Powiat myślenicki

Zarejestrowanych jest ponad 3600 dawców szpiku, 25 z nich faktycznie go oddało

W powiecie myślenickim w bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest 3607 dawców, z czego 25 oddało potrzebującym pacjentom krwiotwórcze komórki macierzyste. Rejestracja to tylko kilka minut i parę prostych kroków, które dzielą od możliwości uratowania komuś życia

Jednym z 578 dawców faktycznych z województwa małopolskiego jest Tomek Majka, który spontanicznie podjął decyzję o zarejestrowaniu się, jako potencjalny dawca. Jak sam powiedział - chciał dać przykład innym i zachęcić uczniów ze swojej szkoły do rejestracji w bazie Dawców Fundacji DKMS. Informacja o tym, że właśnie jego pomocy potrzebuje pacjent chory na nowotwór krwi, przyszła szybko, bo już po czterech miesiącach zadzwonił telefon.

Tomek Majka (20 lat) dawca faktyczny: Co poczułem w pierwszej chwili? Szczerze? Ogromne zaskoczenie, a zaraz później radość i wielką dumę. Donację przeprowadzono u mnie za pomocą częściej stosowanej metody, polegającej na pobraniu krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej. Sam zabieg był zupełnie bezbolesny i przypominał standardowe pobieranie krwi, z tym, że nieco dłużej leżałem na łóżku, będąc podpiętym do specjalnej aparatury, która odseparowywała komórki macierzyste z krwi.

Szpiku, tak jak krwi, nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych, a często dla wielu chorych transplantacja szpiku jest jedyną szansą na powrót do zdrowia, dlatego tak ważne jest to, żeby ludzie rejestrowali się jako potencjalni Dawcy. Każdy zarejestrowany potencjalny Dawca to szansa na powrót do zdrowia Pacjenta z chorobą nowotworową krwi. Trzeba przy tym wiedzieć, że dawstwo szpiku niczego nie zabiera, bo organizm każdego Dawcy faktycznego, podobnie jak krwiodawcy, bardzo szybko regeneruje się i odbudowuje ubytek komórek macierzystych w przeciągu 2-3 tygodni po donacji tych komórek.

prof. dr hab. n. med. Aleksander Skotnicki: Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny i tak, jak różnimy się liniami papilarnymi, tak różnimy się również układem antygenów HLA. Ze względu na tę różnorodność szansa na znalezienie „bliźniaka genetycznego” wynosi 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu - nawet 1 do kilku milionów. Oznacza to, że należy mieć grupę co najmniej 20 000 zarejestrowanych, potencjalnych Dawców, aby znaleźć tego jednego, zgodnego dla Pacjenta. Liczby obrazują doskonale, jak trudny jest to proces a z drugiej strony - jak wyjątkowym materiałem są krwiotwórcze komórki macierzyste.

Małopolska czwarta w Polsce

Województwo małopolskie, na tle pozostałych regionów Polski, znajduje się na 4. miejscu, jeśli chodzi o liczbę potencjalnych dawców szpiku, zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS. W maju 2019 roku liczba wyniosła 125 260 osób, które, dokonując rejestracji, zadeklarowały bezinteresowną chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Pośród tych osób są też Ci, którzy stali się Dawcami faktycznymi – na tę chwilę to 578 osób.

W bazie Fundacji DKMS w Polsce zarejestrowanych jest blisko 1,5 mln potencjalnych dawców szpiku, spośród których 6 672 osoby zostały dawcami faktycznymi.

10 minut dla życia

Żeby zostać Dawcą potencjalnym, nie trzeba wychodzić z domu - wystarczy wziąć do ręki telefon, tablet lub usiąść na chwilę przez ekranem komputera i wejść na stronę, a następnie zamówić bezpłatny pakiet rejestracyjny, do pobrania samodzielnego wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Użytkownicy sieci spędzają w niej średnio około 402 minut - dziennie. Przeznaczenie kilku minut, z tej imponującej aktywności „online”, może uratować życie osobie, dla której jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego.

Powiązane tematy

Mamy blisko 2 tysiące krwiodawców w powiecie
Społeczeństwo 0

Mamy blisko 2 tysiące krwiodawców w powiecie

Kto może się podzielić krwią, a kto nie? Na co trzeba zwracać uwagę przed jej oddaniem? Sprawdzamy, jak akcja dzielenia się krwią jest rozpropagowana na terenie powiatu myślenickiego Krwi nie można wyprodukować, ale może się nią podzielić. Oprócz stałych punktów w województwie małopolskim, w których można oddać krew, organizowane są również akcje...

Komentarze

 • Brak zdjęcia
  30 lip

  Świetna akcja! Potencjalnym dawcą w DKMS jestem od momentu, gdy w mojej firmie zorganizowano akcje związaną z tzw. społeczną odpowiedzialnością biznesu, w ramach której jedna z naszych koleżanek była przedstawicielką DKMS i pobrała od nas stosowne próbki :).

  Pamiętajmy też, że nie ma większego daru jak życie. I nie dajmy sobie wmówić, że transplantologia jest zła, że jak się zdeklarujemy to ktoś będzie czychać na nasze organy i życie - słyszałem i widziałem takie głosy. Nie zwracajmy uwagi na urojenia, bądźmi ludźmi i ratujmy innych.

  9 1 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 30 lip

  Bardzo potrzebna inicjatywa

  6 1 Odpowiedz
 • 30 lip

  Bardzo chciałem zarejestrować się w bazie, niestety okazało się, że się nie nadaje z kilku przyczyn medycznych(przebyte urazy, przyjmowane długoterminowo leki). Przyznam, że poczułem się trochę hmm... niepełnowartościowy ? No ale co zrobić.
  Pozostało tylko namawiać innych dookoła by zechcieli zarejestrować swój szpik, bo przecież to nic nie kosztuje. W końcu to nie nerka, że zostanie nam tylko jedna.

  2 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   30 lip

   Rozumiem Twoje przemyślenia, ale przecież jesteś pełnowartościowy :). Po prostu w przypadku transplantacji istnieją bardzo restrykcyjne wymagania. Niestety nasza medycyna jeszcze nie zniwelowala wszystkich ograniczen :(.

   Jednak warto namawiać i zachęcać - to jest dar życia jaki można komuś ofiarować nie tracąc niczego!

   1 Odpowiedz
 • Andrzej 30 lip

  Zacna idea. Poprzez darmową możliwość rejestracji przez neta szeroko dostępna, warto skorzystać.

  Odpowiedz
 • Magdalena 1 sie

  Błagam... "o LICZBĘ potencjalnych dawców" a nie o ILOŚĆ! Ludzie są policzalni. Proszę, nie róbcie takich tragicznych błędów w artykułach... :(

  1 3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ukradł opla i schował go w garażu. Może trafić za kratki na 10 lat
Powiat myślenicki 3

Ukradł opla i schował go w garażu. Może trafić za kratki na 10 lat

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 35-latkowi z powiatu myślenickiego, który ukradł opla o wartości 40 tys. zł. Samochód odzyskali policjanci z powiatu krakowskiego Do kradzieży auta doszło z 17 na 18 listopada na parkingu w Skawinie. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań. Jak informuje myślenicka policja, kiedy pokrzywdzony zauważył brak poj...

„Tu od kierowcy potrafisz dostać zje**, bo nie powiedziałeś, że chcesz wysiąść”. Mamy poziom przewozu osób jak na Ukrainie?
Powiat myślenicki 65

„Tu od kierowcy potrafisz dostać zje**, bo nie powiedziałeś, że chcesz wysiąść”. Mamy poziom przewozu osób jak na Ukrainie?

"Jedną ręką prowadzisz, hajs już w kieszeni jest przygotowany do wydawania. Bus zapchany jak puszka sardynek. Tutaj nawet od kierowcy autobusu potrafisz zje*** dostać, bo nie powiedziałeś, że chcesz wysiąść i masz pretensje" – brzmi znajomo? Tak, ale akcja dzieje się na Ukrainie i jest bliźniaczo podobna do tej, jaką można zastać w busach obsługuj...

Zaczęło się! Kopcimy na całego
Powiat myślenicki 5

Zaczęło się! Kopcimy na całego

Temperatura spadła i na dobre ruszył sezon grzewczy. Doskonale obrazują to pomiary dokonane przez Myślenicki Alarm Smogowy. Zobaczcie, w których miejscowościach mieszkańcy kopcą najmocniej Polski Alarm Smogowy podsumował wyniki pomiarów jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za ostatni rok. Tym razem liderem pod względem stężeń...

Odblaski mogą uratować życie
Społeczeństwo 0

Odblaski mogą uratować życie

Nawet niewielki element odblaskowy na ubraniu, plecaku czy torbie może uratować życie i zdrowie. O odblaskach powinni pamiętać zarówno piesi, jak i rowerzyści To szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest ciemno i panuje zła widoczność. Jeśli pieszy jest słabo widoczny na drodze, łatwiej może zostać potrącony przez samochód. Konieczn...

Mieszkańcy Krzyszkowic szykują się do protestu na Zakopiance. „Chcemy bezpiecznie żyć!”
Krzyszkowice 11

Mieszkańcy Krzyszkowic szykują się do protestu na Zakopiance. „Chcemy bezpiecznie żyć!”

„Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia” – zapowiadają organizatorzy protestu Pod koniec listopada 2019 została podjęta uchwała o budowie bezkolizyjnego węzła zakopianki DK 7 z drogą wojewódzką DW 955 w miejscowości Jawornik. Wra...