Myślenice

W tym roku obchodzimy 50-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. Jak wyglądał ten dzień?

W tym roku obchodzimy 50-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. Jak wyglądał ten dzień?
Myślenice, 24 sierpnia 1969 roku. Koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej dokonał Ks. kardynał Karol Wojtyła, fot. Karol Harędziński.

Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. Mimo, że główne uroczystości przewidziano na drugą część sierpnia, już dzisiaj przypominamy o tym wydarzeniu.

Koronacji tzw. Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej 24 sierpnia 1969 roku dokonał Ks. kardynał Karol Wojtyła.

Hasło Roku Jubileuszowego to słowa „Chwyćmy się śladów Maryi” zaczerpnięte z tablicy wmurowanej w zewnętrzną ścianę kaplicy Sanktuarium. Napis okala ryt przedstawiający „stopkę” Matki Bożej.

Rok jubileuszowy otworzyła msza koncelebrowana pod przewodnictwem abp M. Jędraszewskiego. Metropolita zawierzył Matce Najświętszej parafię oraz poświęcił 7 kopii Jej Cudownego Wizerunku. W dniu odpustu, 8 września, kopie Obrazu wyruszyły w peregrynację po domach parafian i czcicieli Maryi spoza parafii;

W tym roku Parafia Narodzenia NMP w Myślenicach obchodzić będzie 50-lecie tego wydarzenia. Z tej okazji w parafii od ubiegłego roku trwa peregrynacja obrazu, w ramach której kopie wizerunku Matki Boskiej Myślenickiej krążą od domu do domu, a wierni mają okazję gościć ją w swoich progach.

Chociaż do głównych wydarzeń związanych z jubileuszem pozostaje jeszcze trochę czasu, to już rok 2018 obfitował w wiele wydarzeń z nim związanych. W ramach jego obchodów odbył się m.in. odpust, majówka młodych, czy seminarium mariologiczne.

Podczas wizyty w Myślenicach do udziału w tegorocznym jubileuszu wszystkich mieszkańców regionu zapraszał ks. abp. Marek Jędraszewski, który odwiedził Sanktuarium Narodzenia NMP w Myślenicach i udzielił papieskiego błogosławieństwa zgromadzonym wiernym. Skorzystał w ten sposób z przywileju, który został nadany sanktuarium dekretem papieskim z okazji Roku Jubileuszowego 50-lecia Koronacji Obrazu Pani Myślenickiej.

Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski Abp Marek Jędraszewski: Zapraszam was, abyście modląc się do Pani Myślenickiej z całą ufnością i zaufaniem mogli otrzymać od Boga za jej przyczyną wszystko to, co służy waszemu duchowemu dobru, co sprawia, że w waszych sercach i waszych rodzinach będzie budziło i budowało pokój, co będzie także fundamentem nadziei tych bliskich, mniej i bardziej ważnych, ale przede wszystkim tej najważniejszej, że doprowadzi Was Ona ostatecznie do swojego syna, do jego królestwa, prawdy sprawiedliwości i pokoju.

Ta błękitna kaplica i umieszczony w głównym ołtarzu wizerunek Pani Myślenickiej, to największy skarb miasta i naszej ziemi. Ilekroć się wejdzie do tego kościoła widać wiernych, którzy klęczą u kraty kaplicy. I patrzą w dobre oczy Matki Bożej Myślenickiej. Nieraz kroplami znaczą wiekową posadzkę. Wiem co mówię, bo sam nieraz klęczałem bezsilny. Nieraz ze łzami.

 

Myślenicka Pani u papieża Franciszka

Co więcej, w tym roku kopia obrazu Matki Boskiej Myślenickiej trafiła do Papieża Franciszka. Podczas wizyty w Watykanie przekazał mu ją Arcybiskup Marek Jędraszewski. To właśnie podczas niej przekazał Ojcu Świętemu kopię obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. 

W Sanktuarium pw. Narodzenia NMP w ramach roku jubileuszowego pod hasłem „Chwyćmy się śladów Maryi”, parafianie współtworzą i uczestniczą w wielu wydarzeniach. Jednym z nich jest zbiórka pamiątek związanych z tym wydarzeniem. Niedawno parafia zaprezentowała fotografie przedstawiające moment koronacji, które prezentujemy dzięki uprzejmości Józefa Stanisława Błachuta.

 

Józef Stanisław Błachut, członek parafialnego komitetu organizacyjnego uroczystości 50-cio lecia koronacji: Autorem fotografii jest Karol Harędziński, brat byłego Kustosza Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu. Z tego co jest mi wiadome, w roku 1969 powstały jedynie dwa identyczne albumy jako pamiątki z koronacji. Jeden z nich był w moim posiadaniu przez około 25 lat. Dzisiaj z należytym szacunkiem, jako ważny dokument - jest on przechowywany w archiwum parafii N.N.M.P w Myślenicach. Reprodukcje tych zdjęć wykonałem w roku 2005.

 

Karol Wojtyła jako kardynał ukonorował obraz w 1969 roku

Koronacji wizerunku Matki Bożej w Myślenicach 4 sierpnia 1969 roku dokonał ks. kardynał Karol Wojtyła, fot. Karol Harędziński.

Koronacji wizerunku Matki Bożej w Myślenicach 24 sierpnia 1969 roku dokonał ks. kardynał Karol Wojtyła, a mszę koronacyjną odprawił arcybiskup Antoni Baraniak z Poznania wraz z Ks. Józefem Kochanem przybyłym na tę uroczystość z USA. 

Józef Błachut uczestniczył w tym wydarzeniu jako czternastoletni ministrant. - Widziałem to z bliska, z odległości kilku metrów gdyż byłem tuż przy ołtarzu na podium i tuż miejsca koronacji obrazu - wspomina. 

Korony skradziono 14 lat później

Rekoronacja myślenickiego obrazu przez kardynała Franciszka Macharskiego. Myślenice, rok 1983, fot. Józef Stanisław Błachut

Józef Stanisław Błachut przywołuje zdarzenie do którego doszło w 1983 roku. A mianowicie nieznani sprawcy skradli z XVI wiecznego wizerunku Matki Bożej Myślenickiej dwie korony (Jezusa i Maryi) nałożone przez kardynała Karola Wojtyłę w roku 1969.

"Myśleniczanie bardzo przeżyli to zdarzenie. Jeszcze w tym samym roku, podczas mszy na krakowskich błoniach, zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II nowe korony dla Matki Bożej Myślenickiej. W dniu 9 września 1983 roku kardynał Franciszek Macharski rekoronował w naszym sanktuarium jej wizerunek" - pisze w swoich wspomnieniach.

Powiązane tematy

Komentarze (15)

 • mirek@ 30 maj 2019

  2019-1969=50

  odpowiedź na twoje pytanie nasuwa się sama ;)

  19 5 Odpowiedz
 • 30 maj 2019

  Jeśli chciałeś błysnąć to CI nie wyszło. Burmistrz przeprosił za pomyłkę.

  18 8 Odpowiedz
 • 30 maj 2019

  Jaka jest prawda ?
  Ostatnio z ust burmistrza słyszałem o 40-leciu koronacji obrazu, a w artykule czytam o 50-leciu.
  Kto nie zna podstawowych faktów historycznych związanych z Myślenicmi- burmistrz czy miasto-info ?

  17 14 Odpowiedz
 • 30 maj 2019

  Bzdury piszesz mysleniczaninzdziada. Koronacja obrazu była 24 sierpnia 1969 roku.
  Artykuł niestety jest napisany niechlujnie, i zawiera błąd.
  Ponadto jak można uznać za"ciekawostkę" kradzież koron?

  9 2 Odpowiedz
 • 31 maj 2019

  Sprawcy nie zostali wykryci.

  6 Odpowiedz

Zobacz więcej