Myślenice

W tym roku obchodzimy 50-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. Jak wyglądał ten dzień?

Myślenice, 24 sierpnia 1969 roku. Koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej dokonał Ks. kardynał Karol Wojtyła, fot. Karol Harędziński.

Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. Mimo, że główne uroczystości przewidziano na drugą część sierpnia, już dzisiaj przypominamy o tym wydarzeniu.

Koronacji tzw. Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej 24 sierpnia 1969 roku dokonał Ks. kardynał Karol Wojtyła.

Hasło Roku Jubileuszowego to słowa „Chwyćmy się śladów Maryi” zaczerpnięte z tablicy wmurowanej w zewnętrzną ścianę kaplicy Sanktuarium. Napis okala ryt przedstawiający „stopkę” Matki Bożej.

Rok jubileuszowy otworzyła msza koncelebrowana pod przewodnictwem abp M. Jędraszewskiego. Metropolita zawierzył Matce Najświętszej parafię oraz poświęcił 7 kopii Jej Cudownego Wizerunku. W dniu odpustu, 8 września, kopie Obrazu wyruszyły w peregrynację po domach parafian i czcicieli Maryi spoza parafii;

W tym roku Parafia Narodzenia NMP w Myślenicach obchodzić będzie 50-lecie tego wydarzenia. Z tej okazji w parafii od ubiegłego roku trwa peregrynacja obrazu, w ramach której kopie wizerunku Matki Boskiej Myślenickiej krążą od domu do domu, a wierni mają okazję gościć ją w swoich progach.

Chociaż do głównych wydarzeń związanych z jubileuszem pozostaje jeszcze trochę czasu, to już rok 2018 obfitował w wiele wydarzeń z nim związanych. W ramach jego obchodów odbył się m.in. odpust, majówka młodych, czy seminarium mariologiczne.

Podczas wizyty w Myślenicach do udziału w tegorocznym jubileuszu wszystkich mieszkańców regionu zapraszał ks. abp. Marek Jędraszewski, który odwiedził Sanktuarium Narodzenia NMP w Myślenicach i udzielił papieskiego błogosławieństwa zgromadzonym wiernym. Skorzystał w ten sposób z przywileju, który został nadany sanktuarium dekretem papieskim z okazji Roku Jubileuszowego 50-lecia Koronacji Obrazu Pani Myślenickiej.

Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski Abp Marek Jędraszewski: Zapraszam was, abyście modląc się do Pani Myślenickiej z całą ufnością i zaufaniem mogli otrzymać od Boga za jej przyczyną wszystko to, co służy waszemu duchowemu dobru, co sprawia, że w waszych sercach i waszych rodzinach będzie budziło i budowało pokój, co będzie także fundamentem nadziei tych bliskich, mniej i bardziej ważnych, ale przede wszystkim tej najważniejszej, że doprowadzi Was Ona ostatecznie do swojego syna, do jego królestwa, prawdy sprawiedliwości i pokoju.

Ta błękitna kaplica i umieszczony w głównym ołtarzu wizerunek Pani Myślenickiej, to największy skarb miasta i naszej ziemi. Ilekroć się wejdzie do tego kościoła widać wiernych, którzy klęczą u kraty kaplicy. I patrzą w dobre oczy Matki Bożej Myślenickiej. Nieraz kroplami znaczą wiekową posadzkę. Wiem co mówię, bo sam nieraz klęczałem bezsilny. Nieraz ze łzami.

 

Myślenicka Pani u papieża Franciszka

Co więcej, w tym roku kopia obrazu Matki Boskiej Myślenickiej trafiła do Papieża Franciszka. Podczas wizyty w Watykanie przekazał mu ją Arcybiskup Marek Jędraszewski. To właśnie podczas niej przekazał Ojcu Świętemu kopię obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. 

W Sanktuarium pw. Narodzenia NMP w ramach roku jubileuszowego pod hasłem „Chwyćmy się śladów Maryi”, parafianie współtworzą i uczestniczą w wielu wydarzeniach. Jednym z nich jest zbiórka pamiątek związanych z tym wydarzeniem. Niedawno parafia zaprezentowała fotografie przedstawiające moment koronacji, które prezentujemy dzięki uprzejmości Józefa Stanisława Błachuta.

 

Józef Stanisław Błachut, członek parafialnego komitetu organizacyjnego uroczystości 50-cio lecia koronacji: Autorem fotografii jest Karol Harędziński, brat byłego Kustosza Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu. Z tego co jest mi wiadome, w roku 1969 powstały jedynie dwa identyczne albumy jako pamiątki z koronacji. Jeden z nich był w moim posiadaniu przez około 25 lat. Dzisiaj z należytym szacunkiem, jako ważny dokument - jest on przechowywany w archiwum parafii N.N.M.P w Myślenicach. Reprodukcje tych zdjęć wykonałem w roku 2005.

 

Karol Wojtyła jako kardynał ukonorował obraz w 1969 roku

Koronacji wizerunku Matki Bożej w Myślenicach 4 sierpnia 1969 roku dokonał ks. kardynał Karol Wojtyła, fot. Karol Harędziński.

Koronacji wizerunku Matki Bożej w Myślenicach 24 sierpnia 1969 roku dokonał ks. kardynał Karol Wojtyła, a mszę koronacyjną odprawił arcybiskup Antoni Baraniak z Poznania wraz z Ks. Józefem Kochanem przybyłym na tę uroczystość z USA. 

Józef Błachut uczestniczył w tym wydarzeniu jako czternastoletni ministrant. - Widziałem to z bliska, z odległości kilku metrów gdyż byłem tuż przy ołtarzu na podium i tuż miejsca koronacji obrazu - wspomina. 

Korony skradziono 14 lat później

Rekoronacja myślenickiego obrazu przez kardynała Franciszka Macharskiego. Myślenice, rok 1983, fot. Józef Stanisław Błachut

Józef Stanisław Błachut przywołuje zdarzenie do którego doszło w 1983 roku. A mianowicie nieznani sprawcy skradli z XVI wiecznego wizerunku Matki Bożej Myślenickiej dwie korony (Jezusa i Maryi) nałożone przez kardynała Karola Wojtyłę w roku 1969.

"Myśleniczanie bardzo przeżyli to zdarzenie. Jeszcze w tym samym roku, podczas mszy na krakowskich błoniach, zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II nowe korony dla Matki Bożej Myślenickiej. W dniu 9 września 1983 roku kardynał Franciszek Macharski rekoronował w naszym sanktuarium jej wizerunek" - pisze w swoich wspomnieniach.

Powiązane tematy

Zmiany w parafiach. Którzy księża odejdą i kto przyjdzie na ich miejsce?
Kościół 6

Zmiany w parafiach. Którzy księża odejdą i kto przyjdzie na ich miejsce?

Archidiecezja Krakowska opublikowała listę księży, którzy odchodzą ze swoich stanowisk. Kto ich zastąpi i które parafie czekają zmiany? Na terenie powiatu myślenickiego żadne zmiany nie dotyczą księży proboszczy, jednak ruchy kadrowe widać wśród księży wikariuszy. W Myślenicach ks. Jarosław Łabęda został zwolniony z obowiązków wikariusza parafii...

Grażyna Ambroży: Jestem osobą wierzącą, ale uważam, że nie należy łączyć spraw państwowych z wiarą
Wywiad 85

Grażyna Ambroży: Jestem osobą wierzącą, ale uważam, że nie należy łączyć spraw państwowych z wiarą

Jestem osobą wierzącą, lecz uważam, że nie należy łączyć spraw władzy (państwowych i administracyjnych) z wiarą (duchowością i religią). Jako katolicy powinniśmy się opierać na Biblii, a jako obywatele musimy stosować się do konstytucji, gdzie wyraźnie zapisany jest rozdział Państwa od Kościoła - w rozmowie z nami mówi radna Grażyna Ambroży (KWW B...

Dalsze losy Myślenic zawierzone Matce Boskiej. Msza na Rynku przyciągnęła tłumy
Kościół 48

Dalsze losy Myślenic zawierzone Matce Boskiej. Msza na Rynku przyciągnęła tłumy

Dzisiaj na myślenickim Rynku odbywają się uroczystości będące zwieńczeniem tygodnia obchodów Jubileuszu 50-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Punktem kulminacyjnym uroczystości było przyjęcie aktu zawierzenia losów Miasta i Gminy Myślenice Matce Boskiej Myślenickiej.   Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myśleni...

Komentarze

 • 30 maj

  Jaka jest prawda ?
  Ostatnio z ust burmistrza słyszałem o 40-leciu koronacji obrazu, a w artykule czytam o 50-leciu.
  Kto nie zna podstawowych faktów historycznych związanych z Myślenicmi- burmistrz czy miasto-info ?

  17 14 Odpowiedz
 • 30 maj

  W artykule raz pisze 24.sierpnia a za chwilę że 4.sierpnia,,,, to w końcu kiedy ta rocznica?

  3 7 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 30 maj

   4 sierpnia 1969 koronacji obrazu Cudownej Pani dokonał ks. kardynał Karol Wojtyła, a obchody beda 24 sierpnia 2019. Mam nadzieję, że uda się zaprosić Papieża Franciszka na tą uroczystość, w końcu jego poprzednik poświęcił obraz. Byłoby cudownie

   7 6 Odpowiedz
   • 30 maj

    Bzdury piszesz mysleniczaninzdziada. Koronacja obrazu była 24 sierpnia 1969 roku.
    Artykuł niestety jest napisany niechlujnie, i zawiera błąd.
    Ponadto jak można uznać za"ciekawostkę" kradzież koron?

    9 2 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 31 maj

  O tych skradzionych koronach chętnie poczytałbym wiecej nigdy o tym nie słyszałem - ciekawe gdzie dzisiaj są

  4 1 Odpowiedz
  • 31 maj

   Sprawcy nie zostali wykryci.

   6 Odpowiedz
  • mirek@ 31 maj
   taki_gość napisał/a:

   Sprawcy nie zostali wykryci.

   Zdecydowanie Pan Błachut lub ktoś, kto ma dostęp do źródeł mógłby przedstawić tą historię. To niewiarygodne, że coś takiego miało miejsce, a prawie nikt o tym nie wie

   3 1 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 1 cze

  Co do kradzieży koron to jeżeli ks. Michał nic nie napisał w swojej ksiązce na en temat, i jeżeli w materiałach IPN nic na ten temat nie ma, to nie sądzę abyśmy za życia poznali prawdę.
  W artykule jest więcej błędów. Złoty jubileusz trwa od zeszłego roku, a nie początku tego.

  4 1 Odpowiedz
 • 4 cze

  Mam takie przemyślenie, czy jak pojadę do Częstochowy do Matki Bożej Częstochowskiej, to tamta Pani może więcej zdziałać niż ta Pani z Myślenic?
  Czy warto jeździć szlakiem Cudownych Obrazów np. do Piekar Śląskich czy do Ludźmierza i tam próbować wymodlić łaski, czy dobrze myślę?

  2 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Na Dolnym Przedmieściu Mikołaj przychodzi do strażnicy
Myślenice 0

Na Dolnym Przedmieściu Mikołaj przychodzi do strażnicy

Mikołaj w OSP Dolne Przedmieście odwiedził najmłodszych mieszkańców tej dzielnicy Do jednostki OSP Myślenice Dolne Przedmieście przybył święty Mikołaj. Na gościa czekały niecierpliwie dzieci. Rozmawiał z nimi, zachęcał, aby były grzeczne i słuchały rodziców.  Jak co roku, wręczył prezenty każdemu dzieciakowi. Kiedy nadeszła chwila rozstania, bo go...

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos
Myślenice 72

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos

Wycinka drzew w pasie zieleni przy ul. Słowackiego została wstrzymana. Stało się tak po alarmie i zapowiedziach protestów jakie w sobotę wznieśli mieszkańcy Jak alarmowaliście w sobotę; w pasie zieleni przy ul. Słowackiego ruszyła wycinka drzew. Wśród mieszkańców szybko rozeszła się wiadomość o tym, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki mi...

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii
Myślenice 43

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii

Od nowego roku przy ulicy Szpitalnej w Myślenicach staną dwa parkomaty. Radni rozważają czy wprowadzić opłaty przy ul. Armii Krajowej, Okulickiego i Generała Maczka. „To nie rozwiąże problemu, a przekieruje go na inne ulice” – zwraca uwagę Grażyna Ambroży Trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum miasta”. Radni podjęli uchwałę na mocy któr...

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest
Alarmujecie 54

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest

Od rana trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. "Podobno to nie koniec, ma zniknąć cały pas drzew do ulicy Piłsudskiego" - informuje Małgorzata Jarzyna z ruchu "Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach"  artykuł aktualizowany Ze wstępnych informacji wynika, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki między ulicami Mickiewicza i...

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej
Myślenice 6

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej

Po proteście mieszkańców ul. Armii Krajowej przesłanym na ręce przewodniczącego rady Jana Podmokłego (KW MO), radni wstrzymali decyzję o wprowadzeniu opłat za parkowaniu w tym miejscu W mieście trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum”. Radni podjęli uchwałę, na mocy której od stycznia będziemy płacić za postój przy ul. Szpitalnej. Kolejn...