Powiat myślenicki

Zarejestrowanych jest ponad 3600 dawców szpiku, 25 z nich faktycznie go oddało

W powiecie myślenickim w bazie Fundacji DKMS zarejestrowanych jest 3607 dawców, z czego 25 oddało potrzebującym pacjentom krwiotwórcze komórki macierzyste. Rejestracja to tylko kilka minut i parę prostych kroków, które dzielą od możliwości uratowania komuś życia

Jednym z 578 dawców faktycznych z województwa małopolskiego jest Tomek Majka, który spontanicznie podjął decyzję o zarejestrowaniu się, jako potencjalny dawca. Jak sam powiedział - chciał dać przykład innym i zachęcić uczniów ze swojej szkoły do rejestracji w bazie Dawców Fundacji DKMS. Informacja o tym, że właśnie jego pomocy potrzebuje pacjent chory na nowotwór krwi, przyszła szybko, bo już po czterech miesiącach zadzwonił telefon.

Tomek Majka (20 lat) dawca faktyczny: Co poczułem w pierwszej chwili? Szczerze? Ogromne zaskoczenie, a zaraz później radość i wielką dumę. Donację przeprowadzono u mnie za pomocą częściej stosowanej metody, polegającej na pobraniu krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej. Sam zabieg był zupełnie bezbolesny i przypominał standardowe pobieranie krwi, z tym, że nieco dłużej leżałem na łóżku, będąc podpiętym do specjalnej aparatury, która odseparowywała komórki macierzyste z krwi.

Szpiku, tak jak krwi, nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych, a często dla wielu chorych transplantacja szpiku jest jedyną szansą na powrót do zdrowia, dlatego tak ważne jest to, żeby ludzie rejestrowali się jako potencjalni Dawcy. Każdy zarejestrowany potencjalny Dawca to szansa na powrót do zdrowia Pacjenta z chorobą nowotworową krwi. Trzeba przy tym wiedzieć, że dawstwo szpiku niczego nie zabiera, bo organizm każdego Dawcy faktycznego, podobnie jak krwiodawcy, bardzo szybko regeneruje się i odbudowuje ubytek komórek macierzystych w przeciągu 2-3 tygodni po donacji tych komórek.

prof. dr hab. n. med. Aleksander Skotnicki: Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny i tak, jak różnimy się liniami papilarnymi, tak różnimy się również układem antygenów HLA. Ze względu na tę różnorodność szansa na znalezienie „bliźniaka genetycznego” wynosi 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu - nawet 1 do kilku milionów. Oznacza to, że należy mieć grupę co najmniej 20 000 zarejestrowanych, potencjalnych Dawców, aby znaleźć tego jednego, zgodnego dla Pacjenta. Liczby obrazują doskonale, jak trudny jest to proces a z drugiej strony - jak wyjątkowym materiałem są krwiotwórcze komórki macierzyste.

Małopolska czwarta w Polsce

Województwo małopolskie, na tle pozostałych regionów Polski, znajduje się na 4. miejscu, jeśli chodzi o liczbę potencjalnych dawców szpiku, zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS. W maju 2019 roku liczba wyniosła 125 260 osób, które, dokonując rejestracji, zadeklarowały bezinteresowną chęć pomocy drugiemu człowiekowi. Pośród tych osób są też Ci, którzy stali się Dawcami faktycznymi – na tę chwilę to 578 osób.

W bazie Fundacji DKMS w Polsce zarejestrowanych jest blisko 1,5 mln potencjalnych dawców szpiku, spośród których 6 672 osoby zostały dawcami faktycznymi.

10 minut dla życia

Żeby zostać Dawcą potencjalnym, nie trzeba wychodzić z domu - wystarczy wziąć do ręki telefon, tablet lub usiąść na chwilę przez ekranem komputera i wejść na stronę, a następnie zamówić bezpłatny pakiet rejestracyjny, do pobrania samodzielnego wymazu z wewnętrznej strony policzka.

Użytkownicy sieci spędzają w niej średnio około 402 minut - dziennie. Przeznaczenie kilku minut, z tej imponującej aktywności „online”, może uratować życie osobie, dla której jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego.

Komentarze

 • Strozaninek 30 lip

  Świetna akcja! Potencjalnym dawcą w DKMS jestem od momentu, gdy w mojej firmie zorganizowano akcje związaną z tzw. społeczną odpowiedzialnością biznesu, w ramach której jedna z naszych koleżanek była przedstawicielką DKMS i pobrała od nas stosowne próbki :).

  Pamiętajmy też, że nie ma większego daru jak życie. I nie dajmy sobie wmówić, że transplantologia jest zła, że jak się zdeklarujemy to ktoś będzie czychać na nasze organy i życie - słyszałem i widziałem takie głosy. Nie zwracajmy uwagi na urojenia, bądźmi ludźmi i ratujmy innych.

  9 1 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 30 lip

  Bardzo potrzebna inicjatywa

  6 1 Odpowiedz
 • 30 lip

  Bardzo chciałem zarejestrować się w bazie, niestety okazało się, że się nie nadaje z kilku przyczyn medycznych(przebyte urazy, przyjmowane długoterminowo leki). Przyznam, że poczułem się trochę hmm... niepełnowartościowy ? No ale co zrobić.
  Pozostało tylko namawiać innych dookoła by zechcieli zarejestrować swój szpik, bo przecież to nic nie kosztuje. W końcu to nie nerka, że zostanie nam tylko jedna.

  2 Odpowiedz
  • Strozaninek 30 lip

   Rozumiem Twoje przemyślenia, ale przecież jesteś pełnowartościowy :). Po prostu w przypadku transplantacji istnieją bardzo restrykcyjne wymagania. Niestety nasza medycyna jeszcze nie zniwelowala wszystkich ograniczen :(.

   Jednak warto namawiać i zachęcać - to jest dar życia jaki można komuś ofiarować nie tracąc niczego!

   1 Odpowiedz
 • Andrzej 30 lip

  Zacna idea. Poprzez darmową możliwość rejestracji przez neta szeroko dostępna, warto skorzystać.

  Odpowiedz
 • Magdalena 1 sie

  Błagam... "o LICZBĘ potencjalnych dawców" a nie o ILOŚĆ! Ludzie są policzalni. Proszę, nie róbcie takich tragicznych błędów w artykułach... :(

  1 3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ranking Bogactwa Samorządów: Najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy… Dobczyc
Powiat myślenicki 6

Ranking Bogactwa Samorządów: Najwięcej pieniędzy mają mieszkańcy… Dobczyc

W Rankingu Bogactwa Samorządów mieszkańcy Dobczyc uchodzą za najzamożniejszych na terenie powiatu myślenickiego. Z dochodem 3711,40 zł na mieszkańca wyprzedzają m.in. myśleniczan. Jak w zestawieniu wypadły pozostałe miejscowości? Rankingu Bogactwa Samorządów powstaje od 2010 roku na zlecenie czasopisma samorządowego Wspólnota. W zestawieniu dochod...

Starosta Tomal, o objeździe do Sułkowic: Rozumiem kierowców, ale obecnie to jedyne wyjście
Powiat myślenicki 11

Starosta Tomal, o objeździe do Sułkowic: Rozumiem kierowców, ale obecnie to jedyne wyjście

Przebudowa mostu w Jasienicy wzbudziła liczne kontrowersje w związku z objazdem do Sułkowic przez Jawornik i Rudnik. Mieszkańcy często, np. w internetowych komentarzach, wyrażają swoje niezadowolenie w związku z takim rozwiązaniem wskazując na to, że to objazd niebezpieczny i wymagający nadłożenia drogi Jednak jak tłumaczy Starostwo Powiat Myśleni...

Rodzice skarżą się na wójta. Przedszkole pozostaje w Czasławiu. Na rok...
Raciechowice 0

Rodzice skarżą się na wójta. Przedszkole pozostaje w Czasławiu. Na rok...

Wójt chciał przenieść przynajmniej jeden oddział przedszkola z Czasławia do Raciechowic, ale rodzice i dyrektor byli przeciwni. Temat trafił na kolejne sesje rady gminy. Wacław Żarski zmienił plany, przynajmniej na rok … O planach związanych z przeniesieniem przedszkolaków z Czasławia do Raciechowic wójt Wacław Żarski mówił jeszcze podczas czerwco...

Zderzenie na Zakopiance. Ranne 3 osoby w tym pieszy
Głogoczów 8

Zderzenie na Zakopiance. Ranne 3 osoby w tym pieszy

W Głogoczowie na drodze krajowej nr 7 zderzyły się dwa samochody, które całkowicie zablokowały przejazd w kierunku Krakowa Poszkodowane zostały 3 osoby w tym pieszy przechodzący przez przejście dla pieszych. Strażacy, którzy zjawili się na miejscu udzielili poszkodowanym pierwszej pomocy. - Niezbędna okazała się stabilizacja odcinka szyjnego kręg...

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków
Turystyka 3

Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich za miesiąc. Trwa odnawianie szlaków

Mimo, że do Małopolskiego Zlotu Szlakami Walk Partyzanckich jeszcze miesiąc, to prowadzące na Suchą Polanę szlaki zostały odnowione przez PTTK Lubomir W bieżącym roku mija 75 rocznica krwawych wydarzeń i ciężkich walk partyzanckich w rejonie Łysiny. Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego „Lubomir” w Myślenicach po raz 29...