Społeczeństwo

Mamy blisko 2 tysiące krwiodawców w powiecie

Mamy blisko 2 tysiące krwiodawców w powiecie
Krwi nie można wyprodukować, ale można się nią podzielić. Fot. KPP w Brzesku.

Kto może się podzielić krwią, a kto nie? Na co trzeba zwracać uwagę przed jej oddaniem? Sprawdzamy, jak akcja dzielenia się krwią jest rozpropagowana na terenie powiatu myślenickiego

Krwi nie można wyprodukować, ale może się nią podzielić. Oprócz stałych punktów w województwie małopolskim, w których można oddać krew, organizowane są również akcje „mobilne”, na przykład podczas różnych imprez i wydarzeń. Wielokrotnie mieszkańcy powiatu myślenickiego chętnie brali udział w akcjach zbiórki krwi.

Blisko 90 proc. oddaje krew regularnie

Z danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie za 2018 rok wynika, że w powiecie myślenickim zarejestrowanych jest 1975 krwiodawców, z czego 561 to kobiety a 1414 to mężczyźni. Jak nam wyjaśniono, liczba zarejestrowanych krwiodawców w przeciągu ostatnich 5 lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Aktywni krwiodawcy oddający regularnie krew stanowią 88,3 proc. krwiodawców oddających krew w powiecie myślenickim. W całym województwie małopolskim liczba zarejestrowanych krwiodawców w 2018 roku wynosiła 55623 osoby.

Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi

Najmniej krwiodawców z grubą AB Rh minus

Aby oddać krew, trzeba być w przedziale wiekowym między 18 a 65 rokiem życia. Z terenu powiatu myślenickiego najwięcej krwiodawców jest w grupach A Rh plus i 0 Rh plus, natomiast najmniej tych, których krew należy do grupy AB Rh minus. Jednorazowo oddaje się 450 mln krwi, a po raz kolejny można to uczynić po 8 tygodniach. Jak wyjaśnia RCKiK w Krakowie, zapotrzebowanie na krew jest duże w ciągu całego roku. Każda grupa jest potrzebna. Zawsze jest większe zapotrzebowanie na grupę krwi, która jest popularna w danej populacji.

Przygotuj się

Na terenie powiatu myślenickiego krew można oddać od poniedziałku do piątku w Terenowym Oddziale w Myślenicach przy ul. Szpitalnej 2. Rejestracja jest czynna w godz. od 07:30 do godz. 13:00. Jak czytamy, krwiodawca musi być pełnoletni. Zgłaszający się do oddania krwi (18 – 65 lat) powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Co jest jeszcze ważne? Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi.

Kto nie może oddać krwi?

Nie mogą oddawać krwi osoby, które chorowały na wirusowe zapalenie wątroby (tzw. żółtaczkę zakaźną), nosiciele wirusa HIV oraz chorzy na AIDS. Krwi nie pobiera się od narkomanów, od osób mających kontakty seksualne z wieloma partnerami lub partnerkami, szczególnie znanymi od niedawna. RCKiK podaje również, że dawcami krwi nie powinny być osoby z aktywną lub przebytą poważną chorobą układu krążenia, układu nerwowego, układu pokarmowego, układu oddechowego, nerek, skóry (np. łuszczyca), układu immunologicznego, układu endokrynnego (np. cukrzyca, choroby tarczycy), tkanki łącznej. To tylko częściowa lista przypadków, gdy krwi nie możemy oddać.

Szczegóły dostępne są na stronie internetowej RCKiK w Krakowie.

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej