Kultura

Fantasmagorie Stanisława Jawora. Myślenicki fotograf tym razem zabiera nas do… Krakowa [WIDEO]

Na przestrzeni ostatniej dekady w obiektywie Stanisława Jawora mogliśmy oglądać m.in. Ziemię Myślenicką, Myślenice Nocą, fotoreportaż z bacówki pod Przełęczą Knurowską, czy Bańską Szczawnicę. Tym razem myślenicki fotograf zabiera nas na do… nocnego Krakowa

 

Stanisław Jawor: Często oglądamy pocztówki czy fotografie nocnego Krakowa. Cudownie oświetlona wyjątkowa architektura. Dla fotografa istny raj. Patrząc na te powtarzające się kadry - pocztówki pomyślałem, że warto byłoby nieco złamać schemat i zaproponować pewną iluzję - fantasmagorię.

Stąd pomysł. Było o tyle łatwiej, że modelki to również członkinie Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto. Aneta Mudyna i Anna Faber to zaprawione fotografki, które świetnie rozumieją światło, kontrę, cień, czy kontur.

Fotografie powstawały przez trzy wieczory na trasie drogi królewskiej (z jednym wyjątkiem) od Placu Matejki po Wawel. Via Regia. Mieszkający blisko Krakowa doskonale rozpoznają charakterystyczne miejsca. Kraków pełen jest bram, podwórek, placyków, gdzie można realizować swoje fotograficzne pomysły. Jak przyznaje auitor „Fantasmagorii”; - Tutaj poszedłem nieco na skróty, zaś tekst Ryszarda Krynickiego wyśpiewany przez Marka Grechutę stanowił niebagatelną inspirację.

Stanisław Jawor dał się poznać w Myślenicach m.in. albumem „Ziemia Myślenicka wielką jest artystką”, wieloma wystawami fotograficznymi, prowadzeniem warsztatów fotograficznych i wykonaniem cykli przyrodniczych takich jak np. "Zima". W swojej twórczości zajmował się produkcją fotokastów. Po "Paralektorium" przyszedł czas na "Nasze tętno" przygotowane w hołdzie ludziom kultury. Do tej pory prezentowaliśmy również jego fotografie Myślenic w zimowej aurze, czy fotoreportaż z bacówki pod Przełęczą Knurowską.

Stanisław Jawor jest współzałożycielem Stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej MGFoto. Członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców oraz Związku Polskich Artystów Fotografików. Związany z kwartalnikiem "mgFoto Magazyn". Jego zdjęcia publikowano w wydawnictwach: Poznaj Świat, PWN, PWF w książkach i gazetach a także na łamach National Geographic. Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 22 cze

  Wspaniałe!

  6 1 Odpowiedz
 • 22 cze

  Zdjęcia piękne i znajome zaułki tylko mam jedno ale - po co są tam te dwie baby ? .
  Ładne ale nie pasujące do tych zdjęć , chętnie oglądnął bym je w innej scenerii .

  Na tych zdjęciach najważniejsze jest światło i jego brak , cień uchwycone w ułamku czasu który drugi raz może się nie powtórzyć .
  Znam te miejsca i przypuszczam że nawet w nocy trzeba było się dużo na czekać na odpowiednią chwile by akurat nikt nie przejeżdżał czy przechodził by nie zepsuć światła .

  7 2 Odpowiedz
 • 22 cze

  Stanisławie, piękne zdjęcia. Dobrze, że na tym świecie są ludzie, którym chce się czekać na odpowiednie ujęcie.

  7 Odpowiedz
 • 23 cze

  Korwinie Staszek wyjaśnił, kim jest Anna i Aneta. Jeżeli tego nie rozumiesz, to zwyczajnie zazdrościsz mu. Stachowi, Annie i Anecie życzę fotograficznych sukcesów.No i serdecznie pozdrawiam.

  1 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”
Kultura 3

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”

Wernisaż odbył się w ramach wydarzeń związanych z Kulturalnymi Dniami Myślenic 2019. Bogna Becker wróciła ze swoją twórczością do Myślenic po 15 latach przerwy, mimo że na co dzień mieszka i pracuje w Drogini Jej prace zostały zaprezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu w Myślenicach. Wernisaż był inauguracj...

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści
Kultura 0

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści

„Most Zamiast Murów - Artystyczne Przełamywanie Barier”. „ODDŹWIĘK” to hasło trwających na Zarabiu XXII Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w których każdy może wziąć udział Od 15 lipca w Myślenicach trwają XXII Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne dla artystów profesjonalnych oraz XIX Europejskie Warsztaty Plastyczne dla dzieci i młodzieży....

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach
Dobczyce 0

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach

„Kino w dobrym klimacie” to cykl plenerowych projekcji filmowych, które przez całe lato odbywać się będą na Staromiejskim Wzgórzu w Dobczycach Tegoroczny cykl filmowy rozpoczął seans filmu „Sugar Man”. Poza wspomnianym dokumentem, amatorzy plenerowych pokazów zobaczą m.in. komedię „Za jakie grzechy, dobry Boże?”, „Wszystko za życie” („Into the Wil...