Myślenice

W tym roku obchodzimy 50-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. Jak wyglądał ten dzień?

Myślenice, 24 sierpnia 1969 roku. Koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej dokonał Ks. kardynał Karol Wojtyła, fot. Karol Harędziński.

Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. Mimo, że główne uroczystości przewidziano na drugą część sierpnia, już dzisiaj przypominamy o tym wydarzeniu.

Koronacji tzw. Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej 24 sierpnia 1969 roku dokonał Ks. kardynał Karol Wojtyła.

Hasło Roku Jubileuszowego to słowa „Chwyćmy się śladów Maryi” zaczerpnięte z tablicy wmurowanej w zewnętrzną ścianę kaplicy Sanktuarium. Napis okala ryt przedstawiający „stopkę” Matki Bożej.

Rok jubileuszowy otworzyła msza koncelebrowana pod przewodnictwem abp M. Jędraszewskiego. Metropolita zawierzył Matce Najświętszej parafię oraz poświęcił 7 kopii Jej Cudownego Wizerunku. W dniu odpustu, 8 września, kopie Obrazu wyruszyły w peregrynację po domach parafian i czcicieli Maryi spoza parafii;

W tym roku Parafia Narodzenia NMP w Myślenicach obchodzić będzie 50-lecie tego wydarzenia. Z tej okazji w parafii od ubiegłego roku trwa peregrynacja obrazu, w ramach której kopie wizerunku Matki Boskiej Myślenickiej krążą od domu do domu, a wierni mają okazję gościć ją w swoich progach.

Chociaż do głównych wydarzeń związanych z jubileuszem pozostaje jeszcze trochę czasu, to już rok 2018 obfitował w wiele wydarzeń z nim związanych. W ramach jego obchodów odbył się m.in. odpust, majówka młodych, czy seminarium mariologiczne.

Podczas wizyty w Myślenicach do udziału w tegorocznym jubileuszu wszystkich mieszkańców regionu zapraszał ks. abp. Marek Jędraszewski, który odwiedził Sanktuarium Narodzenia NMP w Myślenicach i udzielił papieskiego błogosławieństwa zgromadzonym wiernym. Skorzystał w ten sposób z przywileju, który został nadany sanktuarium dekretem papieskim z okazji Roku Jubileuszowego 50-lecia Koronacji Obrazu Pani Myślenickiej.

Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski Abp Marek Jędraszewski: Zapraszam was, abyście modląc się do Pani Myślenickiej z całą ufnością i zaufaniem mogli otrzymać od Boga za jej przyczyną wszystko to, co służy waszemu duchowemu dobru, co sprawia, że w waszych sercach i waszych rodzinach będzie budziło i budowało pokój, co będzie także fundamentem nadziei tych bliskich, mniej i bardziej ważnych, ale przede wszystkim tej najważniejszej, że doprowadzi Was Ona ostatecznie do swojego syna, do jego królestwa, prawdy sprawiedliwości i pokoju.

Ta błękitna kaplica i umieszczony w głównym ołtarzu wizerunek Pani Myślenickiej, to największy skarb miasta i naszej ziemi. Ilekroć się wejdzie do tego kościoła widać wiernych, którzy klęczą u kraty kaplicy. I patrzą w dobre oczy Matki Bożej Myślenickiej. Nieraz kroplami znaczą wiekową posadzkę. Wiem co mówię, bo sam nieraz klęczałem bezsilny. Nieraz ze łzami.

 

Myślenicka Pani u papieża Franciszka

Co więcej, w tym roku kopia obrazu Matki Boskiej Myślenickiej trafiła do Papieża Franciszka. Podczas wizyty w Watykanie przekazał mu ją Arcybiskup Marek Jędraszewski. To właśnie podczas niej przekazał Ojcu Świętemu kopię obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. 

W Sanktuarium pw. Narodzenia NMP w ramach roku jubileuszowego pod hasłem „Chwyćmy się śladów Maryi”, parafianie współtworzą i uczestniczą w wielu wydarzeniach. Jednym z nich jest zbiórka pamiątek związanych z tym wydarzeniem. Niedawno parafia zaprezentowała fotografie przedstawiające moment koronacji, które prezentujemy dzięki uprzejmości Józefa Stanisława Błachuta.

 

Józef Stanisław Błachut, członek parafialnego komitetu organizacyjnego uroczystości 50-cio lecia koronacji: Autorem fotografii jest Karol Harędziński, brat byłego Kustosza Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu. Z tego co jest mi wiadome, w roku 1969 powstały jedynie dwa identyczne albumy jako pamiątki z koronacji. Jeden z nich był w moim posiadaniu przez około 25 lat. Dzisiaj z należytym szacunkiem, jako ważny dokument - jest on przechowywany w archiwum parafii N.N.M.P w Myślenicach. Reprodukcje tych zdjęć wykonałem w roku 2005.

 

Karol Wojtyła jako kardynał ukonorował obraz w 1969 roku

Koronacji wizerunku Matki Bożej w Myślenicach 4 sierpnia 1969 roku dokonał ks. kardynał Karol Wojtyła, fot. Karol Harędziński.

Koronacji wizerunku Matki Bożej w Myślenicach 24 sierpnia 1969 roku dokonał ks. kardynał Karol Wojtyła, a mszę koronacyjną odprawił arcybiskup Antoni Baraniak z Poznania wraz z Ks. Józefem Kochanem przybyłym na tę uroczystość z USA. 

Józef Błachut uczestniczył w tym wydarzeniu jako czternastoletni ministrant. - Widziałem to z bliska, z odległości kilku metrów gdyż byłem tuż przy ołtarzu na podium i tuż miejsca koronacji obrazu - wspomina. 

Korony skradziono 14 lat później

Rekoronacja myślenickiego obrazu przez kardynała Franciszka Macharskiego. Myślenice, rok 1983, fot. Józef Stanisław Błachut

Józef Stanisław Błachut przywołuje zdarzenie do którego doszło w 1983 roku. A mianowicie nieznani sprawcy skradli z XVI wiecznego wizerunku Matki Bożej Myślenickiej dwie korony (Jezusa i Maryi) nałożone przez kardynała Karola Wojtyłę w roku 1969.

"Myśleniczanie bardzo przeżyli to zdarzenie. Jeszcze w tym samym roku, podczas mszy na krakowskich błoniach, zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II nowe korony dla Matki Bożej Myślenickiej. W dniu 9 września 1983 roku kardynał Franciszek Macharski rekoronował w naszym sanktuarium jej wizerunek" - pisze w swoich wspomnieniach.

Powiązane tematy

Radni powierzyli dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy opiece Matce Boskiej Myślenickiej
Myślenice 63

Radni powierzyli dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy opiece Matce Boskiej Myślenickiej

Podczas nadzwyczajnej sesji przy 20 głosach "za" i 1 radnej nie biorącej udziału w głosowaniu, radni przyjęli uchwałę, w której „zawierzają dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy Myślenice Macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie Pani Myślenickiej” Nadzwyczajna sesja rady gminy została zwołana w ramach trwającego w parafii Narodzenia...

Ks. Zdzisław Balon: Przyjdźcie. Jubileusz koronacji Cudownego Obrazu, to święto naszej Matki!
Rozmowa tygodnia 11

Ks. Zdzisław Balon: Przyjdźcie. Jubileusz koronacji Cudownego Obrazu, to święto naszej Matki!

Koronacja była potwierdzeniem wiary w obecność Maryi i nadprzyrodzone działanie obrazu przez ówczesne pokolenie. Dzisiaj, świętując Jubileusz, chcemy to uznać i zaświadczyć o tym wobec pokolenia, które dorasta. Wierzę, że w sercu wielu tych osób została głęboko zakorzeniona cześć dla Matki Bożej. Warto odkryć Ją na nowo w swojej codzienności, dośw...

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM
Kościół 0

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM

Poranna msza rozpoczęła tydzień jubileuszowy uświetnijący prawie dwuletnie przygotowania do złotego jubileuszu koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej   Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach  trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kar...

Komentarze

 • 30 maj

  Jaka jest prawda ?
  Ostatnio z ust burmistrza słyszałem o 40-leciu koronacji obrazu, a w artykule czytam o 50-leciu.
  Kto nie zna podstawowych faktów historycznych związanych z Myślenicmi- burmistrz czy miasto-info ?

  17 14 Odpowiedz
 • 30 maj

  W artykule raz pisze 24.sierpnia a za chwilę że 4.sierpnia,,,, to w końcu kiedy ta rocznica?

  3 7 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 30 maj

   4 sierpnia 1969 koronacji obrazu Cudownej Pani dokonał ks. kardynał Karol Wojtyła, a obchody beda 24 sierpnia 2019. Mam nadzieję, że uda się zaprosić Papieża Franciszka na tą uroczystość, w końcu jego poprzednik poświęcił obraz. Byłoby cudownie

   7 6 Odpowiedz
   • 30 maj

    Bzdury piszesz mysleniczaninzdziada. Koronacja obrazu była 24 sierpnia 1969 roku.
    Artykuł niestety jest napisany niechlujnie, i zawiera błąd.
    Ponadto jak można uznać za"ciekawostkę" kradzież koron?

    9 2 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 31 maj

  O tych skradzionych koronach chętnie poczytałbym wiecej nigdy o tym nie słyszałem - ciekawe gdzie dzisiaj są

  4 1 Odpowiedz
  • 31 maj

   Sprawcy nie zostali wykryci.

   6 Odpowiedz
  • mirek@ 31 maj
   taki_gość napisał/a:

   Sprawcy nie zostali wykryci.

   Zdecydowanie Pan Błachut lub ktoś, kto ma dostęp do źródeł mógłby przedstawić tą historię. To niewiarygodne, że coś takiego miało miejsce, a prawie nikt o tym nie wie

   3 1 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 1 cze

  Co do kradzieży koron to jeżeli ks. Michał nic nie napisał w swojej ksiązce na en temat, i jeżeli w materiałach IPN nic na ten temat nie ma, to nie sądzę abyśmy za życia poznali prawdę.
  W artykule jest więcej błędów. Złoty jubileusz trwa od zeszłego roku, a nie początku tego.

  4 1 Odpowiedz
 • 4 cze

  Mam takie przemyślenie, czy jak pojadę do Częstochowy do Matki Bożej Częstochowskiej, to tamta Pani może więcej zdziałać niż ta Pani z Myślenic?
  Czy warto jeździć szlakiem Cudownych Obrazów np. do Piekar Śląskich czy do Ludźmierza i tam próbować wymodlić łaski, czy dobrze myślę?

  2 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery
Myślenice 2

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery

Na rondzie przy OSP Śródmieście dwóch mężczyzn siekierami zaatakowało grupę przechodniów Na redakcja@miasto-info.pl nasi czytelnicy informują, że w czwartek 15 sierpnia pomiędzy godz. 22:30 a 23 na rondzie Śródmieście w Myślenicach miało dojść do napadu z użyciem siekier. Informacje potwierdza Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji...

Zawody rowerowe dla dzieci. Udział bezpłatny. Wystarczy się zapisać
Myślenice 0

Zawody rowerowe dla dzieci. Udział bezpłatny. Wystarczy się zapisać

W najbliższą niedzielę na Zarabiu odbywać się będzie Maraton Rowerowy Cyklokarpaty, podczas którego zorganizowane zostaną również bezpłatne zawody rowerowe Cyklokarpaty Kids Race. Maratony Rowerowe Cyklokarpaty to ogólnopolska impreza rowerowa dla amatorów, która w Myślenicach odbywa się już po raz drugi. Trasy maratonu rowerowego prowadzą głównie...

Kiedy zobaczył film, na którym niszczy szlaban, sam zgłosił się na policję
Myślenice 0

Kiedy zobaczył film, na którym niszczy szlaban, sam zgłosił się na policję

Wczoraj Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach opublikowała nagranie, na którym widać, jak młody mężczyzna niszczy szlaban przy ul. Mickiewicza. Kiedy sprawca zobaczył film, sam zgłosił się na policję Film zamieszczony przez policję na facebooku szybko obiegł również lokalne media, a jego odsłony rosły w imponującym tempie. Na filmie widać było j...

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic
Historia 0

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic

W czwartek 22 sierpnia mija 77 lat od chwili, kiedy Niemcy wywieźli, a następnie zamordowali około 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic W jednej z kamienicy znajdującej się na myślenickim Rynku znajduje się tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 15 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć jednego z najtragiczniejszych wyd...

Kiedy nocą wracała do domu, napadł ją nieznany mężczyzna. Usłyszał zarzut gwałtu
Myślenice 8

Kiedy nocą wracała do domu, napadł ją nieznany mężczyzna. Usłyszał zarzut gwałtu

Kiedy ponad 20-letnia kobieta wracała w nocy do domu, została zaatakowana przez nieznajomego mężczyznę. Policji udało się go namierzyć. Postawiono mu zarzut gwałtu. Grozi mu od 2 do 12 lat więzienia Była noc z soboty na niedzielę (27/28 lipca), kiedy ponad 20-letnia kobieta szła przez Myślenice w kierunku domu. Jak relacjonuje policja, została nap...

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Zachęcam do pielgrzymowania do myślenickiego sanktuarium
Kościół 2

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Zachęcam do pielgrzymowania do myślenickiego sanktuarium

W tym roku obchodzimy 50-lecie Koronacji Obrazu Pani Myślenickiej. Zachęcam Was gorąco do udziału we wspólnym dziękczynieniu, jak i do pielgrzymowania do tego sanktuarium, w którym z okazji Roku Jubileuszowego można uzyskać łaskę odpustu zupełnego. - czytamy w komunikacie przesłanym przez Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego do kościołów w na...