałem, prawie zrobiłem......ale co zrobisz jak nic nie zrobisz, no i ten deszcz.....w sumie dobrze, że padał, bo jeszcze być musiał coś zrobić, wstać cy cóś :-))) tylko mi się to słabo wczytuje w tą niby pracę po strajku :-) nie pomyliłeś się ? Może miałeś popracować, chciałbyś popracować ale .....ten deszcz :-)

   13 23 Odpowiedz
  • 16 maj 2019

   Szacunek dla urzędu nie wyklucza krytyki go sprawującego.

   30 8 Odpowiedz
   • 16 maj 2019

    Szkoda, że odwrotnie to nie działa szczególnie w twoim wydaniu kiedy to krytyka strajku nauczycieli czyli także twojego zawodu spotykała się z odrazą a równolegle dopominałeś się szacunku :-) czy to nie hipokryzja w twoich ustach?

    12 17 Odpowiedz
 • 15 maj 2019

  Podobno obelisk na Rondzie Koziołka Matołka jest samowolą budowlaną. Jest dobry klimat, aby to zalegalizować.

  15 13 Odpowiedz
 • 16 maj 2019
  Seneka napisał/a:

  Seneka napisał/a:
  Mnie też ten strajk zmusił do decyzji, którą odwlekałem. Wypisuję sié z Solidarności. Spisienie związku przeczy zasadom. które nam przyświecały przy jej zakładaniu.

  Czy możesz mi powiedzieć jak skończyło się twoje wypisanie z Solidarności? O ile kiedykolwiek miałeś jej legitymacje bo tu się wybielałeś nie raz i nie dwa?

  7 18 Odpowiedz
 • 16 maj 2019

  Bardzo nieładnie że nie został zaproszony Pan Starosta . Przykre ale taka specyficzna małomiasteczkowa mentalność .

  39 15 Odpowiedz
 • 16 maj 2019

  serdeczne wyrazy współczucia dla Pana Józefa oraz dla wszystkich innych Wielkich Nieobecnych bo Niezaproszonych. Ciekawe, kto zapraszał Wojewodę, czy to był burmistrz może? Czy ktoś to wie?

  21 16 Odpowiedz
 • Włodek 16 maj 2019

  Byłem i cieszy mnie to, że tak ostro pojechał po Izraelu.
  Konfederacja musi być zdruzgotana.

  17 33 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  16 maj 2019

  zdjecie

  39 10 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  16 maj 2019

  panie Tomal jest pan bezczelny

  12 42 Odpowiedz
 • 17 maj 2019

  Szacunku dla urzędu się wymaga. Jak szanować ludzi, którzy urzędy sprawując, z tych urzędów kpiny robią. Prezydent nie powinien angażować urzędu w kampanii wyborczej po jednej ze stron ( Szydło ). Zlekceważył urząd i mieszkańców, bo nie przyjechał jako prezydent, lecz petent, żebrzący o głosy na Szydło. Oczywiście z obłudą i pozoranctwem godnym prawicowych wartości, do wierności im nawołując. Wicepremier Szydło podobnie plami urząd premiera i obecnie wicepremiera. Ale pięknego !Amy prezydenta i ta Beata taka nasza. Daleko mi do takich wartości.

  34 10 Odpowiedz
 • 18 maj 2019

  Jak takie wizyty przyspieszą budowę kolejki miejskiej do Krakowa (to rodzaj naziemnego metra),
  to Dudę w Myślenicach razem z Szydłową, i może jeszcze do nich dołączyć Terlecki, możemy gościć co tydzień.
  Jak mówi stary żyd " bo życie to interes"

  2 5 Odpowiedz
 • 18 maj 2019

  A na którym zdjęciu jest Vivaldi zwany Spyra?

  6 1 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   18 maj 2019

   Wtedy pisał na forum - był dyżur

   6 1 Odpowiedz
 • 18 maj 2019

  Maliniak trzeba było ściągnąć czapeczkę i podpisać ustawę o sądownictwie. Teraz już nie masz usprawiedliwienia!
  Nie jesteś prezydentem wszystkich Polaków!

  6 3 Odpowiedz
 • 21 maj 2019

  bardzo mi przykro, i to mówię bez złości bez zawiści... zwyczajnie - bardzo mi przykro, że moje rodzinne miasto z otwartymi ramionami wita "przedstawicieli" państwa, którzy łamią praworządność w Polsce i uprawiają politykę demagogii, oczerniania i nawoływania do "linczu" wszystkich tych "gorszego sortu",wiec zwyczajnie ludzi innego zdania. Mam nadzieję, że za ten komentarz mi się nie oberwie (tak przysłowiowo). Smutno mi i wstyd ;(

  4 2 Odpowiedz
 • 1 cze 2019

  Malinie, nie przejmuj się.Nie jesteś sam.Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Zobacz więcej